Stilinga ir praktiška valgomojo erdvė
2023-06-15 14:21Ieškote idėjų ir patarimų, kaip įsirengti valgomąjį? Tai gana keblu, nes svarbu suderinti funkcionalumą su estetika. Dalinamės ekspertų patarimais, kurie šią užduotį pavers lengvesne.
Kokia bus funkcija?
Jeigu valgomojo įrengimą pradedate visiškai nuo nulio, pirmiausia derėtų užduoti sau klausimą – kokia bus jo paskirtis? Ar juo naudositės tik išskirtinėmis progomis, kai namuose lankysis svečiai bei su šeima minėsite išskirtines progas, ar tai bus erdvė, kur valgysite kasdien? Svarbu atsižvelgti, kiek žmonių valgomajame turėtų sutilpti. Taip pat turėtumėte apgalvoti, kokią atmosferą norite sukurti – jaukią ir šeimynišką, o gal rafinuotą, elegantišką ar net prabangią? Atsakymus padiktuos tai, kaip dažnai ir kokiomis progomis naudositės valgomuoju. Tai padės pasirinkti ir tinkamą jo erdvės dydį, nors dažnai jį natūraliai padiktuoja ribotas būsto plotas.
Tinkamas baldų išdėstymas
Gali atrodyti, kad valgomojo erdvėje nėra daug vietos kūrybiškumui: stalas centre, aplink sustatytos kėdės ir viskas. Taip, tai klasikinis variantas, dažniausiai būtent toks baldų išdėstymas sudaro centrinę šios namų erdvės ašį. Vis dėlto nereikėtų bijoti žvelgti lanksčiau ir erdvę pritaikyti konkretiems poreikiams. Tarkime, jeigu valgomajam galite skirti tik mažą namų kampelį, čia neketinate rengti didelių švenčių su svečiais, jūsų šeima nedidelė arba jos nariai retai valgo visi drauge, galbūt tipinis valgomojo stalas nereikalingas? Galima apsiriboti stilingu baru su patogiomis kėdėmis ar minkštasuoliu kampe su šalia pastatytu nedideliu stalu.
Jeigu valgomojo erdvė kaip tik didelė, tikrai tiks klasikinis stalo viduryje ir aplink išdėstytų kėdžių variantas. Tik juo neapsiribokite. Kodėl šone nepastačius ir indaujos, keleto lentynų dekoro elementams sudėti? Įrengti mini barą, atribojantį valgomąjį nuo bendros erdvės? Žinoma, svarbu neperkrauti ir palikti vietos laisvai judėti. Ekspertai pataria, kad idealiu atveju aplink baldus turėtų būti paliktas 75–90 cm tarpas praeiti.
Kokias grindis rinktis?
Valgomojo grindų danga turi būti ne tik graži, bet ir praktiška bei atspari. Jeigu valgomasis naudojamas kasdien, čia nuolat vyksta veiksmas, dažnai vaikštoma, stumdomos kėdės. Kur dar incidentai, nutinkantys valgant – išsilieję įvairūs skysčiai, trupiniai ar kiti maisto gabalėliai, netyčia nukritę žemyn… Akivaizdu, kad valgomojo erdvės grindys bus plaunamos dažniau nei, tarkime, svetainės. Į visa tai būtina atsižvelgti renkantis grindų dangą – jos atsparumas turėtų būti aukštesnis nei bendroje namų erdvėje. Taip pat turėtumėte pagalvoti, ar pasirinktą grindų dangą bus patogu valyti. Štai kiliminė danga valgomojo erdvėje atrodys jaukiai, tik ar tikrai esate pasiryžę nuolat ją siurbti ir valyti specialiomis priemonėmis? Jeigu vien pagalvojus apie tai nupurto, kur kas geresnis sprendimas – medinės, vinilinės grindys ar laminatas. Jų dizaino pasirinkimas toks platus, kad lengvai galima pritaikyti prie bet kokio interjero.
Nestokoti apšvietimo!
Apšvietimas kuria visos erdvės nuotaiką, todėl svarbu tinkamai jį suplanuoti. Net jeigu valgomasis integruotas svetainėje, jam būtinas atskiras apšvietimas. Labai dažna klaida, kai valgomojo erdvė įrengiama viename iš svetainės kampų, bet skendi šešėlyje, mat tėra vienas pagrindinis apšvietimas svetainės centre. Valgomojo apšvietimas turėtų būti toks, kad nesijaustumėte tūnantys prieblandoje, bet ir ne pernelyg ryškus, nes tai mažina jaukumą, net vargina. Geriausia čia įrengti keletą apšvietimo variantų. Virš stalo turėtų kabėti pagrindinis šviestuvas, o šalia ant sienų galima įrengti kelis sieninius šviestuvus ar pastatyti toršerą. Taip turėsite galimybę rinktis tarp ryškaus apšvietimo ir jaukios prieblandos, kai įjungiamas tik foninis apšvietimas. Šis variantas patogus romantiškoms vakarienėms, jaukiai vakarojant su draugais.
