Stilinga namų biblioteka
2024-02-20 09:14Jei namuose kaupiate knygų, žurnalų ar fotoalbumų kolekciją, neišvengiamai susiduriate su problema, kaip funkcionaliai ir estetiškai išdėlioti daiktus, kad jie neužgožtų erdvės. Patarsime, kaip įsirengti nuosavą biblioteką svetainėje, darbo kambaryje ar net koridoriuje.
Reikalingas elementas
Lentynos su knygomis puošia ir suteikia interjerui intelektualią nuotaiką, tačiau dizaino profesionalai žino, kad tai vienas kebliausių patalpų elementų. Nesvarbu, ar siekiate minimalios erdvės su pavienėmis vinilo plokštelėmis, ar chaotiško knygų išdėstymo keliais aukštais, norint tikrai estetiško rezultato teks pasistengti. Kaip atrodys biblioteka ir kokią erdvę užims, priklauso nuo to, kas joje laikoma – tik knygos kietais viršeliais ar žurnalai, albumai, suvenyrai, brėžiniai, eskizai… Spintos ar lentynų dydį lemia ne tik turima kolekcija, bet ir patalpos zona. Koridoriuje galima išnaudoti ilgą sieną, tačiau reikalingi siauri baldai. Svetainėje ar darbo kambaryje svarbu, jog biblioteka būtų pasiekiama ranka sėdint ant minkšto baldo ar prie rašomojo stalo. Miegamajame saugyklos funkciją gali atlikti kelios virš komodos pakabintos lentynos. Apsisprendus dėl bibliotekos vietos laukia nemenki iššūkiai į vieną visumą komponuojant daug skirtingų spalvų ir dydžių.
Žaidimai su proporcijomis
Trys svarbiausi veiksniai, į kuriuos reikia atsižvelgti formuojant knygų spintą, yra įvairovė, pusiausvyra ir tuščios erdvės. Ne mažiau aktualus mastelis. Tai reiškia logišką sprendimą, kad mažose erdvėse nereikėtų uždengti visos sienos nuo grindų iki lubų, geriau naudoti vertikalias ar horizontalias lentynas. Tinka balta ar šviesi mediena. Ir atvirkščiai – dideliame kambaryje dera masyvūs baldai, suteikiantys išskirtinį sendintą efektą. Dėliojant daiktus svarbu išlaikyti susidomėjimą ir įvairiapusę vizualizaciją. Atminkite, jog akys pirmiau užkliūva už didesnių elementų, o mažesni matomi tik iš arčiau, tačiau papildo biblioteką staigmenomis ir maloniais prisiminimais. Minimalistiniame ir moderniame interjere pakaks, jei tuščioje lentynoje stovės keli stori albumai ir didelis molinis dubuo. Klasikiniame interjere, jei biblioteką sudaro daug tos pačios serijos knygų, tiks mažas įrėmintas paveikslas, kviečiantis prieiti ir apžiūrėti detaliau.
Penas akims
Knygų kolekcijos suskaidymas netikėtais objektais – keramikos, dailės kūriniais ar asmeniniais daiktais – suteikia reikalingos faktūros. Biblioteka neatrodys lyg monolitas, sulipdytas iš stačiakampių plytų. Papildomi elementai ir knygos padeda atrasti dermę tarp estetikos ir funkcionalumo, nors nebūtina siekti visiškos simetrijos. Skirtingus elementus galima dėstyti šachmatine tvarka, laipteliais arba tiesiog be aiškaus ritmo. Įvairūs aksesuarai paprastai dėliojami tarpuose tarp knygų arba pirmame plane už nugarėlių. Stilistai rekomenduoja naudoti kuo įvairesnes žaliavas ir formas: puošti lentynas vaško žvakėmis, metalo kompozicijomis, stiklo dekoracijomis, nedideliais vazoniniais augalais, pintais krepšiais, papuošalų dėžutėmis su aplikacijomis iš dramblio kaulo, kriauklių, kristalų ir pan. Tekstūrų gausa padės atsverti knygų plokštumas ir patenkins vizualinės įvairovės poreikį.
Antras planas
Nedera prigrūsti lentynų sausakimšai. Tuščia erdvė – reikalingas elementas, kad knygų kolekcija nesugertų visos kambario energijos. Paliekant šiek tiek oro, išryškėja sienų dažai ar tapetų raštai, o spalvos – būtinas sprendimas norint išskaidyti juodą, rudą ar pilką knygų nugarėlių melancholiją. Antrame plane galima įkurdinti šeimos nuotraukas, diplomus ar kitus nuopelnus liudijančius dokumentus, akvarelės paveikslus. Jie sudarys spalvinį foną priekyje išdėstytiems suvenyrams. Be to, prisiminti, kad perpildytos lentynos sukuria sienos iliuziją ir atrodo, jog kambaryje net nėra bibliotekos. Knygų gausoje pasimeta net vertingiausi egzemplioriai. O juos reikėtų išskirti platesne erdve. Eksponuokite atverstą knygą su rašytojo autografu. Madų žurnalus ne guldykite, o statykite viršeliais į priekį. Rikiuokite panašias knygas grupelėmis, palikdami tarpus, pavyzdžiui, dvi storos ir aukštos, trys plonos ir aukštos, dvi storos ir žemos, trys plonos ir žemos. Pravers specialūs skirtukai su atramėlėmis.
