Niekam nepatinka susiriebalavę plaukai. Tai ne tik estetinė, bet ir higieninė problema. Genetikos nepakeisime, bet galime koreguoti kasdienius plaukų priežiūros ritualus ir sumažinti riebalavimąsi.

 

plaukai

Kodėl riebaluojasi?

 

Žmonės, kurių plaukai linkę greitai riebaluotis, kartais jaučiasi beviltiškai. „Kodėl turiu trinkti galvą kiekvieną dieną, kai draugei užtenka išsiplauti du kartus per savaitę?“ Dažniausiai iki paauglystės plaukai nekelia problemų, bręstant jų savybės pasikeičia. Lygiai taip pat kinta veido odos tipas.

 

Net jei skalpo zona ilgą laiką nekėlė problemų, jos gali prasidėti netikėtai arba dėl išorinių bei vidinių priežasčių. Pastebėta, kad plaukai labiau riebaluojasi dėl hormonų svyravimų PMS metu, taip pat vartojant alkoholį ir riebų, perdirbtą maistą. Per menstruacijas nuotaiką gadina ne tik pilvo skausmai, bet ir netvarka ant galvos. Jau nekalbant apie tai, jog po gero vakarėlio paprastai plaukai lieka sulipę.

 

Klausimų yra daugiau nei atsakymų. Būtina rasti sprendimus, kurie palengvintų riebių plaukų priežiūrą, ir išsivaduoti nuo, rodos, amžinos problemos.

 

Prieš imantis realių veiksmų, svarbu suprasti fiziologinius procesus ir kodėl riebaluojasi plaukų šaknys. Atsakymas labai paprastas.

 

Skalpo zona yra plaukuota, tačiau nesiskiria nuo kitos kūno odos. Joje gausu riebalų liaukučių, kurios išskiria sekretą (sebumą). Šis apsaugo odą, sulaiko drėgmę, sutepa plaukus, suteikia jiems tvirtumo bei žvilgesio. Riebalų liaukučių aktyvumas priklauso nuo genetikos, todėl kai kurių procesų negalime kontroliuoti. Vienų žmonių plaukai natūraliai linkę labiau riebaluotis, nepriklausomai nuo aplinkybių. Ir tai kelia didelį nusivylimą. Norint išlaikyti reprezentatyvią išvaizdą tenka dėti daugiau pastangų, laiko, priemonių (taigi, ir pinigų).

 

Nors negalime paveikti genetikos, kuri taip pat atsakinga už hormonų gamybą ir plaukų tipą, yra būdų, kaip suvaldyti riebalavimąsi. Verta keisti plaukų trinkimo režimą, rasti optimalų džiovinimo būdą, eksperimentuoti su šampūnais ir balzamais. Tai ilgas kelias trokštamo rezultato link.

 

Kodėl taip greitai susitepa?

 

Kai žmonės pradeda lyginti savo išvaizdą su artimaisiais, kuriuos pažįsta ir gali stebėti, neretai susimąsto apie skirtingus poreikius. Higienos procedūrų (trinkimo) dažnumą lemia ne tik plaukų tipas, bet ir įpročiai bei asmeninis švaros pajautimas. Vieni užmerkia akis „blogų“ plaukų dienomis (pavyzdžiui, dėvi kepuraitę), kiti negali išeiti iš namų žinodami, kad šukuosena nėra puri.

 

Paradoksas, bet dažniausias atsakymas į klausimą „kodėl mano plaukai riebūs?“ – „plaunate galvą per retai“. Riebaus skalpo oda gamina daug sebumo. Norint švarių plaukų, po dušu reikės lįsti dažniau, palyginti su kitais. Plaunant pašalinami riebalai, todėl plaukai atgauna purumą, minkštumą ir sveiką išvaizdą.

 

Kaip dažnai tenka trinkti galvą, priklauso ne tik nuo skalpo odos tipo, bet ir fizinės veiklos. Pasportavus ar užsiimant kita veikla, kurios metu intensyviai prakaituojama, būtina ne tik išsimaudyti, bet ir ištrinkti galvą. Asmenys, turintys normalius plaukus, nepajunta pokyčių po nedidelio fizinio krūvio (jogos seanso, ėjimo skandinaviškomis lazdomis), o riebių plaukų savininkai griebiasi šampūno, nes jaučiasi lyg po bokso treniruotės.

