Istoriškai taip susiklostė, kad Kalėdų laikotarpis visais laikais buvo geriausias metas ieškoti vidinės ramybės, atsakymų į rūpimus klausimus. Ilgi, tamsūs vakarai, žvaigždėtas dangus, krentantis sniegas ir jauki šiluma namuose kurdavo magišką atmosferą. Žmonės turėdavo daugiau laiko nei įprastai, todėl būdavo galima gilinti į tuos dalykus, kurie paprastai nustumiami į antrą planą. Dažniausiai per šventes būdavo buriamasi apie meilę ir santuoką.

 

burtai

Senovės Rusijoje merginos nulupdavo po svogūną ir pakišdavo po pagalve, ant kurio miega. Tuomet tyliai sukalbėdavo maldą arba užkalbėjimą. Naktį susapnuodavo būsimą vyrą, net, jei šiuo metu nepažįsta tokio žmogaus.

 

Kūčių vakarą, pažvelgę į dangų, senoliai spėdavo, ar geras bus kitų metų derlius. Jaunatis ir giedras dangus su ryškiai žybsinčiomis žvaigždėmis pranašavo gerą derlių. Šveicarijoje žmonės Naujųjų metų naktį pažvelgdavo į dangų, jei jis būdavo nusidažęs rausvai, tai reiškia, kad artėja karas.

 

Šveicarijoje taip pat gyvavo prietaras, kad vienišas vaikinas gali sutikti savo būsimą žmoną, atlikęs tokius veiksmus. Jis turi išgerti vandens iš devynių skirtingų šulinių, kol pradės skambėti Kalėdų varpai, kviečiantys į vidurnakčio mišias. Sakoma, kad ant bažnyčios laiptų jis sutiks laukiančią išrinktąją.

 

Vieninteliai lietuviai tiki, kad Kūčių naktį šuliniuose virsta vynu bet tik vienai sekundei. Paragavęs tokio vandens žmogus tampa visažiniu. Kita vertus, tie, kurie specialiai ieško vyno šuliniuose, gali sulaukti netikėtos mirties.

 

Senovės lietuviai ir kitos Europos tautos tikėjo, kad Kalėdų naktį pradeda kalbėti gyvuliai. Tačiau tyčia klausytis, ką jie šneka – negalima, nes tai gali prišaukti nelaimę arba mirtį.

 

Vakarų Europoje tikima, kad galima susapnuoti savo būsimą vyrą arba žmoną prieš miegą po pagalvę pasikišus devynis bugienių lapus. Kiekvieną iš jų įvynioti į baltą nosinaitę. Teigiama, kad burtas ypač efektyvus, jei Kalėdos būna penktadienį.

 

Kalėdų naktį po pagalve galima pasikišti 10 lapelių su užrašytais priešingos lyties vardais. Rytą, daug negalvojant ištraukti vieną lapelį. Būsimasis vyras arba žmona bus tuo vardu, kaip užrašyta ant lapelio.

 

Tikriausiai visiems yra tekę burtis, lašinant vašką į vandenį. Jei ne, tai būtinai reikia išbandyti šįmet! Vaškas vandenyje subėga į pačias netikėčiausias formas, kurios gali būti interpretuojamos labai įvairiai. Pavyzdžiui, jeigu vaškas susilieja į kažkokius beformius griuvėsius – artimoje ateityje laukia nelaimė. Duobė, urvas, grota – taip pat bloga lemiantis ženklas, nes jis simbolizuoja laidojimo vietą, pranašauja sunkią ligą arba artėjančią mirtį. Medžiai – reikšmė priklauso nuo to, ar šakos kyla į viršų (džiaugsmas), ar yra nusvirusios link žemės (liūdesys, depresija, nuobodulys). Žiedo forma – greitai bus vestuvės, tačiau, jeigu žiedas skęsta vandenyje – vestuvių reikės laukti labai ilgai, galbūt jų nebus iš viso. Namas pranašauja nuosavą būstą, namus.

 

Ateitį galima pranašauti ne tik liejant vašką, bet ir iš šešėlių. Paimti senų laikraščių ir iš jų suformuoti gniužulą. Įdėti jį į karščiui atsparią lėkštę ir uždegti. Kai popierinis rutulys sudegs, šalia padėti degančią žvakę. Užgesinti šviesą ir stebėti šešėlį ant sienos. Ant sienos atsiradusios figūros šešėlis pasakys viską apie ateitį. Interpretuoti panašiai kaip buriantis su vašku ir vandeniu.

 

Kūčių vakarą jaunimas sustodavo į eilę ir kiekvienas pasiimdavo po batą. Batą reikia mesti per kairį petį. Jei jis atsisuks priekiu į duris, vaikinas arba mergina greitai susituoks ir (arba) išeis iš namų. Panašų burtą galima atlikti su žiedu. Jį reikia paridenti ant grindų. Jei žiedas nuriedės prie durų, tai nusimato vestuvės arba kelionė.

 

Ukrainoje per šv. Kalėdas patiekiama įdarytų virtinių. Juos reikia valgyti labai atidžiai, nes viduje gali būti paslėpta kas nors, kas pranašauja laimę ir sėkmę. Moneta viduje – turtas, pinigai, žiedas – santuoka, pomidorai – meilė, lauro lapas – šlovė arba karjeros pokyčiai, siūlas – kelionė.

 

Kūčių naktį reikia išeiti į lauką ir klausytis iš kurios pusės šunys loja – iš tos bus kilęs ir mylimasis. Jei šunų lojimo negirdėti, greičiausiai šiais metais nepavyks sutikti antrosios pusės.

 

Kalėdų dieną galima išbandyti žaismingą burtą, kuris padės atspėti, koks bus sutuoktinis. Nueiti į mišką, parką, sodą, kur yra daug medžių. Užsirišti akis, apsisukti kelis kartus ir eiti ieškoti savo medžio. Apkabinti jį, nusirišti raištį ir atkreipti dėmesį, koks tas medis yra (toks ir bus būsimas vyras ar žmona). Liaunas, plonas, lygus medis – sutuoktinis bus jaunas ir gražus. Medžio žievė stora ir šiurkšti – sutuoktinis nebus labai malonus. Jeigu žievė nulupta arba su rėžiais – gyvenimo partneris bus labai neturtingas. Jeigu medžio žievė suskeldėjusi – gyvenimo partneris bus senas ir nukaršęs. Didelis, tvirtas medis – toks pat ir sutuoktinis. Jeigu ant medžio daug gumbų – ateityje bus daug vaikų. Kiekvienas gumbas – tai vaikas.