Tobula spalvų gama
Tinkamą spalvų gamą valgomojo erdvei padiktuos bendras namų interjero stilius. Visur turi būti išlaikytas vientisumas, tik tada namai atrodys skoningai. Vis dėlto renkantis valgomojo koloritą būtina atsižvelgti į tai, kaip skirtingos spalvos veikia psichologiškai. Jeigu valgomajame dažniausiai renkatės pusryčiauti, vargu ar čia tiks tamsios ir intensyvios spalvos. Labiau norėsis kažko gaivaus, lengvo, pastelinio. Ekspertai tokiu atveju rekomenduoja neutralius tonus arba švelnius mėlynos ir žalios spalvų derinius. Jeigu valgomojo erdvė kaip tik dažniausiai naudojama vakarais, susibūrimams su bičiuliais, labiau tiks kažkas drąsesnio, sodresnio, gal net ekstravagantiško. Jaukiam šeimyniškam valgomojo variantui itin dera šiltos spalvos – ruda, oranžinė, geltona, raudona. Visos jos gerina apetitą ir stimuliuoja medžiagų apykaitą, todėl valgyti tokiame kambaryje bus gerokai skaniau!
Kaip išsirinkti baldus?
Svarbiausias darbas – išsirinkti tinkamą valgomojo stalą ir kėdes. Stiliaus pasirinkimas individualus ir priklauso nuo bendro namų interjero. Bene daugiausia klausimų kyla renkantis stalo dydį ir formą. Svarbu atsižvelgti į du veiksnius: valgomojo erdvės plotą ir žmonių skaičių, kuris įprastai sėdės prie stalo. Jeigu įprastai valgomuoju naudojasi keli asmenys, o didesni susibūrimai būna tik ypatingomis progomis, geras variantas – išskleidžiamas stalas, leidžiantis prie jo susėsti daugiau žmonių. Bendra rekomendacija tokia: 4–6 asmenims tinkamiausias 90–150 cm, o 6–8 – iki 200 cm ilgio stalas. Vienam valgančiajam turėtų tekti 60–75 cm stalo ploto. Jeigu jis kvadratinis, patartina kiekvienam pridėti papildomus 30 cm. Žinoma, kaip minėta, svarbu atsižvelgti ir į valgomojo plotą. Jeigu jis didelis, atitinkamo dydžio turėtų būti ir stalas, net jeigu kasdien prie jo sėdi tik keli asmenys. Mažas staliukas didelėje erdvėje tiesiog paskęs ir atrodys neproporcingai.
Dideliame valgomajame puikiai atrodo stačiakampiai ar ovalūs stalai. Apvalūs dera mažame valgomajame, nes padeda taupyti erdvę ir į ją įsilieja labai subtiliai. Tokie stalai kompaktiški, bet prie jų gali susėsti nemažai žmonių. Be to, toks stalas kuria didesnį bendrumo jausmą, leidžia patogiau bendrauti, nes visi susirinkusieji puikiai mato vienas kitą.
Svarbu atkreipti dėmesį ir į kėdžių išmatavimus. Patogiausias jų aukštis, matuojant nuo grindų iki sėdimosios dalies, – apie 45 cm. Tarp kėdės sėdimosios dalies ir stalo paviršiaus turėtų būti apie 30 cm tarpas, kad patogiai tilptų kojos. Rekomenduojamas kėdžių gylis yra 50–60 cm. Jeigu bus mažesnis, nepakaks vietos patogiai įsitaisyti, jeigu didesnis, kojos gali kaboti ore, jas bus nepatogu sulenkti per kelius.
Dekoras – fantazijos reikalas
Puošybos elementai valgomajame priklauso nuo individualaus apsisprendimo. Tinka daug kas: vazos, gėlių puokštės, paveikslai, netgi išskirtiniai indai, užuolaidos, veidrodžiai, kilimai. Itin rekomenduojami pastarieji, nes suteikia jaukumo. Valgomajame svarbu rinktis praktiškus kilimų audinius, kad būtų kuo mažiau teplūs, lengvai valomi. Ne mažiau svarbus tinkamas kilimo dydis – jis turėtų būti apie 60 cm didesnis už stalo plotą iš visų pusių. Taip pakaks vietos ir kėdžių kojoms, bus patogu atsitraukti nuo stalo. Kilimas turėtų būti ne pernelyg tankus ar pūkuotas, antraip bus sunku slankioti kėdes, o ir maisto likučiai sunkiau išvalomi. Kad ir kokius dekoro elementus valgomajame rinksitės, svarbiausia nepersistengti. Mat apsistačius įvairiomis smulkmenomis sunkiau judėti erdvėje ko nors neužkliudžius.
Autorius Jūratė Survilė