 

Kodėl riebaluoti net ištrinkus?

 

Yra kelios akivaizdžios priežastys, kodėl netenkina plaukų išvaizda net ryte palindus po dušu. Galbūt kaltas blogai parinktas šampūnas, kuris netinka galvos odai ir nepašalina visų nešvarumų. Tačiau yra ir kita stebinanti aplinkybė. Nors nėra mokslinių tyrimų, kai kurie specialistai tvirtina, kad plaukai riebaluojasi dėl dažnų higienos procedūrų. Pastebėjus, jog plaunant galvą kiekvieną dieną padėtis negerėja, verta susimąstyti, ar riebalavimosi priežastis nėra dažnas trinkimas. Vanduo ir šampūnas pašalina nuo odos paviršiaus sebumą. Skalpas išsausėja, todėl riebalų liaukutės pradeda gaminti daugiau sekreto, kad kompensuotų prarastą apsauginį sluoksnį. Susidaro užburtas ratas. Kuo dažniau žmogus trenka galvą, tuo labiau riebaluojasi plaukai.

 

Kaip dažnai plauti?

 

Sunku rasti vieną sprendimą, kuris tiktų visiems. Dermatologai laikosi nuomonės, kad maksimalus procedūrų kiekis – kartas per dieną. Kiekvienam rekomenduojama rasti pusiausvyrą ir geriausią trinkimo grafiką, pagrįstą plaukų tipu ir gyvensena. Plonus plaukus reikia plauti dažniau, garbanotus – rečiau. Jei ryte planuojate eiti į sporto klubą, trinkite galvą ne pakirdę iš lovos, o po treniruotės. Jei mankštinatės antroje dienos pusėje, plaukite plaukus vakare prieš miegą.

 

Nežinote, ar riebalų perteklius atsirado dėl per dažno švarinimosi? Padarykite 2–3 dienų pertrauką arba trinkite 2 kartus per savaitę. Jei odos būklė pagerėjo, vadinasi, riebalavimąsi paskatino per dažnas šampūno naudojimas. Jei situacija nepasikeitė, pasitarkite su dermatologu.

 

Kaip veikia hormonai?

 

Daugelį moterų fiziologijos aspektų veikia lytiniai hormonai – estrogenas ir progesteronas. Prieš menstruacijas padidėja riebalų liaukučių veikla, todėl oda būna riebesnė, palyginti su kitomis ciklo dienomis. Pasekmės matomos veidrodyje – kemšasi poros (ne tik ant veido), gali formuotis spuogai (net keistose vietose, pavyzdžiui, ant pečių) ir riebaluojasi plaukai. Žinoma, jog kritinėmis dienomis plaukai kitaip reaguoja į chemines medžiagas, todėl nerekomenduojama dažyti ar sukti garbanų. Hormonų šuolių ir panašių problemų nebūna vartojant kontraceptines tabletes. Bet kiekvienas organizmas itin individualus.

 

Kokios šukuosenos kenkia?

 

Vienas veiksnių, skatinančių riebalų liaukučių veiklą, yra standžios, plaukus tempiančios šukuosenos. Surišus arklio uodegą ar kuodą atidengiamas kaklas, vėsta kūnas ir sumažėja jutiminė temperatūra bei prakaitavimas, tačiau plaukai greičiau susiriebaluoja palei šaknis. Įtemptos sruogos sulaiko sebumą ir nešvarumus prie skalpo. Jie nepasiskirsto, neišbyra, o lieka tarp plaukų. Be to, surišus plaukus oda negali kvėpuoti, pertempiami svogūnėliai. Ilgainiui plaukai gali pradėti lūžinėti ir slinkti. Norint atidengti kaklą, geriau naudoti ne gumeles, o segti dantytomis žnyplėmis. Suimtos sruogos bus puresnės, laisvesnės, pro jas cirkuliuos oras.

 

Koks šampūnas geriausias?

