„Parodyk savo namus, pasakysiu, kas esi“ – taip galima interpretuoti žinomą frazę kalbant apie interjerą. Aplinka, kurioje gyvena žmogus, atskleidžia ne tik jo grožio suvokimą, bet ir asmenybės bruožus.

 

sienos

Vidinė išraiška

 

Šimtai, gal net tūkstančiai veiksnių formuoja asmeninį skonį. Tai išsilavinimas, amžius, lytis, profesija, charakteris, pajamos, tikėjimas, etninė priklausomybė, patirtys, gyvenimo būdas ir pan. Namų šeimininkai įsirengia būstą pagal savo poreikius ir įsivaizdavimą, neatsitiktinai renkasi tam tikrą stilių, spalvas, faktūras. Apžiūrint interjerą galima daug sužinoti apie jų asmenybes.

 

Viena iškalbingiausių zonų – svetainė. Tai erdvė, kur aktyviausiai verda šeimos gyvenimas ir sutinkami svečiai. Ji atlieka reprezentacinę funkciją ir, anot interjero specialistų, atspindi šeimininkų vidinį kūrėją. Tik subrandinus svetainės viziją galima toliau planuoti kitų kambarių dizainą. Vadinasi, gyvenamoji zona lemia viso būsto rezultatą. Užėję į svečius apsižvalgykite, atkreipkite dėmesį į baldus, puošybos akcentus ir suprasite apie šeimininkus daugiau, nei jie patys nori atskleisti.

 

Minimalizmas

 

Nepaisant populiaraus įsitikinimo, kad asketizmas ir sterilumas namuose yra puikus sprendimas, esą šiais informacijos pertekliaus laikais būtina pusiausvyra ir ramybės oazė, daugelį vargina struktūrizuotas interjeras. Nemažai žmonių apibūdina jį kaip šaltą, nejaukų, tuščią, be gyvybės, asmeniškumų, lyg aplinka būtų skirta viešajai erdvei. Šio stiliaus gerbėjai yra gerai organizuoti asmenys, kurie siekia, jog gyvenime viskas vyktų pagal planą. Žinojimas motyvuoja ir suteikia saugumo. Jie pasižymi drąsa, bet priimdami sprendimus trokšta apsidrausti ir susikurti aiškią perspektyvą. Greičiausiai svetima rizika ir azartas. Gana paviršutiniškai žvelgia į estetinį grožį, labiau vertina praktiškumą ir funkcionalumą, taigi, medžiagų kokybę. Aplinkoje vyrauja švarios, aiškios linijos, geometrija ir santūrios, išlaikytos dekoracijos. Penki žodžiai, kurie apibūdina asmenį, gyvenantį minimalistiniu stiliumi įrengtame būste, yra perfekcionizmas, metodiškumas, efektyvumas, ryžtas, introvertiškumas.

 

Skandinaviškas interjeras

 

Šio interjero gerbėjai pasižymi panašiomis estetinėmis vertybėmis kaip minimalizmo šalinininkai, tik jų meniniai horizontai gerokai platesni. Komfortą, jaukumą, šilumą ir individualumą jie laiko aukščiau už praktiškumą. Šiam stiliui būdingos panašios minimalistinės linijos ir paviršiai, bet jie tik suteikia atramą objektams, kurie perteikia šeimininkų polėkį. Būsto savininkai nebijo reikšti idėjų, rodyti skonį. Tačiau išlaiko socialines ribas, t. y. neeksperimentuoja. Jiems svarbu, kad namai atitiktų materialinį ir kultūrinį statusą. Ne paskutinėje vietoje – tvarumas ir ekologiškumas, natūralios žaliavos. Itin vertina bendravimą, todėl kuria erdves, kuriose malonu priimti svečius. Renkasi komfortą, pramogas, atsipalaidavimą. Skandinaviškame interjere baldai išdėstomi taip, kad skatintų dialogą, o ne žiūrėjimą į televizorių. Šių namų savininkus galima apibūdinti kaip draugiškus, socialius, intelektualius, elegantiškus, originalius.