Reorganizacija
Dizaineriai siūlo įvairių bibliotekos vizualizacijos metodikų, tačiau beveik visi kartoja tą patį patarimą – „pradėkite nuo tuščių lentynų“. Išvalykite turimus baldus, atnaujinkite nauju dažų ar medienos lako sluoksniu. Kol džiūsta, peržiūrėkite kolekciją ir atsisakykite knygų, kurios morališkai paseno. Mainykite, parduokite ar atiduokite labdarai. Tuščioje erdvėje iškart aiškiai pamatysite, kas geriausiai dera, atsisakysite elementų, kurių spalva, dydis ar forma netinka prie naujos daiktų išdėstymo schemos. Pradėkite nuo knygų, kurios yra vertingiausios kolekcijoje ir kurias norėtumėte akcentuoti. Jų vieta – spintos viduryje, akių lygyje. Apatinėse lentynose sustatykite didžiausias ir sunkiausias knygas, viršutinėse – lengvas, plonais viršeliais… Įterpkite kelis sentimentalius emocinius inkarus: vaikystės pasaką ar meilės romaną, kurie suasmenins biblioteką.
Be skrupulų
Tokios interneto platformos kaip „Pinterest“ suteikia įkvėpimo, tačiau nerekomenduojama aklai kopijuoti svetimo interjero. Namuose neprigis tai, kas atrodo gražu, bet neatspindi šeimininkų asmenybės. Šiuolaikiškame būste nereikėtų siekti tobulo suderinamumo. Vienos knygos gali stovėti stačios, kitos – pasvirusios, trečios tegul guli. Tuomet lentynos neatrodys perkrautos ar lyg prekybos centro dekoracija. Tad sudarys įspūdį, jog biblioteka yra naudojama ir nėra tik puošmena pasididžiuoti prieš svečius. Grąžinkite perskaitytas knygas į skirtingas vietas ir natūraliai, be jokio vargo kurkite naują išdėstymo schemą. Skaidykite spalvų paletę, kad biblioteka atrodytų gyva, neprimintų neliečiamo muziejaus eksponato. Taisyklės sukurtos tam, kad jas būtų galima laužyti, todėl netaupykite daiktų. Jei mėgstamiausias knygas laikote spintoje ar po lova, paslėpę nuo tiesioginių saulės spindulių, traukite į dienos šviesą ir statykite į atviras lentynas. Šiais laikais nusidėvėjimas – ne trūkumas, o dar vienas stilingas interjero akcentas.
Spalvų badas
Retai pavyksta surinkti kolekciją iš vienos spalvos knygų. Stilistai siūlo kliautis ne palete, o formų ir tekstūrų harmonija. Jei namuose vyrauja minimalizmas, spalvų kakofonija gali varginti akis ir nervų ląsteles. Dermę pavyks sukurti apvelkant kai kurias knygas pasirinktos spalvos popieriumi. Suvienodinus viršelius dingsta pertekliaus įspūdis, lengviau sudaryti kompozicijas ir keisti jas pagal nuotaiką. Ekonomiškiausias sprendimas – aplenkti knygas baltu popieriumi, ranka užrašyti pavadinimą ant nugarėlės. Asmeninis šriftas – savitas akcentas, neprilygstantis spausdintai raidei. Jei namų šeimininkai vertina kūrybinį chaosą, praktiškai neįmanoma suklysti. Maksimalistų bibliotekos – ne tik spalvingos, bet ir pripildytos mielų niekučių. Tokiems žmonėms verta semtis įkvėpimo iš pačių knygų, pavyzdžiui, grupuoti ne pagal išvaizdą, o pagal turinį. Lentynų temas gali atspindėti derantys aksesuarai: mokslinei fantastikai tinka metalo ir stiklo dekoracijos, meilės romanams – paveikslai, nuotraukos, gėlės, detektyvams – dirbiniai iš odos, laikrodžiai, kelionių suvenyrai.
Laisvė improvizuoti
Paskutinis patarimas, į kurį naudinga atsižvelgti kuriant biblioteką, – knygos nebūtinai turi gulėti lentynose. Kaip saugyklas galima naudoti ir kitus baldus – indaujas, vitrinas, žurnalinį staliuką, miegamojo galvūgalio spinteles. Knygomis tinka papildyti interjero kompozicijas, pavyzdžiui, storą knygą naudoti kaip padėklą keraminei vazai ar stalinei lempai. Krūveles galima išdėstyti ant grindų palei tuščią sieną grupuojant su paveikslais. Tai sustiprina svarbos jausmą ir meninę vertę. Galų gale knygų išdėstymas atspindi, jog namų šeimininkai tikrai skaito. Jos neprivalo visą laiką dulkėti bibliotekoje. Tarsi netyčia ant palangės, lovoje ar po stalu palikta knyga suasmenina erdvę ir atpalaiduoja. Namai – vieta, kurioje neturime jaustis įpareigoti, bijoti klysti, lygiuotis į socialinės medijos standartus. Kaip ir knygos turinys, vidus daug svarbesnis už viršelį.
Autorius Jurgita Ramanauskienė