Neseniai pasaulį apskriejo daugelį sujaudinusi žinia apie Velso princesės Catherine vėžio diagnozę. Praėjus kelioms dienoms po viešo pranešimo apie sveikatos būklę, karališkąja šeima besidomintys žmonės ėmė svarstyti, ar ilgus dešimtmečius kruopščiai asmeninius reikalus slėpę monarchai žengia į naują erą. Pasigirdo ir pamąstymų apie tai, kad tokį neįprastą atvirumą lėmė įvairios spekuliacijos internete: nuo spėlionių, kad su princu Williamu fotografuojasi princesės antrininkė, iki įtarimų apie šeimos skyrybas.

 

Istorija kartojasi?Paris,,France,-,March,16,,2017,:,The,Duchess,Of

 

Nuo pat šių metų pradžios bulvarinės spaudos puslapiai ir interneto portalai mirgėjo su karališkąja šeima susijusiomis antraštėmis. Tai nėra neįprasta. Įvairių teorijų apie monarchų asmenines dramas nuolat kuria ir patys britai, ir karališkosios šeimos gerbėjai visame pasaulyje. Visgi sausio bei vasario mėnesiais tai įgavo tokį mastą, kaip po prinsesės Dianos žūties. O įvykių epicentre atsidūrė būtent visuomenės mylima Velso princesė Catherine. Buvo net besibaiminančių, jog ji gali pakartoti tragišką anytos likimą. Įtarimų bangą sukelė tai, kad princesė ilgą laiką nesirodė viešumoje. Iš pradžių pranešta, kad jai atlikta nesudėtinga pilvo srities operacija ir ji sparčiai sveiksta. Oficiali karališkosios šeimos dienotvarkė numatė, kad ji viešai pasirodys kovo viduryje, tačiau tai neįvyko. Pirmiausia interneto platybėse pasklido keistų nuotraukų, padarytų dar pernai. Jose akyliausi tikino aptikę įrodymų, jog su princu užfiksuota ne žmona, o jos antrininkė. Internetiniuose forumuose ir socialiniuose tinkluose kilo raginimų ieškoti pradingusios princesės. Tūkstančiai įrašų buvo pažymėti saitažodžiu „WhereIsKateMiddleton“. Kovo pradžioje savaitraštyje „InTouch Weekly“ paskelbta nežinomų informatorių žinutė, jog Velso princesė Catherine sakė sunkiai išgyvenanti dėl vėl pasirodžiusių gandų apie šeimos draugės markizės Rose Hanbury ir jos vyro princo Williamo neva jau daugelį metų mezgamą romaną. Buvo pastebėta, jog oficialiai išplatintose šeimos nuotraukose princesė nemūvi vestuvinio žiedo. Tad pradėta svarstyti, kad byra dar viena karališkoji šeima. Itin daug dėmesio sulaukė tai, kad tariama princo meilužė itin panaši į karalienę konsortę Camillą. Tad fantazijos nestokojantys socialinių tinklų vartotojai tuoj pat sulipdė intriguojančią istoriją ir nepatingėjo jos paskleisti kuo plačiau, referuodami į skandalingas princesės Dianos ir dabartinio karaliaus Karolio III skyrybas bei sakydami, kad istorija mėgsta kartotis.

 

Tiesa gerokai kartesnė

 

