Virškinimo sutrikimai – vieni dažniausių negalavimų. Netgi trumpai sutrikęs virškinimas gali turėti neigiamų pasekmių fizinei sveikatai ir savijautai.

 

Keičia įprastą rutinąThe,Photo,Of,Large,Intestine,Is,On,The,Woman's,Body.

 

Staiga sutrikęs virškinimas gali sutrukdyti laiku nuvykti į darbą, kelionę, svarbius susitikimus ar šventes, priversti anksčiau sugrįžti į namus, paskiriant įprastas užduotis kitiems. Jei vargina pilvo skausmai, nepavyksta pasituštinti ar viduriuojama, gali tekti atsisakyti įprastos fizinės veiklos – nepavyks pabėgioti ar apsilankyti sporto klube.

 

Sportui nedraugiškas rėmens graužimas, ypač norint atlikti pratimus gulomis arba pasilenkus. Kai sutrinka virškinimas, tenka atsisakyti ir kitų planų – eiti į kiną, koncertą, restoraną ar kitur maloniai leisti laiko.

 

Blogiausia, kai virškinimo sutrikimai ištinka kelionėse, atostogaujant, nes sujaukia visus planus ir neigiamai veikia nuotaiką. Deja, jautresniems žmonėms taip nutinka gana dažnai: negali pasituštinti visų atostogų metu arba dėl streso viduriuoja, vemia dar net neišvykę į oro uostą.

 

Riboja pasirinkimus

 

Skundžiantis pilvo pūtimu ar rėmeniu, derėtų atkreipti dėmesį į vilkimus drabužius. Kai žarnyne prisikaupia dujų, jų tūris padidėja, todėl keičiasi pilvo apimtis – drabužiai ima spausti, veržti, vargina vis didesnis pilvo skausmas. Atsikišęs pilvukas ne tik skausmingas, bet ir atrodo neestetiškai, todėl reikėtų rinktis laisvesnius rūbus. Taip žarnynas bus spaudžiamas tik iš vidaus, o ne iš abiejų pusių.

 

Jei vargina rėmuo, siūloma atlaisvinti drabužius arba vilkėti tokius, kurie nespaustų skrandžio ir jo turinys lengviau galėtų nutekėti žemyn, o ne kiltų į viršų skausmingai degindamas stemplę bei ryklę.

 

Virškinimo sutrikimai riboja ne tik garderobo, bet ir valgiaraščio pasirinkimus. Žinodami, kurie produktai išprovokuoja negalavimus, turite jų atsisakyti ar valgyti kuo rečiau. Tas pats pasakytina apie valgymo įpročius (greitą ar vėlyvą valgymą).

 

Veikia emocinę būklę

 

Virškinimo sutrikimai, ypač pasikartojantys, daro neigiamą įtaką emocinei savijautai. Kai nepavyksta reguliariai ir normaliai pasituštinti, graužia rėmuo ar vargina pilvo pūtimas, gali apkarsti tiek mažesni, tiek didesni kasdieniai džiaugsmai. Ypač jei virškinimo negalavimai ryškiai išreikšti, pavyzdžiui, pilvo spazmai kuriam laikui paguldo į lovą. Emocinė būklė neigiamai veikiama ir dėl to, kad prastas virškinimas sutrikdo miego kokybę. Jei ilgai neužmiegate dėl rėmens ar kelis kartus per naktį lekiate į tualetą, gaunate per mažai kokybiško miego ir atsikeliate nepailsėję, todėl kitą dieną būnate suirzę, prasčiau funkcionuojate tiek profesine, tiek socialine prasme.

 

Jei pavalgius atsiranda virškinimo sutrikimų, gresia nepalankiai vertinti maistą, o tai veda prie pavojingų valgymo sutrikimų.

 

Kenkia nervų sistemai

 

Specialistai atkreipia dėmesį, kad sutrikus virškinimui sunku įsisavinti nervų sistemai būtinų medžiagų, pavyzdžiui, B grupės vitaminų. Tad galimi kognityviniai sutrikimai: mąžta dėmesio koncentracija, prastėja atmintis. Dėl ilgalaikių virškinimo problemų negaunant užtektinai maistinių medžiagų, gresia susirgti net depresija, nes sutrinka laimės hormono serotonino gamyba. Mokslininkai vis garsiau kalba apie sutrikusios virškinimo trakto funkcijos sąsajas su nerimu. Anot specialistų, nervų ir virškinimo sistemos glaudžiai susijusios, viena kitą veikia stipriai, todėl pakliūvama tarsi į užburtą ratą – virškinimo sutrikimai sukelia nerimo, streso pasireiškimą, o nerimas ir stresas skatina dar ryškesnes virškinimo bėdas. Įrodyta, kad organizme išsiskiriant streso hormonui kortizoliui veikia tik tuo metu gyvybiškai svarbios sistemos – kvėpavimo takų, širdies ir smegenų, o virškinimas sustoja.

