Šilko istorija tikriausiai prasidėjo net 6000 m. pr. Kr. Indijoje, kur miškuose buvo renkami laukinių šilkverpių kokonai. Archeologiniai radiniai rodo, kad šilkas buvo gaminamas dar senovės Kinijoje maždaug 2700 m. pr. Kr.

 

šilkas

Tarp legendų ir istorijos

 

Pasak kinų legendos, šilkas buvo atrastas 1640 metais imperatoriaus Huang Di sode. Esą imperatorius paprašė savo žmonos Xi Lingshi patikrinti, koks kenkėjas naikina šilkmedžius. Imperatorienė raportavo, kad tai baltos lervos, sukančios blizgančius kokonus. Netyčia vienas kokonas įkrito į verdantį vandenį ir paaiškėjo, kad iš jo galima ištraukti plonytį siūlą, kuri Xi Lingshi suvyniojo ant ritės. Taigi, pasak legendos, ji atrado šilko gamybos paslaptį.

 

Kinai šią paslaptį saugojo apie 2000 metų. Per šį laiką Kinija turėjo šilko gamybos monopolį, kurį eksportavo kitoms šalims per vadinamąjį šilko kelią. Kiekvienam, kuris atskleis jų produkto paslaptį, grės mirties bausmė. Šilko kelias atsirado II a. pr. Kr., kad sujungtų Kiniją su Europa. Tuo pačiu japonai susidomėjo šilku, nes pirmieji atskleidė kinų paslaptį ir pradėjo šilką gaminti tokiais dideliais kiekiais, kad XIX amžiaus pabaigoje aplenkė Kiniją.

 

Remiantis bizantiečių istorikų, Teofano ir Prokopijaus iš Cezarėjos, pasakojimais, šilko paslaptį du vienuoliai iš Kinijos atgabeno tik 550 metais. Jie kelis metus klajojo, įveikdami 4800 km, ir rizikuodami gyvybe keliavo per kariaujančias teritorijas. Europoje šilkas buvo vertas didelio turto, todėl Bizantijos valdovas norėjo sužinoti jo gamybos paslaptį. Jis pažadėjo dviems vienuoliams, kad juos dosniai apdovanos, jei jie atveš šilkverpių kokonų iš Kinijos ir išsiaiškint, kaip juos veisti. Planas buvo sėkmingas. Pasiuntiniai įsigijo apie 26 tūkst. kokonų ir gabeno juos į Europą, paslėpę tuščiaviduriuose bambukų stiebuose. Tačiau tikriausiai tai tėra graži legenda, nes šilkverpių auginimas Bizantijoje užfiksuotas jau V amžiuje.

 

Šilko siūlai

 

Šilko siūlai, nors ir labai ploni, pasižymi labai dideliu tvirtumu ir elastingumu. Šilko siūlai yra labai patvarūs. Jie gali būti iki 3 km ilgio. Taip pat jie turi natūralų blizgesį ir yra labai lankstūs. Šilko pluoštas pirmiausiai naudojamas audiniams, kurie yra malonūs ir vėsūs, neturintys beveik jokio statinio krūvio, gaminti.

 

Šilkas medicinoje

 

Šilko siūlai taip pat naudojami medicinoje, pavyzdžiui, kaip žaizdų susiuvimo ir padengimo medžiaga. Pasirodo, kad eksperimentiniai tvarsčiai, pagaminti iš šilko pluošto, gerokai labiau spartina žaizdų gijimą, palyginus su įprastais hidrokoloidiniais tvarsčiais. Taip pat pastebėta geresnė kolageno regeneracija ir mažesnis polinkis į žaizdų infekcijas.

 

Pasak Karalienės Marijos medicinos ir odontologijos mokyklos Londone mokslininkų, šilkas gali padėti atkurti pažeistus nervus. Britai įrodė, kad nervinės ląstelės auga palei specialius pluošto ryšulius, kurių savybės panašios į vorų siūlo. Pavyzdžiui, šilkas skatina pažeistų nervų ir galbūt net nugaros smegenų ląstelių augimą. Tyrimų su gyvūnais metu nustatyta, kad šilko pluoštas palaiko nugaros smegenų ir periferinių nervų atsigavimą.

 

Tyrėjų grupė tikisi, kad šilas padės išgydyti pacientus su pažeistais periferiniais nervais, kurie valdo raumenis ir vykdo receptorių impulsus.

 

Šilkas kosmetikoje

 

Pagrindiniai šilko baltymai yra du: fibroinas (apie 70 %) ir sericinas (apie 30 %). Pagal savo sudėtį šilko baltymai yra labai panašūs į odoje ir plaukuose esančius baltymus. Be to, jie turi elektrostatinį krūvį priešingai nei oda ir plaukai, todėl šilko baltymų turinti kosmetikos priemonė labai stipriai prilimpa prie paviršiaus.

 

Fibroinas gali sugerti 30 kartų daugiau vandens nei sveria, todėl pasižymi itin geromis drėkinamosios savybėmis ir apsaugo nuo epidermio džiūvimo.

 

Dėl savo struktūros ir cheminės sudėties sericinas sugeba pagerinti odos drėkinimą. Be to, sericinas pasižymi glotninimo savybėmis, todėl sumažina odos netolygumus.

 

Šilkas taip pat naudojamas kosmetikoje, skirtoje plaukų priežiūrai. Šilko baltymai yra dažna šampūnų ir sausų plaukų kondicionierių sudedamoji dalis. Stiprus kondicionierius yra vadinamasis skystas šilkas plaukams, kuris taip pat palengvina plaukų šukavimą. Jame esantys baltymai apgaubia plaukus plonu, nematomu sluoksniu, kuris ir apsaugo, ir regeneruoja.

 

Šilkas taip pat naudojamas dekoratyvinei kosmetikai gaminti. Šilko baltymų dedama į akių šešėlius, kad jie dažytų lygiau ir geriau sukibtų su akių vokų oda. Fibroino dedama į blakstienas ilginančius tušus. Blakstienų tušas su šilku suteikia natūralų efektą ir ilgai išlieka ant blakstienų.