Užmiršti, ką reiškia dėl ko nors gailėtis, kad gyvenimas nepraeitų vien tik mąstant, kad galbūt galėjo būti geriau. Ar daugelis žmonių taip gyvena? Visą gyvenimą žmonėms nuolatos reikia priimti vienokius ar kitokius sprendimus. Kokį išsilavinimą įgyti, kur gyventi, kokią karjerą daryti ir net kokią kavą gerti. Kai kurie sprendimai keičia visą gyvenimą, kiti – tik akimirkos nuotaiką. Kiekviena diena nepraeina bent be kelių galimybių rinktis. Kartais žmonės nėra tikri, ar priima teisingus sprendimus.

 

Azijos sodas, ramybe pagal fengsui

2011 metais amerikiečių dienraštyje „The New York Times“ buvo paviešintas tyrimas, kuris atskleidė, kad žmonės, nuolatos priversti priimti sprendimus, gali kentėti nuo vadinamojo sprendimų nuovargio. Kuo daugiau sprendimų reikia priimti per dieną, tuo labiau pavargsta smegenys.

 

Neretai pamirštama, kad kai kurie pasirinkimai buvo vertingi. Kai kurių dalykų tiesiog neverta gailėtis. Lietuvių liaudies išmintis byloja, kad „rytas protingesnis už vakarą“, todėl esą vakare priimti sprendimai gali būti prasti. Teisybė yra ta, kad nesvarbu, koks paros metas, kai buvo priimtas sprendimas, dėl jo labai griaužtis nereikėtų.

 

Pasirinkti būti laimingiems. Daugelis žmonių daugybę laiko paaukoja, siekdami laimės ir geresnio rytojaus. Tačiau iš tiesų laimė – tai pasirinkimas, kurį galima kontroliuoti. Kitais žodžiais tariant, džiaugsmas nepriklauso nuo darbų ir materialinės nuosavybės. Ilgalaikės laimės už jokius pinigus nenusipirksi.

 

Pasirinkti gyvenimą arba laisvalaikį be aukštųjų technologijų. Šiuolaikiniame pasaulyje be kompiuterių ir išmaniųjų gyvenimas neįsivaizduojamas kaip be oro. Psichologų nuomone, kartais verta išjungti aukštųjų technologijų priemones, kad būtume laimingesni. Įrodyta, kad laikas leidžiamas be išmaniųjų technologijų gerina savijautą, miego kokybę. Kompiuteriai, mobilieji telefonai verčia mus jaustis vienišiems, kelia galvos skausmą ir kitus sveikatos negalavimus.

 

Pasirinkti būti maloniems, o ne grubiems. Gyvenime yra daugybė situacijų, kai žmonės pykdo ir nervina: kažkas pastūmė viešajame transporte ar pasakė piktą repliką. Tačiau neigiamos emocijos laimės nesuteikia. Žmonės jaučiasi laimingesni, kai išreiškia užuojautą. Net tokie paprasti dalykai, kaip praleisti pirmą pro duris vyresnį asmenį, gali suteikti laimės.

 

Elgtis su savimi taip pat, kaip su savo draugais. Kiekvienas žmogus yra nuostabus ir nepakartojamas. Didžiausia dovana sau – išmokti priimti save tokį, koks esi. Tada žmogus ne tik jaučiasi laimingesnis, bet ir atsikrato kai kurių sveikatos problemų. „Draugystė su savimi pačiu yra labai svarbi, nes be jos neįmanoma susidraugauti su niekuo pasaulyje“, – sakė buvusi JAV pirmoji ponia Eleonora Ruzvelt.

 

Nusišypsoti nepažįstamam praeiviui. Tikriausiai visiems teko patirti tą jausmą ir užplūstantį dėkingumo jausmą, kai koks nors nepažįstamas praeivis, prasilenkdamas nusišypso. Apsikeitimas šypsenomis stiprina žmonių tarpusavio ryšį, bendruomeniškumo jausmą. Besišypsodamas žmogus pasikelia sau nuotaiką, net tada, kai yra nusiminęs. Šypsena nieko nekainuoja, o gera daro ne tik tam, kuris šypsosi, bet ir aplinkiniams žmonėms.

 

Išmokti pasakyti „Ne“. Daugelis žmonių yra nuolatos kažkuo užsiėmę. Kai turi daugiau laisvo laiko, jie jaučiasi keistai. Jie visada įpratę sakyti „Taip“, bet turėtų išmokti sakyti „Ne“, kad jaustųsi laimingesni. Šis žodelis būtinas, norint atrasti vidinę ramybę ir išmokti planuoti laiką arba skirti daugiau laiko vertingesniems dalykams.

 

Kiti dalykai, dėl kurių žmonės niekada nesigaili: išsilavinimo siekis, pinigų taupymas juodai dienai, pensijos kaupimas ankstyvame amžiuje, metimas rūkyti, blaivus gyvenimas, naudojimasis nuolaidomis, gerų darbų darymas, akiračio plėtimas (naujų vietų aplankymas, bendravimas su skirtingų kultūrų ir pažiūrų žmonėmis), nepriklausomybės jausmas.

 

Galiausiai būtina atminti, kad nebūna klaidų, būna tik patirtis, todėl gailėtis neverta. Be to, už kiekvieną neteisingą sprendimą, bus bent vienas teisingas, nes neteisingi sprendimai patikrina tikrąsias vertybes. Neteisingi sprendimai mus išmoko nebeklysti ir nebristi į tą pačią pelkę du kartus.