Į Vaiko teisių liniją skambinantys ar rašantys vaikai dažnai ne tik domisi, kaip išspręsti sunkumus namuose, bet ir dalijasi santykių su draugais iššūkiais. Vieni didžiausių vaikų ir jaunimo rūpesčių, kuriuos jie išsako vaiko teisių gynėjams, yra sunkumai rasti draugų, konfliktai su jais ir baimė juos prarasti.

 

Anot vaiko teisių gynėjo Kasparo Tarčevskio, kiekvienam vaikui svarbu susirasti draugų, bendraminčių, su kuriais būtų malonu leisti laisvalaikį: „Deja, visi vaikai skirtingi ir ne kiekvienam paprasta bendrauti, užmegzti tvirtą draugystę. Tokie sunkumai dažną vaiką ar jaunuolį skaudina.“

 

Lietuvos psichologų sąjungos narė psichoterapeutė Marina Guptor pastebi, kad vienatvė šiais laikais užklumpa dažną žmogų: „Šiandien paplitęs vienatvės fenomenas. Kaip surasti draugų, aktualu nuo darželio laikų. Turbūt sutiks visi, kad mes esame labai skirtingi, mūsų bendravimo poreikiai labai skirtingi, o ir bendravimo galimybės kiekvieno kitokios. Vieni vaikai suranda draugų jau darželyje, kitiems vaikams sekasi sunkiau, jie turi vieną du draugus, o kartais būna laikotarpių, kai nėra nė vieno draugo. Ir tėvai sunerimsta: ar čia problema, kaip ją spręsti, kaip padėti vaikui.“

 

Padeda šeimos palaikymasBunch,Of,Kids,With,School,Bags,Standing,In,The,Classroom

 

Vaiko teisių gynėjas K. Tarčevskis tikina, kad nesvarbu, ar vaikas turi daug draugų, ar tik vieną. Svarbiausia – vaiko savijauta. Jeigu jaučiasi gerai turėdamas keletą draugų, viskas puiku. Tačiau pastebėjus, kad vaikas ar jaunuolis jaučiasi vienišas, su niekuo iš bendraamžių nebendrauja, verta pasikalbėti ir pasiūlyti padėti.

 

Anot M. Guptor, jeigu kalbantis iš vaiko lūpų išsprūsta tokios frazės kaip „aš noriu draugų“, „aš nežinau, kaip susidraugauti“, „aš nemoku“, „man neišeina“, tada tikrai gera proga pagalvoti, kaip galėtume padėti savo vaikui.

 

„Ne tik vaikai, bet ir suaugusieji bijo būti atstumti, patyčių, tad neretai renkasi nerizikuoti ir neieškoti draugų. Todėl tėvai galėtų padaryti tris esminius dalykus: lavinti vaiko socialinius įgūdžius, skatinti bendras veiklas, būrelius su bendraamžiais bei ugdyti vaiko pasitikėjimą savimi“, – pataria psichologė.

 

Svarbiausia bendrauti gyvai

 

Svarbiausia, anot M. Guptor, gyvas bendravimas ir bendri pomėgiai. Mat neretai šiuolaikiniai vaikai, nežinodami, nuo ko pradėti pokalbį, renkasi bendrauti internetu, susirašinėdami. Deja, toks bendravimas, nors ir paprastesnis, nelavina socialinių įgūdžių. Galiausiai, prireikus bendrauti gyvai, atsiranda tik dar daugiau nerimo ir nepasitikėjimo savimi.

 

„Tikrai mes ne visiems žmonėms patinkame, ne su visais galime būti draugai, ne kiekvienas mums patinka ir tai visiškai normalu. Todėl tėvų paskatinimas megzti draugystes, palaikymas, pagalba vaikui atskleidžiant savo stipriąsias puses paskatins jaustis drąsiau“, – sako M. Guptor.

 

Vienas veiksmingiausių būdų vaikui susirasti draugų – lankyti būrelius, mat juose vaikus ir jaunimą vienija bendros temos, bendri tikslai ir pomėgiai. Žinoma, ne mažiau svarbu ir tai, kad pačiam vaikui jo lankomas būrelis patiktų ir jis noriai ten eitų.

 

Draugystė turi ugdyti

 

Visgi vaiko teisių gynėjai pabrėžia, kad dažniausiai būtent jaunimo noras turėti draugų ir pritapti nuveda prie žalingų pasirinkimų. „Vaikai tam tikrų žalingų įpročių atsiradimą, pavyzdžiui, alkoholio vartojimą, rūkymą, kartais net psichotropinių, narkotinių medžiagų vartojimą, siejo su tuo, kad norėjo tiesiog pritapti draugų kompanijoje. Arba matė, kad narkotikus, kitas medžiagas, alkoholį vartojo jų draugai“, – pastebi vaiko teisių gynėjas K. Tarčevskis.

 

Noras pritapti suprantamas ir natūralus, tačiau tėvų atsakomybė prižiūrėti, kad pasirinkta kompanija nepakenktų, nenuvestų klystkeliais. Ir patarti vaikui, jaunuoliui nepasiduoti bendraamžių spaudimui bei padėti atrasti tuos draugus, kurie padeda, o ne kenkia. Juk jaunas žmogus dar ne visada turi gyvenimiškos patirties, kad suvoktų, kas gerai, o kas – ne. Tad vaiko teisių gynėjai pataria skatinti tas draugystes, kurios užsimezga bendrose veiklose, būreliuose ir stebėti, kokią įtaką naujosios draugystės daro vaikui: „Tikslas – kad buvimas su draugais vaikams ne kenktų, o juos ugdytų.“