Šių metų žiemos sezono sąskaitoms už šildymą ir elektrą sumušus rekordus Lietuvos gyventojai svarsto apie būdus, kaip jas sumažinti kitąmet. Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) Pastatų energinio taupumo departamentas primena, jog vienas iš sprendimų – savo gyvenamojo daugiabučio renovacija ir skatina tai padaryti kuo greičiau, nes kainos ir toliau gali sparčiai augti. 

 

DJI_0672

 

Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš APVA archyvo.

 

Vidutinė šilumos kWh 2021 m. gruodį išaugo 60 proc., o 2022 m. sausį – apie 80 proc., lyginant su ankstesniu sezonu. Taip pat kad metinė infliacija Lietuvoje vasarį pasiekė 13,9 proc. Atsižvelgiant į tai, Aplinkos ministerija skatina šalies gyventojus nelaukti ir dar šįmet prisijungti prie Daugiabučių namų modernizavimo (atnaujinimo programos).

 

„Kainos sparčiai auga ir, panašu, kad gali augti ir toliau, todėl gyventojams sprendimus rekomenduojame priimti kuo greičiau. Pastebime, jog dalis jų nesutinka renovuoti savo daugiabučio argumentuodami, kad kainos per aukštos. Vis dėlto, lyginant kainas prieš kelis metus ir dabar, akivaizdu, kad išlošė tie, kurie daugiabutį atsinaujino anksčiau, nes mokėjo mažiau. Būtent todėl veiksmų reikia imtis dabar, nes kiekvienas gyvenamasis daugiabutis ateityje bus renovuotas, tik už jį gali tekti mokėti daug brangiau“, – pasakoja Aplinkos viceministras Darius Kvedaravičius.

 

Valstybė šiandien skiria paramą visoms daugiabučio namo renovacijos projekto parengimo, administravimo ir statybos techninės priežiūros išlaidoms padengti ir kompensuoti 30 proc. investicijų, tenkančių energiją taupančių priemonių įgyvendinimui. Papildomai taip pat teikiama 100 proc. parama mažas pajamas turintiems gyventojams, padengiant visas jų išlaidas, susijusias su gyvenamojo namo renovacijos projekto įgyvendinimu.

 

zenklas_2015 04 13

 

Renovacijos privalumai

 

Renovacijai dažnai susidomėjimo sulaukia siekiant sutaupyti, tačiau jos privalumų spektras – itin platus.

 

„Vis daugiau šalies savivaldybių, išnaudodamos sukauptą patirtį ir įgytas kompetencijas, įgyvendinant Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą, pereina nuo pavienių pastatų atnaujinimo, prie kompleksinių energinio efektyvumo didinimo priemonių ir gyvenimo kokybę kvartale gerinančių priemonių diegimo. Matome, jog įgyvendinus kompleksinius sprendimus, išsprendžiamos ne tik daugiabučių infrastruktūros problemos, bet ir išauga gyventojų bendruomeniškumas, socialinės atskirties mažinimas. Šie renovacijos privalumai taip pat yra svarbūs“, – dalinasi D. Kvedaravičius.

 

APVA_logo_2_spalvos_su_LT_pavadinimu_RGB

 

Daugiau nei pusė šalies pastatų – energetiškai neefektyvūs 

 

Ilgalaikės renovacijos strategijos duomenys rodo, kad net 75 proc. Nacionalinio pastatų fondo ploto, vartojančio šilumą, yra pastatyta iki 1992 m. Absoliuti dauguma šių pastatų 2050 m. bus senesni nei 60 metų ir, siekiant juos toliau eksploatuoti, bus privalomas jų atnaujinimas. Statistika rodo, kad net 63 proc. visos pastatų fondo pirminės energijos vartoja gyvenamieji namai: 34 proc. – individualūs namai, o 29 proc. – daugiabučiai. Net 78 proc. iš jų – žemesnės nei C energinio naudingumo klasės pastatai.

 

„Lietuvos ilgalaikės pastatų renovacijos strategijos tikslas yra transformuoti esamą pastatų fondą, kad 2050 metais jis būtų efektyviai vartojantis šilumą, su sąlygomis pertvarkymui į beveik nulinės energijos pastatus, ir nepriklausomas nuo iškastinio kuro bei atitinkantis universalaus dizaino principus“, – teigia Aplinkos viceministras.

 

Europos Komisijos duomenimis, pastatų sektorius sunaudoja maždaug 40 proc. energijos ir sudaro 36 proc. visų anglies dvideginio (CO2) emisijų Europos Sąjungoje. Efektyviausi šiltnamio dujų emisijos mažinimo būdai yra tiesiogiai susiję su namų ūkių energinio efektyvumo didinimu, t.y. ir renovacija.

 

Daugiau informacijos apie Daugiabučių atnaujinimo (modernizavimo) programą galite rasti čia: www.betalt.lt arba telefonu 8 614 99699.