Galą nepagrįstoms spėlionėms padarė pati Velso princesė Catherine. Paskelbtame vaizo įraše 42 metų trijų vaikų mama sėdi ant suoliuko ir į kameros objektyvą pasakoja apie tai, kas iš tiesų nutiko. Prisipažino, kad sausį planuota pilvo operacija buvo sėkminga ir iš pradžių manyta, kad jos būklė nėra susijusi su onkologija. „Tačiau po operacijos atlikus tyrimus buvo nustatytas vėžys. Mano medikų komanda patarė atlikti profilaktinį chemoterapijos kursą ir šiuo metu vyksta pradinis šio gydymo etapas“, – sakė Velso princesė. Būsimoji karalienė kalbėjo apie karališkajai šeimai „neįtikėtinai sunkius porą mėnesių“ ir drąsiai dalijosi, kad „kasdien stiprėja“. Kensingtono rūmai atsakė į kai kuriuos žmonėms kylančius klausimus apie princesės savijautą, diagnozę ir gydymo planą, nes ji pirmenybę teikia savo sveikatai ir šeimai. Nebuvo patikslinta, koks konkrečiai vėžys kamuoja princesę. Neįprasta jau vien tai, kad ji buvo priversta viešai prabilti apie savo būklę ir išplatinti vaizdo įrašą. Tikrai nereikėtų tikėtis, kad ims atvirauti ir detalizuoti apie ligą. Princesės naujienos suglumino ir nuliūdino visuomenę. Visgi nenuramino smalsumo. Po pranešimo imtasi nagrinėti, kaip reagavo Velso princesės artimieji. Karališkajai šeimai artimi šaltiniai independent.co.uk papasakojo, kad ši žinia dar labiau suartino princesę ir jos mamą Carole Middleton. Tris vaikus užauginusi moteris giriama už tai, kokį svarbų vaidmenį atliko sudėtingu metu, kai dukra buvo gydoma ligoninėje. Ji vežiojo mažuosius George’ą, Charlottę ir Louisą į mokyklas ir namo. Taip pat į sporto varžybas bei kitus užsiėmimus. „Vos tik išgirdusi šią žinią iškart atskubėjo į pagalbą Catherine ir Williamui“, – pasakojo šaltiniai. Sergančios princesės brolis Jamesas Middletonas sureagavo į skaudžią žinią ir instagrame paviešino jųdviejų vaikystės nuotrauką. Sunkų etapą išgyvenančiai sesei jis skyrė jautrius žodžius: „Per daugelį metų kartu įkopėme į daugybę kalnų. Kaip šeima, mes kartu su jumis kopsime ir į šį.“ Karalius Karolis III tikino, kad didžiuojasi turintis tokią marčią. Princas Williamas tylėjo ir už tai sulaukė aštrių kritikos strėlių.

 

Kalbėti apie sveikatą ilgai buvo tabu

 

Visgi nereikėtų stebėtis tuo, kad princesės mama ir brolis daug natūraliau sureagavo į jos ligą nei kilmingi sutuoktinio giminaičiai. Jie visą gyvenimą buvo mokomi, kas (ne)dera karališkajai šeimai. O štai dabar atsidūrė situacijoje, kai tabu tenka laužyti. Pirmasis tai padarė karalius Karolis III, kai vasarį viešai paskelbė, jog ir jam pačiam diagnozuotas vėžys. Bakingamo rūmai pareiškė, jog karalius nusprendė „pasidalyti savo diagnoze, kad išvengtų spekuliacijų“. O tai neįprasta praktika. Karaliaus motina, karalienė Elžbieta II, visą gyvenimą buvo puikios sveikatos, tačiau 2022 m. vasarį jai diagnozavo COVID-19. Likus keliems mėnesiams iki jos mirties, 2022 m. rugsėjį, buvo susirūpinta 96-erių monarchės galimybe judėti, nes tais metais ji neatvyko į parlamento sesijos atidarymą. 2021 m. spalį karalienė, atšaukusi vizitą į Šiaurės Airiją, naktį praleido Karaliaus Edvardo VII ligoninėje – nebuvo aišku, kodėl ji hospitalizuota. Bakingamo rūmai sakė, kad paguldyta „preliminariems tyrimams“, bet po dienos grįžo į Vindzoro pilį ir „išliko pakilios nuotaikos“. Net po karalienės laidotuvių nebuvo paskelbta tiksli mirties priežastis ar kitos aplinkybės. Princas Filipas, karalienės Elžbietos II vyras ir karaliaus Karolio III tėvas, mirė 2021 m. balandį, sulaukęs 99-erių. Likus mėnesiui iki mirties princui buvo atlikta „sėkminga procedūra“, susijusi su kurį laiką jį kamavusia širdies liga. 2012 m. jis praleido karalienės deimantinio jubiliejaus iškilmes, nes kelias dienas ligoninėje gydėsi šlapimo pūslės infekciją. 2011 m. dėl skausmų krūtinės srityje Edinburgo hercogas sraigtasparniu buvo skubiai iš Sandringamo nugabentas į ligoninę. Jam diagnozuota užsikimšusi vainikinė arterija ir atlikta minimaliai invazinė vainikinių arterijų stentavimo procedūra. Tai tik informacijos nuotrupos, kurių paskelbimas kaskart ne nuramina visuomenę, o sukelia spėlionių bangą. Ir dabar jau kyla pamąstymų, kad tikroji situacija apie sergančių karališkosios šeimos narių būklę yra stipriai pagražinta.

