Nors kvartalinė renovacija yra vyriausybės prioritetas, nemažoje dalyje savivaldybių darbai dar stringa. 117 kvartalų – tiek yra įtraukta į kvartalų energinio efektyvumo didinimo programas visoje Lietuvoje, o vienus geriausių rezultatų šiuo metu demonstruoja Švenčionių rajonas, kuriame šiuo metu vyksta 3 projektų įgyvendinimo darbai: Švenčionėliuose, Švenčionyse ir Pabradėje.

 

6

 

Anot Jovitos Rudėnienės, Švenčionių rajono savivaldybės ūkio skyriaus vyr. specialistės, renovuojamuose kvartaluose iki rugpjūčio 1 d. bus baigtos tvarkyti naujos žaidimų aikštelės, šaligatviai, apšvietimas ir pakeisti nuotekų bei vandentiekio vamzdynai. Pašnekovė pasakoja, jog svarbiausia – bendruomenės įsitraukimas ir suplanuotas darbų organizavimas – tik taip pasiekiami optimaliausi rezultatai.

 

Sujungia bendruomenes

 

„Renovacijos procesas „išjudino“ gyventojus – jie pradėjo bendrauti, ieškoti kompromisų ir bendrų sprendimo būdų. Ne paslaptis, jog kaimynai iš gretimos laiptinės ne visada pasisveikina – būtent namo renovacija paskatina juos susibendrauti“, – teigia pašnekovė.

 

Ji pasakoja, jog namo atnaujinimas suvienija gyventojus, dažnai ir po renovacijos jie išlieka stipria bendruomene, kuri aktyviai prisideda prie tolimesnio gyvenimo kokybės gerinimo savo aplinkoje.

 

Vis dėlto, J Rudėnienė pabrėžia, jog svarbu gyventojus įtraukti į procesą nuo pradžių: „Dažnai prireikia ne vieno gyventojų susirinkimo išsiaiškinti ir pateikti pakankamai informacijos apie jų namo modernizavimą. Beveik visada pasiteisina tendencija, jog kuo mažiau žmonės žino apie renovaciją, tuo pradžioje jai labiau priešinasi. Mūsų savivaldybėje yra buvę atvejų, kai renovacijai nepritarė beveik 100 proc. gyventojų, kurie po susitikimų vieningai pakeisdavo savo nuomonę. O jų ir aplinkinių namų požiūris ypač pasikeičia, kai pastebi, kaip keičiasi jų gyvenamoji aplinka.“

 

Atnaujintos ir jaukesnės erdvės aplink kvartalus skatina gyventojus daugiau laiko praleisti ne namuose, o greta jų – kiemuose, žaidimų aikštelėse, sutvarkytose alėjose. Švenčionių rajone aplink renovuotus kvartalus yra įrengti sporto aikštynai su krepšinio ir futbolo aikštelėmis, naujos rampos riedlentininkams ir dviratininkams, o ieškantiems ramesnio poilsio – pavėsinės ir stalai žaisti šachmatais.

 

BETA_logo (2)

 

Sėkmę garantuoja tikslingas planavimas

 

Specialistė teigia, jog geriausia garantija, kad rezultatu bus patenkinti visi – tikslingas darbų planavimas: „Mes darbus pradėjome nuo požeminės infrastruktūros – modernizavome centralizuotus šilumos tiekimo tinklus – likusius nerenovuotus magistralinių vamzdynų bei kvartalinių trasų ruožus. Tik tada tvarkėme šaligatvius, kelius, automobilių stovėjimo aikšteles bei tiesėme dviračių takus. Jeigu netinkamai suplanuoji darbus, gali tekti ardyti naujus šaligatvius, kadangi buvo pamiršta, jog reikės keisti vamzdžius.“

 

Ne mažesnis nei 20 proc. energijos sutaupymas

 

Įgyvendinant kvartalo energinio efektyvumo didinimo programą, svarbu pasiekti ne mažesnį nei 20 proc. kvartale suvartojamos energijos sutaupymą. Dėl šio reikalavimo yra būtina iš anksto apskaičiuoti kvartalo sunaudojamą energijos kiekį bei planuojamus sutaupymus.

 

Nors energijos sutaupymai labiausiai priklauso nuo daugiabučių renovacijos, įgyvendinant kvartalo efektyvumo didinimo programą reikia įgyvendintii daugiau nei dvi energinį efektyvumą didinančias priemones. Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) primena, jog neužtenka modernizuoti tik viešuosius pastatus ir daugiabučius – papildomai reikia atnaujinti šilumos tiekimo tinklus, neefektyvų gatvių apšvietimą. Taip pat dar reikia įgyvendinti ir gyvenimo kokybę didinančias priemonės – pavyzdžiui, įrengti dviračių takus, sporto aikštynus ar poilsio zonas.

 

Švenčionių atstovė pabrėžia, kad Švenčionių savivaldybė ne tik organizuoja kvartalinės renovacijos procesą rajone, bet ir nuolat ieško papildomų finansavimo galimybių šiems projektams įgyvendinti. Taip pat ir pati savivaldybė iš savo biudžeto lėšų finansuoja dalį darbų.

 

zenklas_2015 04 13

 

„Šiuo metu rajone iš viso turime 39 renovuotus daugiabučius ir nors vis dar vykdome pavienių daugiabučių modernizaciją, kvartalinė renovacija įgauna vis didesnį pagreitį. Paskutinio kvietimo renovuoti daugiabučius metu gavome finansavimą 9 namams, iš kurių net 6 priklauso atnaujinamiems kvartalams“, – sako Jovita Rudėnienė, Švenčionių rajono savivaldybės ūkio skyriaus vyr. specialistė.

 

Remiantis paskutinių dviejų kvietimų teikti paraiškas daugiabučiams atnaujinti duomenimis, matyti, jog savivaldos indėlis didinant pastatų energinį efektyvumą artimiausioje ateityje tik didės – beveik 80 proc. visų projektų planuojama įgyvendinti per savivaldybes. Į kvartalų energinio efektyvumo didinimo programas visoje Lietuvoje jau įtraukta 117 kvartalų, o vieną iš geriausių kvartalinės renovacijos praktikų šiuo metu demonstruoja būtent Švenčionių rajonas.