Kalbėdami apie galvos skausmą įprastai įsivaizduojame už galvos susiėmusį rūškano veido suaugusįjį. Šis nemalonus simptomas vargina ir vaikus. Kodėl mažieji susiduria su galvos skausmu ir kaip padėti jį įveikti?

 

Skirtingi tipai ir priežastysLittle,Girl,Suffering,From,Headache,On,Yellow,Background

 

Galvos skausmą gali sukelti daugybė skirtingų priežasčių. Daugeliu atvejų vaikams skauda galvą dėl nepavojingų situacijų, tačiau tai trikdo normalią veiklą ir nuotaiką. Pats dažniausias – įtampos galvos skausmas. Jį gali sukelti stresas, nuovargis, skysčių trūkumas organizme ir kt. Šio tipo skausmas nėra labai stiprus, įprastai nesutrikdo kasdienės veiklos. Pasireiškia kaip maudimas, spaudimo jausmas aplink galvą. Kur kas stipresni migreniniai galvos skausmai  sunkiai pakeliami. Dažniausiai sutrikdo įprastą dienos ritmą, priverčia atsigulti. Gali nepadėti net įprasti vaistai nuo skausmo. Skirtingai nei įtampos skausmai, migreniniai dažniau pasireiškia vienoje galvos pusėje. Kartu gali būti kitų simptomų – pykinimas, vėmimas, regos sutrikimai ir pan. Įtariant, kad vaikas kenčia nuo migreninių galvos skausmų, būtina konsultuotis su gydytoju. Dar yra antriniai galvos skausmai, kuriuos sukelia įvairios infekcijos, pavyzdžiui, gripas ar paprasčiausias peršalimas, kai kurie vartojami vaistai, galvos traumos, sąkandžio problemos ir kt.

 

Kada būtina kreiptis į gydytoją?

 

Į gydytoją būtina kreiptis tuomet, kai galvos skausmai vaiką vargina dažnai (kartą per savaitę ir dažniau), itin stiprūs, dėl jų dažniau nei kartą per mėnesį praleidžia pamokas ar kitas veiklas, trikdomas normalus socialinis gyvenimas, pasireiškia kiti simptomai (regos sutrikimai, pykinimas).

 

Jeigu kartu su galvos skausmu juntami tokie požymiai, būtina kreiptis skubiosios medicinos pagalbos:

 
  •  Pakyla aukšta temperatūra.
  •  Vaikas atrodo sutrikęs, praranda orientaciją ar net sąmonę.
  •  Pasireiškia stiprus mieguistumas, sunku pažadinti.
  •  Pirmą kartą užklumpa labai stiprus ir staigus galvos skausmas.
  •  Dvejinasi akyse.
  •  Dažnai ir gausiai vemia.
  •  Kartu atsiranda kūno tirpimas, tinimai, tam tikrų kūno vietų sąstingis.
 

Pagalba namuose

 

Jeigu galvos skausmas nėra pavojingas ir pernelyg intensyvus, pagalbą vaikui galite suteikti patys namuose. Pirmiausia ir svarbiausia – poilsis. Skaudant galvą vertėtų nutraukti visas neatidėliotinas užduotis ir veiklas, leisti vaikui ramiai pagulėti. Ant galvos uždėti vėsinantį ar šildantį (skirtingiems žmonėms padeda skirtingi) kompresą. Jei skausmas stiprus, vertėtų duoti pagal vaiko amžių tinkamų nereceptinių vaistų nuo skausmo. Jie neleis įsibėgėti skausmo mechanizmui, greitai pašalins patiriamą diskomfortą. Ne mažiau svarbu duoti gerti vandens ar žolelių arbatos (tinka pipirmėčių, melisų, ramunėlių, levandų ir kitos raminamosios), nes galvos skausmą gana dažnai sukelia skysčių trūkumas organizme. Jeigu vaikas alkanas, duoti užkąsti kažką lengvo – maisto trūkumas irgi gali išprovokuoti galvos skausmą. Dar galima lengvai pamasažuoti galvą, pečius, tai ypač gelbsti esant įtampos galvos skausmui.