 

Aiškus karūnos likimas

 

Ir tai viena priežasčių, kodėl prasidėjo intensyvios spėlionės, koks likimas laukia Jungtinės Karalystės karūnos. 2022 m. įvykęs monarcho pasikeitimas buvo pirmasis po labai ilgos pertraukos. Elžbieta II buvo ilgiausiai per visą Jungtinės Karalystės istoriją šalį valdžiusi valdovė – soste buvo 70 metų. Ji gimė 1926 m., o valstybės sostą paveldėjo 1952 m., mirus tėvui Jurgiui VI. Jungtinės Karalystės paveldėjimas grįstas pirmagimystės teise. Tai reiškia, kad pirmasis eilėje paveldėti sostą yra monarcho pirmagimis, tada – pirmagimio pirmagimis, tada – pirmagimio pirmagimio pirmagimis. Istoriškai pirmenybė sosto paveldėjimo eilėje priklausė vyriškosios lyties palikuonims. Jei monarcho šeimoje gimdavo bent vienas sūnus, jis ir jo palikuonys paveldėjimo į sostą eilėje aplenkdavo savo seseris bei jų palikuonis, nesvarbu, koks seserų amžius. Dukra paveldėti sostą galėjo tik tada, jei monarchui negimdavo nė vienas sūnus. Taip nutiko ir Elžbietos II atveju – brolių neturėjo, tik jaunesnę seserį, todėl tapo karaliene. Bet 2013 m. ši tvarka buvo pakeista ir dabar sostą paveldi vyriausias pirmagimis, neatsižvelgiant į lytį. Tačiau anksčiau negu 2013 m. gimusiems asmenims šis pakeitimas negalioja. Tačiau Karolis III buvo vyriausias karalienės vaikas, tad karaliumi jis būtų tapęs tiek pagal seną, tiek pagal naują tvarką. 1981 m. Karolis III, tuomet dar tik Velso princas Čarlzas, vedė ledi Dianą Spencer, kuri tapo Velso princese. Pora susilaukė dviejų vaikų – Williamo ir Harry. Būtent Williamas yra būsimas Juntinės Karalystės karalius. Ir karūną jam veikiausiai teks pasimatuoti daug anksčiau nei jo tėvui. Prieš karaliaus Karolio III karūnavimo ceremoniją vyko garsi diskusija apie tai, kad ateina metas visiškai atsisakyti iš biudžeto lėšų apmokamų prabangių ceremonijų. Jos, pasak kritikų, moderniame pasaulyje tiesiog neturi prasmės. O ir laidoti karališkosios šeimos narius britai norėtų kukliau. Kad ir kaip makabriškai skambėtų, kol karališkoji šeima mėgina oriai susidoroti su užklupusiomis problemomis, mokesčių mokėtojai tyliai skaičiuoja, kiek jiems visa tai atsieis. Kol kas atrodo, kad tiek sveiki, tiek sergantys monarchai tampa per brangūs.

 

Autorius Eglė Stratkauskaitė