 

Gadina asmeninius santykius

 

Virškinimo sutrikimai veikia kasdienybę, todėl turi įtakos santykiams su kitais. Suprantama, labiausiai veikiami artimiausi žmonės. Galite nuliūdinti ar nuvilti vaikus, jei dėl virškinimo problemų nesutinkate su jais užsiimti aktyvia, linksma veikla. Ilgainiui bičiuliai gali nustoti kviesti kartu pamėtyti kamuolio ar važinėti dviračiais, jei kiekvieną kartą randate pasiteisinimų, kodėl negalite. Netgi tiesa apie virškinimo sutrikimus po kurio laiko gali atrodyti kaip pretekstas vengti draugijos.

 

Sutrikęs virškinimas turi įtakos intymiam gyvenimui – kai skauda, spazmuoja, pučia pilvą, sunku galvoti apie fizinį artumą. Tikros priežasties galbūt nesinori pasakyti, todėl partneris gali jaustis atstumtas. Ilgainiui tai pakenkia poros santykiams, abiejų partnerių savivertei.

 

Kaip sau padėti?

 

Pilvo pūtimą įveikti padės fizinė veikla – bėgimas, vaikščiojimas. Palanku masažuoti pilvą sukant delną aplink bambą laikrodžio rodyklės kryptimi. Jei padėtis negerėja, išgerkite vaistų su veikliąja medžiaga simetikonu, kuri suardo žarnyne susikaupusius dujų burbuliukus. Venkite pilvą pučiančių produktų: pupelių, kopūstų, svogūnų, keptų bulvių, šviežios duonos, pieno.

 

Užkietėjus viduriams irgi rekomenduojama fizinė veikla. Virškinimą paskatins kmynų, imbiero, kiaulpienių, pankolių arbatos, gerosios bakterijos (specialūs vaistiniai preparatai ar stiklinė kefyro). Gali pagelbėti puodelis nesaldintos juodos kavos, pora šaukštų alyvuogių aliejaus arba natūralios apelsinų sultys su šaukštu sėmenų. Norint, kad viduriai neužkietėtų, reikia gerti daug skysčių, valgyti daržovių, salotų, kuriose gausu ląstelienos.

 

Nuo rėmens gelbėja vandenyje ištirpintas šaukštas sodos, šviežių bulvių sultys, lygiomis dalimis sumaišytų mėtų, ramunėlių ir kiečių arbata arba šaukštas aliejaus. Galima kramtyti gumą – gausesnės seilės ramina stemplę ir nuplauna skrandžio rūgštis. Valgyti nedideliais kiekiais, vengti aštrių maisto produktų, kavos, šokolado, gazuotų gėrimų, miltinių riebių kepinių; palaikyti normalų kūno masės indeksą, vengti streso, be reikalo nevartoti vaistų nuo uždegimo.

 

Viduriavimą efektyviai stabdo juodoji arbata su cukrumi. Mat atkuria skysčių pusiausvyrą, be to, turi taninų, kurie mažina žarnyno uždegimą, slopina toksinų absorbciją. Nuo viduriavimo gelbsti kiečių, ramunėlių, saldymedžių, jonažolių arbatos.

 

Sustojusį skrandį išjudins virškinimo fermentai, kurių natūralus šaltinis – švieži ananasai ir papajos. Dauguma termiškai neapdorotų vaisių ir daržovių taip pat turi virškinimo fermentų, todėl jų palanku valgyti kuo daugiau. Ąžuolų žievės, imbiero, ramunėlių arbatos nuramins skrandžio spazmus ir paskatins virškinimą.

 

SVARBU! Jei virškinimo sutrikimai kartojasi, rekomenduojama pagerti vidurių lašų su valerijonais, karčiaisiais kiečiais, pipirmėtėmis, skirtais apetitui ir virškinimo trakto veiklai gerinti, žarnyno ir tulžies takų spazmams bei vidurių pūtimui mažinti.

 

Autorius Laima Samulė