Švara kvepiantys namai
2023-07-14 09:55Prastas nepageidaujamas kvapas namuose neturėtų būti aktuali tema nūdienos pasaulyje, kai prekybos centrų lentynos lūžta nuo kvapiklių gausos. Tačiau svarbu ne užmaskuoti kvapus, o juos panaikinti – tik taip namai bus gaivūs ir kvepės švara. Geriamoji soda, baltasis actas, kavos tirščiai, vanilės ekstraktas ir citrina leis visam laikui pašalinti nemalonius kvapus.
Ką galime užuosti?
Neurologai teigia, kad žmonės gali atskirti 10 000 kvapų. Uoslė kasdienybei suteikia emocinio gilumo. Pagalvokite apie jausmus ir prisiminimus, kurie užplūsta pajutus šviežiai nupjautos žolės ar žydinčių alyvų dvelksmą, kai priglaudžiate veidą prie saulėje išdžiūvusios patalynės užvalkalo arba įeinate į virtuvę, kvepiančią cinamonu ir obuolių pyragu. Mūsų uoslė taip pat įspėja apie galimus pavojus: sugedusį maistą, puvimą, kenksmingus pelėsius. Paprastai kvape nėra bakterijų, kurios perneša ligas, nes daug didesnės nei kvapą sudarančios dujinės molekulės. Taigi pats kvapas negali susargdinti. Tačiau kai kurie dujiniai junginiai gali turėti kitokį poveikį sveikatai – sukelti dusulį, galvos skausmą, akių dirginimą. Daugumoje namų yra įvairių purškalų, kvapiųjų žvakių ir kitų produktų, skirtų užmaskuoti ar pašalinti blogus kvapus. Deja, nemažai žmonių kenčia nuo alerginių reakcijų dėl šių produktų kvapų, o kai kuriuose oro gaivikliuose netgi yra toksinų. Tačiau keli nebrangūs buities reikmenys, kuriuose daugelis turi po ranka – actas, druska, kava, soda, vandenilio peroksidas – neutralizuos daugumą kenksmingų kvapų namuose.
Smirdančių kaltininkų paieška
Daugumą kvapų namuose galima lengvai atpažinti ir pašalinti jų šaltinį. Tačiau kai kurie jų, atrodo, tvyro ore, o priežastis gali būti netikėta.
Degančios gumos dvokas. Tai gali būti elektros laidų gedimo ženklas. Pirmiausia reikėtų ieškoti prietaisų, sieninio jungiklio arba lizdo. Pastebėjus, kad kvapas sklinda iš elektros laidų, geriausia skambinti elektrikui. Jei degėsių kvapas stiprus, o šaltinio rasti nepavyksta, kreiptis bendruoju pagalbos telefonu.
Sieros arba supuvusių kiaušinių tvaikas. Paprastai, jei užuodžiamas bet kuris šių kvapų, tai dujų nuotėkio požymis. Vertėtų išeiti iš namų ir paskambinti dujų tiekėjui, kad sutvarkytų nuotėkį.
Senienų kvapas. Paprastai neįprasto senienų ir drėgmės kvapo kaltininkas yra pelėsis. Dažniausiai su pelėsiu galima susitvarkyti savo jėgomis. Tačiau jei paaiškės, kad tai didesnė problema, gali prireikti profesionalios pagalbos. Prasta ventiliacija, vėdinimo trūkumas reiškia, kad kvapai iš vonios ir virtuvės nepasišalina iš patalpų ir tvyro ore. Derėtų dažniau vėdinti arba įrengti rekuperacinę sistemą.
Valymo priemonių revizija
Prieš šalinant nemalonius kvapus pirmiausia verta įsitikinti, ar valymo kempinės ir šluostės tikrai švarios. Jei ta pati kempinė, kurią naudojote prieš mėnesį, vis dar yra kriauklėje, reikėtų nedelsiant ją išmesti. Kempinės turėtų būti keičiamos bent kartą per mėnesį, kad jose nespėtų apsigyventi bakterijų kolonijos, kurios ne tik skleis nemalonų kvapą, bet ir gali sukelti pavojų sveikatai. Kempinės tarnaus ilgiau plaunant indaplovėje – taip laikinai nustos daugintis bakterijos. Taip pat rekomenduojama rinktis biologiškai skaidžias kempines. Rankšluosčiai irgi gali skleisti negerą kvapą, jei per ilgai laikomi drėgni. Įsitikinkite, kad panaudoti gerai išdžiūtų. Jei rankšluosčiai jau atsiduoda pelėsiu, vertėtų sudėjus į skalbimo mašiną įpilti puodelį baltojo acto arba suberti tiek pat sodos. Skalbti kartą per savaitę, kad visada kvepėtų gaiviai.
Šiukšlių dėžė – įvairių kvapų kaupykla
Išsiliejus maistui ir atliekoms virtuvės šiukšliadėžė gali dvokti. Norėdami pašalinti kvapą, pirmiausia išplaukite jos vidų ir išorę šiltu muiluotu vandeniu ir gerai išdžiovinkite. Kad ateityje neatsirastų kvapų, prieš dėdami šiukšlių maišą šiukšliadėžės dugną apibarstykite kvapniu kačių kraiku arba įmeskite keletą citrinų ar apelsinų žievelių į dugną. Taip pat galite pabarstyti kava – neutralizuos būsimus kvapus. Jei šiukšlių dėžė ne plastmasinė, o metalinė, sodą suberkite į popierinį kavos filtrą ir užspauskite spaustuku ar gumine virvele. Tokį paketėlį keiskite kas mėnesį.
