Dizaineris, nuomonės formuotojas ir verslininkas Robertas Kalinkinas su kolege Indre Viltrakyte sukūrė unikalų mados startuolį „TIINGS“. Ne kartą bendradarbiavę kituose projektuose, startuolio kūrėjai įsitikinę, kad tai mados pasaulio ateitis. Plačiau apie naujovę Lietuvoje ir pasaulyje kalbamės su R. Kalinkinu.

 
Robertas Kalinkinas, Tomo Kaunecko nuotrauka.

Robertas Kalinkinas, Tomo Kaunecko nuotrauka.

 

Kaip kilo mintis sukurti mados startuolį „TIINGS“?

 

Su Indre daug metų dirbome kartu vystydami mados namų „Robert Kalinkin“ veiklą, turėjome įvairių bendrų startuolių. Prieš kelerius metus nėrėme į skaitmeninį mados pasaulį. Pradėjome daugiau domėtis digital mados pasirodymais, kurie paliko didelį įspūdį. Ši sritis įtraukė. Sukūrėme „Robert Kalinkin“ mados namų istorijos įkvėptą kolekciją „The Rebels“, kuri sulaukė didžiulės sėkmės, todėl sustoti neketinome – kūrėme planus, kur su šia sritimi galime judėti toliau. Idėja sukurti startuolį „TIINGS“ kilo Indrei sprendžiant problemą, kaip antram gyvenimui prikelti drabužius, rankines, avalynę, jei suplyšo rankena, ištrūko užtrauktukas, iširo siūlė. Tokie daiktai dažnai tiesiog paliekami dulkėti lentynose, o kai nusprendžiama, kad visgi atėjo laikas sutaisyti, kyla begalė klausimų – kur vežti, kiek tai užtruks, kada vėl reikės važiuoti atsiimti. Be to, ne taip paprasta rasti meistrus, kurie taisytų kokybiškai.

 

Ar pačiam teko susidurti su šia problema?

 

Žinoma, pastebėjau spragą daiktų priežiūros rinkoje. Pats turiu ir nebrangių, tačiau man sentimentalių daiktų, ir labai brangių dizainerių kūrinių, ir ypatingų kolekcinių daiktų, kurių vertė su kiekvienais metais auga. Ne kartą kreipiausi į didžiuosius mados namus dėl daiktų taisymo, bet nustebino arba didelės kainos, arba neapibrėžti terminai ir nepatogumas – daiktą reikia vežti tik į tos šalies, kurioje pirkai, parduotuvę, o tai visiškai neracionalu.

 

Papasakokite daugiau, kaip veikia jūsų startuolis.

   

„TIINGS“ tikslas – suvesti taisytiną daiktą turintį žmogų su meistru. Į mūsų platformą (netrukus pasirodys ir išmanioji programėlė – bus dar patogiau naudoti) reikia įkelti nufilmuotą minutės trukmės vaizdo įrašą, kuriame matyti problema, pavyzdžiui, sulūžęs rankinės ar batų, striukės užtrauktukas. Vaizdo įrašą galima įgarsinti nupasakojant, ką norite taisyti, arba filmuoti be garso ir užpildyti laukelį, skirtą problemai apibūdinti. Per 2 val. paruošiamas ir atsiunčiamas pasiūlymas su nurodytomis taisymo kainomis ir trukme. Jei pasiūlymas tinka, lieka apmokėti ir pažymėti patogų būdą, kaip išsiųsti ir kuriame paštomate atsiimti jau sutaisytą daiktą. Sistema sugeneruoja kodą, daiktas išsiunčiamas ir perduodamas meistrui. Sutvarkytą daiktą patys atidžiai įvertiname ir išsiunčiame klientui. Kol kas taisome tik Lietuvoje, bet ateityje bendradarbiausime ir su užsienio meistrais, o taisymo specialistą ir vietą rinksimės vertindami specifiką, greitį ir kainą.

 

Ar su daug meistrų bendradarbiaujate?

 

Šiuo metu dirbame su mano mados siuvimo ateljė meistrais, kitais siuvimo partneriais ir ne vienus metus Lietuvoje veikiančiu sportinių batelių ir kitų odinių gaminių taisymo startuoliu „Sneaker Spot“. Po truputį įjungiame chemines valyklas, galanterijos taisyklas, kitus batsiuvius. Dar esame augimo stadijoje, bet duomenų bazė sparčiai pilnėja Lietuvos partneriais, tad neabejotinai netrukus pradėsime plėstis ir į užsienį.

 

Jūsų startuolis padeda antram gyvenimui prikelti įvairius daiktus. Ar sąmoningai siekėte prisidėti prie tvarumo?

 

Taip. Tai buvo viena iš esminių idėjų. Norime koncentruotis į mados tvarumą ir sykiu padėti žmonėms išspręsti turimą problemą, skatinti ne pirkti kuo daugiau, bet investuoti į kokybiškus daiktus, jų tinkamą priežiūrą ir ilgametį išsaugojimą. Nebūtina atsisakyti mėgstamo ar puikiai dar ilgus metus galinčio tarnauti daikto, jei jis turi (ne)žymų defektą – ištrūkusį užtrauktuką, skylę, dėmę ar kt. Stengiamės padėti sutvarkyti, kad mada būtų kuo tvaresnė, išmetama kuo mažiau daiktų. Didieji mados namai, kurie skelbia, kad drabužiams siūti naudoja perdirbtas žaliavas, privengia sakyti, kad jei rūbas siuvamas iš perdirbto poliesterio, tai 90 % atvejų tam naudojamas iš perdirbtų plastikinių butelių, o ne išmestos tekstilės, gautas pluoštas. Tai sufleruoja, kad mada pati iš savęs vis dar netampa tvaresnė. Mūsų siekis – keisti situaciją ir prisidėti prie to, kad daiktai neatsidurtų šiukšliadėžėje dėl mažo trūkumo, kurį galima pašalinti.