 

Riebūs plaukai – viena priežasčių, kodėl vis daugiau gamintojų pristato produktus konkretiems tipams. Kiekvienu atveju būtina skirtinga priežiūra ir unikalus komponentų sąrašas. Naudojant netinkamus pagal plaukų tipą produktus arba tepant jų per daug, likučiai gali kauptis, dirginti galvos odą. Organizmo atsakas į dirgiklį nuspėjamas. Oda parausta, niežti, padidėja riebalų liaukučių veikla. Jaučiamas diskomfortas skalpo zonoje ir gausus riebalavimasis.

 

Kovojant su riebių plaukų problemomis labiausiai tinka švelnaus poveikio šampūnai, turintys augalinių komponentų, tokių kaip ekstraktai ir aliejai. Juos galima naudoti kas dieną be rizikos sudirginti odą. Atsargiai rinkitės šampūnus, skirtus būtent riebiems plaukams, jei sudėtyje yra tik cheminės medžiagos. Tokios agresyvios priemonės (šarmai) veiksmingai šalina nešvarumus, tačiau labai sausina odą ir gali skatinti riebalavimąsi.

 

Formavimo priemonės riebina?

 

Ploni plaukai greičiau riebaluojasi. Naudojant formavimo priemones, tokias kaip lakas ar putos, sruogos dar labiau pasunkėja, prisiploja prie skalpo. Turintiems plonus plaukus rekomenduojama vengti vaško, pernelyg drėkinančių šampūnų ir aliejų. Dėl šių produktų plaukai gali atrodyti apsunkę ir riebaluoti. Verčiau naudoti serumus, lengvos receptūros aliejus ir purškiamas formavimo priemones, kurios pasiskleidžia migla. Purškiamas aplikatorius – idealus pasirinkimas, nes tolygiai paskirsto produktą.

 

Ar įtaką daro plaukų tipas?

 

Specialistai nesieja galvos odos tipo ir plaukų savybių (ploni, tiesūs, stori, garbanoti). Manoma, kad problemos priežastis slypi skalpe. Sebumas, ištekėjęs iš odos, sutepa plaukus per visą ilgį iki galiukų. Šukuojant du kartus per dieną šis procesas vyksta sklandžiai. Riebalinės medžiagos pasiskirsto ir nesikaupia prie šaknų.

 

Daugeliui, turinčių labai garbanotus plaukus, patariama nesišukuoti dažnai saugant sruogas nuo lūžinėjimosi ir vėlimosi. Tuomet riebalai kaupiasi palei odą. Šaknys gali būti nuolat susitepusios ir sulipusios, o plaukų galai – sausi ir suskilinėję.

 

Taip pat reikia atsižvelgti į faktą, jog turintys garbanotus plaukus rečiau plauna galvą. Ištrinkus sunkiau formuoti ir išlaikyti garbanų struktūrą, plaukai būna pasišiaušę ir neklusnūs. Kyla natūralus noras šlapinti galvą tik prispyrus reikalui. Taip palengvinama priežiūros rutina, sutaupoma laiko, plaukai išlaiko gražią formą. Ši strategija tinka tol, kol palaikoma odos švara.

 

Idealiu atveju būtina rinktis priemones (šampūną ir balzamą), kurie veiksmingai valo skalpą ir drėkina plaukus per visą ilgį.

 

Sausa ir riebi oda?

   

Pleiskanos, galvos niežėjimas rodo, kad skalpo oda sausa. Tikėtina, kad plaukai taip pat bus išsausėję ir linkę lūžinėti dėl sebumo trūkumo. Dermatologai perspėja, jog pleiskanos gali skatinti perteklinę riebalų gamybą. Taigi, vėl susidaro užburtas ratas. Riebalų perteklius skalpo zonoje – geros sąlygos mielėms daugintis. Jos sukelia odos uždegimą ir pleiskanojimą. Sužadinama liaukų veikla, o riebių plaukų problema tampa lėtinė. Šiuo atveju rekomenduojama naudoti gydomuosius šampūnus nuo pleiskanų, kurie naikina mieles. Normalizavus odos būklę, liaukutės išskirs optimalų riebalų kiekį.