Tinkama, sveika mityba dažnai yra pagrindinis daugelio ligų gydymo metodas, taip pat ji rekomenduojama, kai reikia vaistų.

 

mityba

Kodėl verta maitintis sveikai?

 

Jei seniai žinoma, kad tinkama, sveika mityba yra svarbi tinkamam augimui ir geros sveikatos išsaugojimui. Tai leidžia išvengti daugelio ligų, kurios kartais išsivysto per daugelį metų, kai suvarotjama per daug arba per mažai tam tikrų maistinių medžiagų. Dažniausiai šios ligos yra:

 
  • širdies ir kraujagyslių ligos,
  • hipertenzija,
  • II tipo diabetas,
  • nutukimas,
  • tulžies akmenligė,
  • osteoporozė
  • ir kai kurios neoplastinės ligos (skrandžio, storosiosios žarnos, krūties).
 

Netinkama mityba taip pat gali sukelti įprastesnių problemų, tokių kaip: sumažėjęs gebėjimas mokytis, lėtinis nuovargis ir prasta dėmesio koncentracija.

 

Tinkama, sveika mityba yra pagrindinis daugelio ligų gydymo metodas, taip pat ji rekomenduojama, kai reikia vaistų. Šiais laikais nutukimas ir antsvoris Lietuvoje yra didelė problema, atsirandanti dėl valgymo sutrikimų ir nepakankamo fizinio aktyvumo bei dėl to susidariusio teigiamo energijos balanso. Šių ligų pasekmės yra ir kiti medžiagų apykaitos sutrikimai, pavyzdžiui, padidėjęs gliukozės ir lipidų kiekis kraujyje, metabolinis sindromas, arterinė hipertenzija, nealkoholinė suriebėjusių kepenų liga ir kt. Netinkama mityba, kurią sudaro ne tik kalorijų trūkumas, bet ir nepilnavertė mityba, mityba, dėl kurios atsiranda mitybos sutrikimai. Šiais įtemptais laikais nepamirškime, kad tai, kaip mes maitinamės, turi įtakos mūsų sveikatai.

 

Keletas svarbių sveikos mitybos principų

 
  • Reguliariai valgyti. Per dieną reikėtų valgyti bent 3 pagrindinius patiekalus (pusryčius, pietus ir vakarienę) ir įtraukti 2 sveikus užkandžius (priešpiečius ir pavakarius). Pertraukos tarp valgymų neturėtų viršyti 3 – 4 val.
 
  • Pasirūpinti patiekalų įvairove. Kuo įvairesnė mityba, tuo daugiau maistinių medžiagų, vitaminų ir mineralų gaus organizmas. Jokie maisto papildai negali pakeisti gerai subalansuotos mitybos. Mokslininkai sutinka, kad vaisių ir daržovių, kuriuose yra antioksidantų, nauda yra daug didesnė nei antioksidantų maisto papilduose nauda. Maisto produktai praktiškai turėtų būti pagrindinis vitaminų šaltinis. Jei įtariamas trūkumas arba per dieną suvartojama per mažai kalorijų, reikėtų pasvarstyti apie maisto papildų vartojimą.
 
  • Vengti per didelio riebalų ir cholesterolio kiekio. Tačiau yra keletas šios taisyklės išimčių. Nors gyvulinių riebalų ir cholesterolio kiekį tikrai verta kontroliuoti, augalinių ir žuvų riebalų vartojimas yra naudingas mūsų sveikatai. Tad riebią mėsą keiskime riebia jūros žuvimi, taukus ir sviestą – augaliniais aliejais, o grietinėlę – jogurtais.
 
  • Valgyti daug daržovių ir vaisių. Daržovės ir vaisiai yra labai geras daugelio vitaminų ir mineralų šaltinis, kurie sudaro sveikos mitybos ir fizinio aktyvumo piramidės pagrindą. Juose taip pat yra daug mažai žinomų junginių, tokių kaip polifenoliai ir bioflavonoidai. Ypač daržovės, kuriose dėl didelio vandenyje tirpių dietinių skaidulų ir vandens kiekio, bet mažo riebalų kiekio, turėtų būti įtrauktos į 3 pagrindinius patiekalus.
 
  • Vartoti sveikus angliavandenius ir ankštines daržoves. Angliavandenių šaltinis turėtų būti produktai, kuriuose yra sudėtinių angliavandenių, kurių glikemijos indeksas yra žemas, t. y. sveikų angliavandenių. Tai yra rupių miltų duona, visadalių grūdų miltų makaronai, rudieji ryžiai, avižiniai dribsniai, ankštinės daržovės.
 
  • Gerti vandens. Svarbu nepamiršti dažnai, bet mažomis porcijomis, gerti vandenį. Neleiskite sau jausti troškulio, nes tai yra ženklas, kad jūs iš dalies esate dehidratuotas.
 
  • Riboti druskos vartojimą. Druskoje esantis natris yra būtinas žmogaus organizmui, tačiau jo perteklius gali prisidėti prie daugelio sutrikimų, ypač hipertenzijos, atsiradimo. Riboti reikėtų ne tik grynos druskos vartojimą, bet ir daug druskos turinčių, stipriai perdirbtų maisto produktų (mėsos konservų, sriubų ir padažų koncentratų, pusfabrikačių, keptų bulvyčių, traškučių, sūdytų žemės riešutų) vartojimą. Pasak PSO, per dieną rekomenduojama suvartoti 5 g druskos, t. y. ne daugiau nei šaukštelį.
 
  • Saikingai vartoti alkoholį. Retkarčiais arba ypatingomis progomis taurė raudonojo vyno nepakenks, bet tai neturėtų tapti kiekvieno vakaro įpročiu.