Ar gali muzika priversti padaryti tai, apie ką net nepagalvotumėte? Tikriausiai niekam nekyla abejonių, kad muzika turi didelį emocinį poveikį. Kai kurie žmonės galvoja, kad tam tikra melodija gali net privesti iki savižudybės.

 

Nuorodų į savižudybę galima aptikti įvairiausio žanro dainų žodžiuose. Ją apdainuoja tiek sunkiojo metalo, kantri, folkloro, tiek populiariosios muzikos atlikėjai.

 

Ar gali būti muzikos emocinis poveikis toks stiprus? Ar ji gali priversti padaryti kažką, apie ką šiaip jau nepagalvotumėte? Nieko keista, kad kai kurios dainos gali priversti akimirksniu ašaroti. Tačiau ar tikrai kai kurios jų gali paskatinti savižudybę?

 

Bene labiausiai paslaptimis apipinta 1933 metais vengrų kompozitoriaus Režo Sereso užrašyta daina „Niūrus sekmadienis“. Dainos žodžius sukūrė poetas Lažlo Javoras. Teigiama, kad kompozitorius skendėjo depresinėse nuotaikose, nes jo, kaip kompozitoriaus karjera, nesiklostė sėkmingai, bei pašlijo santykiai su tuometine mergina.

 

Netrukus po to, kai daina buvo pristatyta plačiajai visuomenei, Vengrijoje prasidėjo tikras savižudybių bumas. Daugelis tiki, kad dėl jo kalta R. Seresso daina „Niūrus sekmadienis“ (angl. „Gloomy Sunday“). Tuo labiau, kad ne vienas savižudis paliko atsisveikinimo raštelį, kuriame buvo užrašytas tik dainos pavadinimas… Daina turėjo tokį keistą psichologinį poveikį visiems, kas tik ją išgirsdavo, kad vengrų valdžia nusprendė ją tiesiog uždrausti.

 

1935 metais daina buvo išversta į anglų kalbą. Egzistuoja du angliški dainos vertimai. Tačiau jie neva nėra tokie įtaigūs ir paliečiantys sielos gelmes: „Jokios baltos gėlės tavęs niekada nepažadins. Niekada nesužinosi, kur nuveš tave juoda skausmo karieta“… Amerikiečiai dainos originalą laikė tokiu depresyviu, kad sukūrė dar vieną posmelį, kuris šiek tiek nuslopino slogutį. Trečiajame posmelyje į lyrinio subjekto jausmus atsakoma, o visos niūrios mintys, pasirodo,  buvo tik slogus košmaras.

 

Vengrų savižudžių pamėgtą dainą angliškai perdainavo tokie žymūs atlikėjai kaip Šineida O‘Konor,  Bjork ir Sara Braitman. Nežinia, ar dėl netikslaus vertimo, ar dėl kitų priežasčių, tačiau angliškos dainos versijos neturėjo tokio pražūtingo poveikio.

 

Taip pat pastebėta, kad tam tikro muzikos žanro mėgėjai dažniau įvykdo savižudybę. Pavyzdžiui, sunkiojo metalo muzikos dažniausiai klausosi sutrikę, maištingi paaugliai, kurie jaučiasi labai vieniši. Ypač jei jie neturi teigiamo pavyzdžio, dažnai konfliktuoja, pradeda vartoti alkoholį ir narkotikus, gyvena aplinkoje, kuriose toleruojamas smurtas.