 

Skausmo dienoraštis

 

Jeigu vaikui dažnai skauda galvą, rekomenduojama vesti skausmo dienoraštį. Jis padės geriau pažinti galvos skausmą, pamatyti, kaip dažnai kartojasi, kokios aplinkybės išprovokuoja ir kas efektyviausiai padeda jam užklupus. Tai bus labai vertinga informacija gydytojui. Štai ką reikėtų žymėtis galvos skausmo dienoraštyje:

 
  •  Kada prasidėjo ir kiek truko galvos skausmas?
  •  Kas jį sukėlė (jeigu numanoma)?
  •  Kokio pobūdžio buvo skausmas, kurioje galvos vietoje juntamas?
  •  Kokio stiprumo buvo skausmas vertinant dešimtbalėje skalėje, kur 1 yra silpniausias, o 10 stipriausias?
  •  Kas padėjo numalšinti skausmą?
  •  Kokie ir kiek vaistų vartota?
  •  Ar pasireiškė papildomi simptomai, jeigu taip, tai kokie?
  •  Ar galvos skausmas sutrikdė kokias nors veiklas, jeigu taip – kokias?

 

Užkirsti kelią

 

Norint sumažinti riziką, kad vaikas susidurs su galvos skausmais, tinka dauguma tokių pat metodų, kaip ir suaugusiesiems. Svarbiausia:

 
  •  Tinkamai subalansuotas darbo ir poilsio režimas. Būtina, kad vaikas skirtų laiko pagal savo amžių miegui. Dieną turėtų laiko pailsėti, atsipalaiduoti. Dažna šių dienų problema –pernelyg intensyvi vaikų dienotvarkė ir dėl to patiriamas stresas bei nuovargis.
  •  Sveika mityba. Svarbu, kad vaikas tris kartus per dieną gautų sveiką, šviežiai ruoštą, kuo natūralesnį maistą. Į tarpus tarp jų būtini du užkandžiai, neleisiantys praalkti. Būtina atsižvelgti, kad nestigtų visas būtinų maistinių medžiagų – tą užtikrins didelė maisto įvairovė. Ne mažiau svarbus deramas skysčių vartojimas, ypač karštomis vasaros dienomis, esant dideliam fiziniam aktyvumui.
  •  Maisto papildai. Jeigu dėl mitybos apribojimų, spartaus augimo ar kitų priežasčių vaikui trūksta kai kurių maistinių medžiagų, būtini atitinkami maisto papildai. Dažniausiai rekomenduojami žuvų taukai, vitaminas D, B grupės vitaminai, geležis. Žinoma, prieš juos vartojant derėtų pasitarti su gydytoju, atlikti reikiamus kraujo tyrimus, parodysiančius, ar tikrai stinga.
  •  Grynas oras. Šiandien didžiąją dalį dienos praleidžiame uždarose patalpose. Net vaikų laisvalaikis vis dažniau keliasi prie ekranų. Todėl svarbu skatinti atžalas kuo daugiau laiko leisti gryname ore, lauke, būti fiziškai aktyviems. Sukurkite palankias sąlygas lauko žaidimams, visa šeima eikite pasivaikščioti, savaitgaliais organizuokite iškylas gamtoje. Bent 1–2 val. buvimo lauke kasdien būtinos!

 

 

Įdomu

 

  • Apie 20 % paauglių susiduria su migreniniais galvos skausmais. Laimei, daugeliu atvejų subrendus ir pasibaigus dideliems hormonų svyravimams jie praeina.
  • 90 % visų galvos skausmų – dėl įtampos.
  • Moterys su migrena susiduria tris kartus dažniau nei vyriškosios lyties atstovai.
  • Apie 10 % žmonijos populiacijos patiria lėtinių galvos skausmų.
 

Autorius Jūratė Survilė