Dabar yra beprecendentiniai laikai. SARS-CoV-2 sukelta infekcija COVID-19 oficialiai Pasaulio sveikatos organizacijos paskelbta pandemija. Daug šalių uždarė sienas ir gyventojus į savanorišką arba priverstinį karantiną. Kultūros ir sporto renginiai atšaukiami arba nukeliami, barai ir restoranai užsidaro, žmonės kaupia kruopų, makaronų ir tualetinio popieriaus atsargas. Nepaisant to, kad situacija atrodo nekontroliuojama, yra nemažai dalykų, ką kiekvienas gali padaryti, kad išliktų sveikas ir apsaugoti artimųjų sveikatą.

 

mikrobioma

 

Pirmiausiai ir svarbiausiai reikia laikytis COVID-19 viruso plitimą stabdančių rekomendacijų: dažnai ir kruopščiai plauti rankas, vengti liesti veidą ir riboti socialinius kontaktus. Tai ypač svarbu, norint apsaugoti žmones, esančius rizikos grupėje, kurie turi lėtinių sveikatos problemų, vyresnio amžiaus piliečius ir nėščias moteris.

 

Saugotis viruso tik išoriškai nepakanka, taip pat būtina stiprinti ir savo imuninę sistemą. Daugelis žmonių, ypač jaunų, užsikrėtusių infekcija, patiria tik švelnius simptomus. Imuninė sistema yra sudėtinga ir labai reaguojanti į supantį pasaulį, todėl nenuostabu, kad daugelis veiksnių lemia jos funkcijos pagerėjimą arba pablogėjimą. Svarbu žinoti, kad daugelis šių veiksnių nėra užkoduoti genetikoje, o keičiami pagal tai, kokį gyvenimo būdą žmogus propaguoja ir su kokiais žmonėmis bendrauja.

 

Vienas dalykas, kurį galima kontroliuoti – tai trilijonų bakterijų, gyvenančių žarnyne, sveikata. Naujausi tyrimai parodė, kad žmogaus mikrobioma atlieka svarbų vaidmenį organizme imuniniame atsake į infekciją ir palaikant gerą sveikatą. Sveika žarnyno mikrobioma taip pat padeda išvengti potencialiai pavojingų organizmo perdėtų reakcijų, galinčių pažeisti plaučius ir kitus gyvybinius organus. Per daug imuninių atsakų gali sukelti kvėpavimo nepakankamumą ir mirtį. Todėl svarbu kalbėti apie imuninės sistemos palaikymą, o ne jos stiprinimą, nes per daug stiprus imuninis atsakas taip pat yra rizikingas.

 

Taigi, specialistai rekomenduoja ne ryti imuninę sistemą stiprinančius maisto papildus, bet rinktis maistą, kuris gerina gerųjų žarnyno bakterijų skaičių ir būklę. Įvairi mikrobioma yra sveika mikrobioma. Senstant mikrobiomos įvairovė mažėja ir tai paaiškina kai kuriuos imuninio atsako pokyčius, todėl sveiką mikrobiomą stengtis išlaikyti visą gyvenimą yra dar svarbiau.

 

Žarnyno mikrobiomos ir imuninės sistemos sąveikos iki šiol nėra visiškai išaiškintos. Panašu, kad yra ryšys tarp mikrobiomos sudėties ir uždegimo – vieno iš imuninio atsako simptomų. Žarnyno bakterijos gamina naudingas chemines medžiagas ir taip pat aktyvuoja vitaminą A maiste, kuris padeda reguliuoti mūsų imuninę sistemą.

 

Geriausias būdas padidinti mikrobiomos įvairovę – tai valgyti įvairų augalinį maistą, kuris turtingas skaidulų ir riboti stipriai perdirbto maisto, įskaitant ir greitąjį maistą. Įrodyta, kad Viduržemio jūros regiono dietos laikymasis gali pagerinti žarnyno mikrobiomą ir sumažinti uždegimą: valgykite daugiau vaisių, daržovių, riešutų, sėklų, visadalių grūdų, sveikų riebalų, tokių kaip ypač tyras alyvuogių aliejus, liesa mėsa ar žuvis. Vengti alkoholio, druskos, saldumynų, saldžių gėrimų, dirbtinių maisto priedų ir saldiklių. Taip pat galima rinktis ilgo galiojimo produktus: šaldytas uogas, vaisius, daržoves, konservuotus vaisius, pupeles ir kitas ankštines daržoves. Sveiką mikrobiomą galima pavalgyti valgant natūralų jogurtą, naminį sūrį, kuriuose yra gyvųjų bakterijų (probiotikų). Kitas natūralių probiotikų šaltinis yra gerųjų bakterijų ir mielių turtingi gėrimai (kefyras ir kombuča), rauginti produktai (kimči ir rauginti kopūstai).

 

Siekiant išlikti sveikiems taip pat svarbu rūpinti savo psichine sveikata, būti fiziškai aktyviems ir pakankamai miegoti.