 

Minėjote, kad startuolio veikla rūpinatės su kolege I. Viltrakyte. Kuris už ką esate atsakingi?

 

Mes daug metų dirbome kartu, drauge įgyvendinome ne vieną sėkmingą projektą. Esame „Tiings“ bendraautoriai. Indrė vysto startuolį, prižiūri jo plėtrą, yra atsakinga už idėjinį augimą, taip pat vadovauja programavimo darbais užsiimančiai komandai. Mano darbas – ieškoti partnerių, prižiūrėti fizinius procesus, dirbti su likusia komanda auginant globalią multifunkcinę taisymo platformą ir užtikrinti, kad viskas sklandžiai veiktų.

 

Lengva dirbti su kitais žmonėmis, deleguoti užduotis ar viską labiau mėgstate daryti pats?

 

Paprastai daug ką mėgstu daryti vienas. Man gana sunku deleguoti užduotis kitiems žmonėms, bet tai neišvengiamas kiekvienos augančios įmonės procesas. Kartais jis atneša nusivylimo, kartais džiaugsmo, bet gyveni ir mokaisi. Kaip sakoma, „amžių gyveni – amžių ir mokaisi“.

 

Kokios dar veiklos šiuo metu atima daug laiko?

 

Toliau vystome mados namų „Robert Kalinkin“ veiklą. Kuriame vestuvines ir progines sukneles, užsiimame internetine drabužių bei aksesuarų prekyba. Nemažai laiko užima veikla socialiniuose tinkluose, kur reklamuoju įvairius produktus ir savotiškai leidžiu sau kurti visai kitokį turinį, nei esu įpratęs. Dar filmuojuosi televizijos laidose, kuriu įvairias instaliacijas ir kūrybiškus produktus reklamos agentūroms, verslams. Veiklų tikrai netrūksta, bet visos kūrybiškos.

 

Kaip į pilnėjantį veiklų sąrašą reaguoja žmona? Ar visada sulaukiate palaikymo?

 

Žinoma, mes visada esame kartu. Tiek Agnė, tiek aš daug ką darome dviese, drauge dalyvaujame bendruose projektuose. Jei patys nevystome, tai prisidedame bent idėjomis ar palaikymu.

 

Kaip sekasi nusistatyti darbo valandas? Ar turite laiko poilsiui?

 

Kiekvienais metais iš naujo pasižadu, kad į namus grįšiu 18 val., bet kasmet tą pažadą sulaužau. Kai daug kūrybinių veiklų, o kai kuriuos projektus pradedi statyti nuo nulio, sudėtinga nusistatyti darbo valandų skaičių. Vienąkart pasiseka labiau, kitąsyk mažiau. Visgi mano tikslas ir toliau išlieka turėti konkrečias darbo valandas bei kuo turiningesnį gyvenimą po darbo.

 

Kaip mėgstate leisti laisvalaikį?

 

Dažniausiai leidžiu laiką su šeima arba draugais. Arba viską sujungiu į vieną: važiuodami pailsėti į sodybą ar vykdami į kelionę pasikviečiame ir draugus vykti kartu. Mėgstame namuose vakarieniauti su šeima ar bičiulių kompanija, taip pat pasikaitinti pirtyje.

 

Ar jums kartais reikia pabūti vienam?

   

Žinoma. Mėgstu ir dažnai nusprendžiu pabūti vienas. Bet man nereikia daug laiko, užtenka vienos ar dviejų dienų, kad pilnas jėgų sugrįžčiau prie kasdienių pareigų.

 

Pokalbio pradžioje užsiminėte, kad jūsų startuolis – mados pasaulio ateitis. Patikslinkite, ką turėjote omenyje.

 

Mada – neišvengiama mūsų visų gyvenimo dalis. Ar ją mėgstate, ar ne, nuogi juk nevaikštote. Drabužius kuria dizaineriai, gamina meistrai, o dėvime mes visi. Mūsų startuolis tiesiog padeda visiems pailginti drabužių gyvenimo trukmę, o tai tiesiogiai koreliuoja su antrine rinka – vietoj šiukšliadėžės jie keliaus į perpardavimo platformą ir bus parduoti dar sykį, dėvimi dar kartą. Ir taip net kelis kartus. Visa tai yra ekologiškai ir ekonomiškai naudingas ciklas. Labai džiaugiamės savo idėja ir sparčiu startuolio augimu. Jaučiame, kad jis turi potencialą plėstis ir už Lietuvos ribų. Noriu paraginti visus pabandyti susitvarkyti savo drabužius ar aksesuarus, o meistrus ir ateljė jungtis prie mūsų ir tapti partneriais.

 

Autorius Laima Samulė