Pasirodo, daržovių skustuvas yra visiškai nenaudingas daiktas. Nulupę vaisių ir daržovių žievelę, mes sumažiname maistinę jų vertę, vitaminų kiekį, kurie suteikia energijos ir padeda įveikti vėžį. Gamtos gėrybės yra toks tobulas gamtos kūrinys, kad kiekviena jų dalis papildo viena kitą. Naudingų maistinių medžiagų yra ne tik žievelėje, bet ir stiebuose bei branduoliuose, kuriuos dažniausiai išmetame…

vaisiai

 

Plaukuotoje kivių žievelėje gausu antioksidantų, kurie garsėja priešvėžinėmis, priešuždegiminėmis ir priešalerginėmis savybėmis. Taip pat jie naikina auksinio stafilokoko ir E. coli bakterijas, sukeliančias apsinuodijimą maistu. Odelėje yra net tris kartus daugiau šių medžiagų negu minkštime. Jeigu valgyti vaisių su visa žievele yra per rūgštu, ją galima panaudoti spaudžiant šviežias sultis.

 

Ananaso žievė nekelia apetito. Ji atrodo šiurkšti ir dygi. Jos valgyti nerekomenduojama. Tačiau visai kas kita kietas vaisiaus viduriukas, kuris paprastai keliauja į šiukšlių dėžę. Joje itin daug vitamino C, baltymus skaidančio fermento bromelaino, kuris greitina medžiagų apykaitą ir apsaugo skrandžio gleivinę. Bromelaino koncentracija ananaso šerdyje yra dvigubai didesnė nei kitose dalyse. Ananaso šerdį galima panaudoti šviežiose sultyse arba daug skaidulų turinčią vaisiaus dalį dėti į sriubas ir troškinius.

 

Dažniausiai maistui naudojami brokolinių kopūstų žiedynai, tačiau nereikėtų nuvertinti ir jų stiebų. Jie nėra tokio stipraus skonio kaip žiedai, tačiau juose kalcio ir vitamino C koncentracija yra žymiai didesnė. Stiebuose gausu tirpių skaidulų, užtikrinančių ilgesnį sotumo jausmą. Kaip naudoti? Tiesiog gaminant bet kokį patiekalą su brokoliniais kopūstais, įpjaustyti ir jų stiebų.

 

Taivano mokslininkai nustatė, kad bananų žievės ekstrakte yra medžiagų, kurios slopina depresijos simptomus. Taip yra dėl didelės serotonino arba geros nuotaikos cheminio junginio. Bananų žievė taip pat naudinga akims, nes joje yra antioksidanto liuteino, kuris apsaugo akių ląsteles nuo ultravioletinių spindulių poveikio – pagrindinės kataraktos priežasties. Tie patys tyrėjai pataria bananų žieves 10 minučių pavirti vandenyje ir išgerti nuovirą, kai jis atvės. Arba virtas žieves galima panaudoti sultims.

 

Česnakų žievelėje yra net šešių skirtingų antioksidantų junginių. Japonų mokslininkų nuomone, nulupti česnakai netenka fenilpropanoidų antioksidantų, kurie stabdo senėjimo procesus ir padeda palaikyti sveiką širdį. Prieš maisto gaminimą kelias neluptas česnako skilteles ar visą galvutę apšlakstyti augaliniu aliejumi ir troškinti su kitais produktais kaip įprastai.

 

Apelsinų ir mandarinų žievelėse itin didelė flavonoidų koncentracija, kurie sumažina blogojo cholesterolio (MTL) kiekį kraujyje, bet nepaveikia gerojo cholesterolio (DTL). Jungtinių Valstijų tyrimas patvirtino, kad citrusinių vaisių žievelėje antioksidantų yra net 20 kartų daugiau negu sultyse. Baltoje žievelėje yra pektino, kuris ne tik mažina cholesterolį, bet ir padeda atkuri sveiką žarnyno mikroflorą. Citrusinių vaisių žievelę galima naudoti kaip prieskonį kepiniuose, salotose.

 

Visose moliūginėse daržovėse gausu cinko, mineralo, būtino sveikai odai ir nagams, ir antioksidanto beta karoteno, kuris apsaugo nuo širdies ligų ir vėžių. Tai nereiškia, kad reikia griaužti kietą moliūgo žievę, tačiau maistui reikėtų išskobti šiek tiek daugiau nei tik pats minkštimas. Kuo ryškesnės oranžinės spalvos daržovė, tuo joje daugiau maistinių medžiagų. Taip pat neišmesti ir sėklų – omega 3 riebiųjų rūgščių šaltinio, kurios palaiko normalią smegenų veiklą.

 

Tikriausiai visi yra girdėję, kad bulvių lupenas valgyti yra sveika, tačiau tik nedaugelis žino kodėl. Vienoje, maždaug kumščio dydžio bulvėje yra dienos rekomenduojamų tirpių skaidulų, kalio, geležies, fosforo, cinko ir vitamino C norma. Bulvės gali turėti daugiau vitamino C negu toks pat kiekis citrusinių vaisių. Į tai reikėtų atsižvelgti, kai siekiama išvengti peršalimo infekcijų. Kaip vartoti? Bulves išvirti ir sugrūsti košę arba supjaustyti ir dėti į kitus patiekalus.