Jei stalčiai ar spinta skleidžia drėgmės ir senienų kvapą
Dėl seniems baldams būdingo drėgnos medienos kvapo juo gali atsiduoti viskas, ką laikote viduje. Prieš pildydami stalčius ar spintas, suglamžykite laikraščius, apšlakstykite distiliuotu baltuoju actu ir įdėkite į kiekvieną apdulkėjusį stalčių arba padėkite ant spintos lentynos kelioms dienoms, kad susigertų blogas kvapas. Vėliau palaikykite gaiviai kvepiančius stalčius ir lentynas – klokite kvapius sausus lakštus. Taip pat į stalčius galima dėti silikagelio pakuotes, kurias galima rasti naujų batų dėžėse, elektronikos ar kai kuriuos maisto produktų pakuotėse. Ši medžiaga sugeria drėgmę. Pakuotė turi būti keičiama kas 60–90 dienų.
Indaplovė – bakterijų veisykla
Laikui bėgant bakterijos atakuoja maisto daleles, kurių susikaupia indaplovės filtre ir skleidžia nemalonų kvapą. Norėdami atsikratyti šio kvapo, pirmiausia pašalinkite visas maisto daleles ar nuosėdas nuo indaplovės apačios, būtinai išimkite ir išskalaukite filtrą. Tuomet į aparatą, ne į ploviklio laikiklį, o tiesiai į vidų, kur dedami indai, supilkite du puodelius distiliuoto baltojo acto. Paleiskite mašiną karšto vandens ciklu. Praėjus pusei laiko pristabdykite ciklą maždaug 20 min., kad vandens ir acto mišinys suskaidytų ploviklio likučius. Iš naujo paleiskite ir užbaikite ciklą.
Šaldytuvas – maisto kvapų gausa
Pradėkite nuo lentynų ir stalčių valymo. Visas lentynas nušveiskite šilto vandens ir sodos mišiniu, tada nuvalykite baltojo acto ir šilto vandens mišiniu. Norėdami išvengti kvapų, laikykite atidarytą sodos dėžutę ir keiskite ją kas mėnesį. Pamirkykite porą vatos rutuliukų vanilės ekstrakte ir padėkite ant nedidelio indo šaldytuvo lentynėlių gale. Išimkite, kai tik išdžius, ir pakeiskite.
Augintinio higiena
Svarbu išlaikyti augintinio higieną, kad namai kvepėtų gaiviai. Šunį geriausia maudyti kas savaitę ar dvi, reguliariai kirpti nagus. Jei augintinis leidžia laiką lauke, jo kailyje ir naguose gali atsirasti nešvarumų, kurie gali prisidėti prie nemalonaus namų kvapo. Katės kraiką keisti nauju kartą per dieną, o maždaug sykį per mėnesį kruopščiai išvalyti kraiko dėžę. Valymui pakaks muilo ir vandens, nes dėl stiprių cheminių medžiagų kvapo katė gali visiškai nenaudoti kraiko dėžės. Kadangi kraiko dėžės dažnai subraižomos, kiekvienas įbrėžimas – ideali vieta veistis bakterijų kolonijoms, todėl šias dėžes reikėtų keisti kasmet. Kraiko dėžę laikykite gerai vėdinamoje namų vietoje, kad kvapai nesustiprėtų ir natūraliai išsisklaidytų. Jūrų kiaulyčių, žiurkėnų ir smiltpelių narvus valyti bent kartą per savaitę, kad jų gyvenamoji aplinka būtų švari.
Grindų ir paviršių švara
Pradėkite valydami dulkes nuo paviršių iš viršaus į apačią. Kietesnius paviršius, tokius kaip lentynos ir spintelės, švarinkite drėgna šluoste. Sienoms ir dažytiems paviršiams efektyvesnė sausa kempinė. Kruopščiai išsiurbti kilimus, kurie yra naminių gyvūnėlių plaukų, pleiskanų, pelėsių, purvo ir dulkių magnetas. Kietmedžio grindims turėtų pakakti reguliaraus šlavimo ir šluostymo, kad neskleistų kvapo. Jei pajuntate ypač stiprų kvapą, valykite į kibirą įpylę vieną dalį acto ir vieną dalį vandens.
Naudingi patarimai
- Reguliariai keiskite oro filtrą. Jei filtras neužsikimšęs, puikiai sulaikys nemalonius kvapus.
- Ant viryklės užplikykite dubenį acto. Jis neutralizuoja kvapus, o ne juos maskuoja, kaip vanilė ar cinamonas.
- Valykite garais minkštus paviršius: užuolaidas ir sofas. Toks valymas veiksmingai pašalina nešvarumus, dulkes ir, svarbiausia, kvapus.
- Dezodoruokite nemaloniausiai kvepiančias patalpas. Į dekoratyvinį dubenį įlašinkite 3 dalis vandens, 10 lašų citrusų eterinio aliejaus ir 1 dalį spirito mišinio.
- Jei skalbinių krepšys pripildytas nešvarių drabužių, o skalbimo diena dar laukia, pabarstykite juos soda – neutralizuos kvapus.
Autorius Monika Budnikienė