Kitose pasaulio šalyse jogos su šuniukais užsiėmimai vyksta jau kelis dešimtmečius, tačiau Lietuvoje ši praktika pradėta tik praėjusiais metais. „Puppy Yoga Lietuva“ įkūrėja Justyna Paliczuk pasakoja, kad žaidybinė sporto rūšis saugi ir naudinga tiek žmonėms, tiek šuniukams – visi išeina puikiai praleidę laiką ir šio to išmokę.

 
Pasnekove image00001

Justyna Paliczuk

Kada ir kaip kilo mintis įkurti šuniukų jogos studiją?

 

Pernai, gegužės 22 dieną, įvyko pirmasis jogos su šuniukais užsiėmimas ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse. Kaip sakoma, dviračio neišradome, idėją perėmėme iš Amerikos, kur ši jogos rūšis gana populiari. Esu ilgametė šunų veisėja, o šuniukų joga – nuostabi galimybė socializuoti keturkojus mažylius, o žmonėms smagiai praleisti laiką ir pajudėti. „Puppy Yoga Lietuva“ – puikus džiaugsmo dalijimosi, sąmoningo šunų auginimo ir teigiamų emocijų skleidimo derinys.

 

Kuo šie užsiėmimai naudingi ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai?

 

Šuniukų joga – kuo tikriausias laimės eliksyras žmonėms. Atėję į užsiėmimus su šuniukais, jie pamiršta visus rūpesčius, atsikrato įkyrių minčių, visiškai atsipalaiduoja, prigamina laimės hormonų. Puikiai leisdami laiką šuniukų draugijoje dar ir pasportuoja, o juk fizinė veikla taip pat teigiamai veikia psichologinę būseną.

 

Iš kur gaunate šuniukų? Ar renkatės specialias veisles?

   

Šuniukai į mūsų jogos studiją atkeliauja iš oficialių veislynų arba gyvūnų prieglaudų. Vienintelė sąlyga – kad keturkojai būtų skiepyti. Iš prieglaudų atvežami mišrūniukai, nekeliame jiems specialių reikalavimų. Prieglaudos darbuotojai nusprendžia, kuriems gyvūnams reikia daugiau dėmesio, socializacijos ar reklamos, ir norimą kiekį šuniukų atveža pas mus. Jei vyksta joga su šuniukais iš prieglaudos, visos už tą užsiėmimą surinktos lėšos skiriamos prieglaudai paremti.

 

Ar eidamas į jogą su šuniukais iš anksto žinai, į kokių keturkojų kompaniją pakliūsi?

 

Galima pasirinkti pagal norimą užsiėmimo intensyvumą, nes, atsižvelgiant į šuniukų veislę, joga gali būti aktyvesnė ar pasyvesnė. Štai vipetai iš prigimties ramesni, todėl ir užsiėmimai su jais vyksta ramiau. Korgiai arba medžiokliniai šunys pasižymi didesniu aktyvumu, todėl ir žmonėms pajudėti reikės daugiau. Klientai gali pasirinkti, į kokį užsiėmimą nori ateiti. Džiaugiuosi, kad vis daugiau žmonių renkasi jogos užsiėmimus su šuniukais iš prieglaudų, nes taip nori prisidėti prie geresnių jose gyvenančių gyvūnų sąlygų. Iš tiesų nėra labiau ar mažiau jogos užsiėmimams tinkančių šunų veislių, gali dalyvauti visi.

 

Kokią naudą joga suteikia šuniukams?

 

Užsiėmimuose šuniukai susipažįsta su nauja aplinka, kitais veidais ir įdomiais kvapais. Griežti saugumo protokolai užtikrina, kad mūsų šuniukai ne tik mėgautųsi šia patirtimi, bet ir geriau jaustųsi įvairioje aplinkoje, taip palengvindami kelionę į galutinius namus. Tad tai puiki vieta mažyliams saugiai susipažinti su pasauliu.

 

Pavyksta iš tiesų pasportuoti ar tai daugiau terapija? Ar šuniukai netrukdo?

 

Viskas priklauso nuo veislės ir šuniukų kiekio. Įprastai būna 3–12 keturkojų. Žmonės ant jogos kilimėlių daro asanas, kvėpavimo pratimus, o šuniukai laksto aplink, žaidžia, domisi, uostinėja, kartais pamiega. Jogos asanos specialiai pritaikytos, kad aplink judantys šuniukai jas atliekant būtų saugūs. Jei mažyliai ramesnių veislių, dažniau gulinėja ar miega, lieka daugiau laiko sportui. Jei šuniukai labai aktyvūs, atsiginti nuo jų – irgi tam tikras sportas (šypteli). Žinoma, ši jogos rūšis yra labiau žaidybinė, savotiška įžanga į tikrą mankštą.

 

Ką reikia žinoti ateinant į šuniukų jogą? Kokios taisyklės?

 

Pagrindinė taisyklė – užsiimti šuniukų joga gali žmonės nuo 18 metų. Taip pat svarbu, kad būtų geros sveikatos. Joga su šuniukais nerekomenduojama besilaukiančioms moterims. Visiems dalyviams vedame instruktažą, kaip saugiai elgtis užsiėmimų metu. Mūsų strategija – visiška laisvė šuniukams: jų negalima laikyti, riboti judėjimo. Keturkojai visiškai laisvi ir daro, ką nori. Po užsiėmimų jau galima laisvai pabendrauti su šuniukais.

 

Ar šuniukų joga populiarėja?

 

Tikrai taip. Mes tapome sensacija Lietuvoje. Sužinoję apie „Puppy Yoga Lietuva“ veiklą, daug kas nusprendė atkartoti mūsų idėją. Viena vertus, smagu, kad atsiranda vis daugiau galimybių užsiimti joga su šuniukais. Kita vertus, šiek tiek neramu, ar tai daroma atsakingai ir nuoširdžiai, ar vien dėl mados šauksmo. Mes tuo užsiėmėme dėl šuniukų socializacijos, siekdami šviesti žmones apie skirtingas veisles, rengdami užsiėmimus tik su šuniukais iš oficialių veislynų (pas mus griežtai negali atvykti šuniukai iš daugyklų), taip pat norėdami padėti beglobiams gyvūnams. Labai tikiuosi, kad ir kitos studijos veiks šiuo principu, o ne seks paskui mados šauksmą.

 

Ar tiesa, kad Lietuvoje vis dar didelis nusistatymas prieš mišrius šunis?

 

Mane labai džiugina, kad mūsų auditorija mielai ateina į užsiėmimus su prieglaudų šuniukais. Dažnai net prašo būtent tokių šuniukų. Taigi, pačiai su tokiu nusistatymu netenka susidurti.

 

Minėjote, kad esate šunų veisėja. Papasakokite daugiau apie tai, kaip prasidėjo jūsų draugystė su gyvūnais.

 

Nuo mažens augau gyvūnų apsuptyje. Penkerių jau pradėjau vaikščioti į parodas su šunimi. Esu ne tik vokiečių aviganių, bet ir ponių veisėja, dar auginu veislines vištas ir balandžius. Mane daug kas žino iš laidų apie gyvūnus arba kaip žmogų, kuriam bet kada gal paskambinti ir paklausti rūpimų klausimų apie skirtingus gyvūnus (šypsosi). Taigi, nesu žmogus iš šalies, atėjęs į jogą su šuniukais, visą gyvenimą domiuosi ir užsiimu gyvūnais.

 

Ar turint daug gyvūnų netrūksta laisvės? Turite kam juos patikėti, kai išvykstate?

 

Visi gyvūnai gyvena mano tėvų restorane. Tai didžiulis plotas, todėl turime darbuotojų, prižiūrinčių teritoriją, sykiu ir gyvūnus. Savo darbuotojams ir, žinoma, tėvams galiu ramia širdimi palikti gyvūnus, kai pati dėl kokių nors aplinkybių negaliu jais pasirūpinti. Šiuo metu mano namuose gyvena tik Egipto Mau veislės katė. Kai persikraustėme į butą, šuo liko gyventi su tėvais, kur buvo pripratęs.

 

Kodėl į jogos užsiėmimus kviečiate veislynų augintinius?

 

Šuo be kilmės dokumentų nėra jokios veislės atstovas, jis tik išoriškai panašus į kažkurią veislę. Siekiu edukuoti žmones, kad veislynai nėra veisyklos. Deja, šios sąvokos vis dar painiojamos. Veislyno tikslas – gerinti konkrečią veislę, atvesti į pasaulį geresnius šios veislės atstovus, kad žmonės turėtų būtent tos veislės šunį su visais būdingais išorės ir charakterio bruožais. Veislynai užtikrina, kad šuo atitiktų visus veislės kriterijus. Taip pat, kad nebūtų nereikalingai vedami šuniukai, kurie paskui perpildo prieglaudas. Jei žmogus nori įsigyti paprastą šuniuką, patariu rinktis prieglaudas, o ne remti veisyklas. Kad ir kokia situacija būtų, mūsų užsiėmimuose nebus nė vienos vados, kurios veislynas nėra registruotas Lietuvos kinologų draugijos.

 

Ar tiesa, kad po jogos užsiėmimų daug šuniukų randa savo namus?

 

Nemažai žmonių po užsiėmimų išeina su džiaugsmo ašaromis akyse, nes gyvai pamatė išsvajotą šunį, galėjo jį paglostyti, pabūti kartu. Tikrai daug šuniukų randa namus, tačiau noriu pabrėžti, kad nėra dalinami spontaniškai. Iš pradžių vyksta pokalbis su veislyno atstovais, kurie nusprendžia, ar parduoti dabar, ar pasikviesti potencialų savininką išsamesniam pokalbiui. Šuniukų joga – puiki galimybė susipažinti su skirtingų veislių šunimis, būdingais charakterio bruožais, gauti patikimos informacijos ir nuspręsti, kokio augintinio reikia. Siekiu kuo plačiau skleisti žinią apie tai, kodėl svarbu pirkti kilmingus šunis iš patikimų, oficialių veislynų, kur gyvūnams užtikrinamos geros gyvenimo sąlygos.

 

Kodėl augintino pirkimas negali būti emocinis sprendimas?

 

Šuo ar kitas gyvūnas nėra žaislas. Tai šeimos narys, kuris kartu praleis apie 15 metų. Būtina gerai pasvarstyti, ar užteks laiko, kantrybės ir lėšų. Gyvūnas gali susirgti, jam reikia kokybiško ėdalo, reguliarios veterinarinės priežiūros, tyrimų, vaistų. Reikia suvokti, kad mažylis iš pradžių gali cypti, nemokėti gamtinių reikalų atlikti lauke, graužti daiktus. Privalu labai gerai pagalvoti, ar esi tam pasiruošęs. Pirkti spontaniškai ar dovanoti tikrai negalima. Jei norime padaryti tokią didelę staigmeną, reikia išsiaiškinti, ar žmogus pasiruošęs gyvūnui, žinoti, kokio nori, susitarti, kad tokia dovana tikrai laukiama, o staigmena tegul būna data, kada išsvajotas ir laukiamas gyvūnas atkeliaus į namus. Visa šeima turi būti informuota ir pasiruošusi naujam šeimos nariui tiek emociškai, tiek fiziškai, tiek finansiškai.

 

Autorius Laima Samulė