 

Popmenas

 

Populiarusis menas – visiška priešingybė minimalizmui ir skandinaviškam interjerui, todėl estetinis rezultatas ryškus ir atpažįstamas. Šis dizainas yra stilingas, elegantiškas ir drąsus. Jame privalu naudoti daug spalvų ir netradicinių meno kūrinių. Tai interjeras, kuris pasakoja ne tik namų, bet ir žmonių istoriją. Kiekvienas daiktas (paveikslas, baldas, aksesuaras, fotografija) turi savitą prasmę, pagal kurią galima nuspėti esminius šeimos gyvenimo įvykius. Tai – tarsi maži fragmentai milžiniškoje dėlionėje. Skirtingai nei du prieš tai aprašyti stiliai, šis dizainas yra dinamiškas, intriguojantis, paslaptingas, įtraukiantis. Šeimininkai nebijo klysti, eksperimentuoti, o nesėkmes užmaskuoja pozityvumu ir intymumu. Tokiuose namuose svečiai gali pasijausti lyg šeimos muziejuje, bet nėra chaoso, atskiri aksesuarai dera tarpusavyje. Populiarusis stilius artimas žmonėms, kurie domisi menais, istorija, kelionėmis. Tai sudėtingos, įvairiapusės asmenybės su plačia pasaulėžiūra, todėl jų namų aplinka irgi netradicinė, palyginti su didžiąja dauguma. Popmeno gerbėjus galima apibūdinti šiais žodžiais: daugialypiškumas, mistika, kitoniškumas, spalvingumas, naujumas.

 

Bohemija

 

Šiame interjere persipina priešingybės. Tvyro meniška ir laisva atmosfera, bet išlaikoma elegancija. Gausu nenaujų daiktų (vienas pagrindinių požymių), tačiau interjeras neatrodo senamadiškas ar pigus. Estetinis vaizdas yra svarbus tiek, kiek ir kokybė. Gyventojai moka suderinti skirtingus stilius ir laikmečius. Bohemiška aplinka patinka žmonėms, kurie yra laimingi, pozityvūs, draugiški, socialūs. Namuose gausu spalvų, šviesų, originalių kompozicijų, nes šeimininkai – išradingi, kūrybingi, nepataisomi optimistai ir skleidžia tokį požiūrį šalia esantiems. Jie retai įsigyja naujų baldų ar aksesuarų, dažnai lankosi antikvariatuose, butikuose ar perka iš antrų rankų. Tokio interjero savininkams svarbi kolektyvinė atmintis, vertina daiktus su istorija. Labiau nei tvarumas rūpi realizuoti menines idėjas. Tiksliai žino, ko nori, ir kaip turi atrodyti namai. Apibendrinant galima pasakyti, jog bohemiško stiliaus gerbėjai yra charizmatiški, labai socialūs, kūrybingi, geranoriški, natūralūs (be kaukių).

 

Snobiški namai

 

Jei namuose tvyro sunki, mąsli, įpareigojanti, senove persisunkusi nuotaika, gali būti, kad šeimininkai – snobai. Jų skonis yra savitas, unikalus, nepaprastai skirtingas, palyginti su dauguma. Vienas esminių bruožų – statuso demonstravimas. Atskiri baldai ir daiktai rodo arba šeimininkų pasiekimus, pomėgius, arba finansinę galią. Tai nebūtinai bloga savybė. Šiam stiliui priskiriami kambariai, įrengti senovinės anglų bibliotekos idėja (odinė sofa, kilimas, knygų lentynos, didelis rašomasis stalas, gaublys, sendinti žemėlapiai), taip pat teminis aplinkos apipavidalinimas (jūros, atogrąžų, medžioklės, žūklės temos). Akivaizdu, jog atskiri interjero elementai ne visada perteikia šeimininkų asmeninį skonį, tik atlieka tam tikrą vaidmenį. Iš namų galima spręsti, kaip asmuo pristato save visuomenės akims. Gali būti loginių neatitikimų, pavyzdžiui, naudojami rytietiški motyvai, tačiau nesigilinama į kultūros filosofiją. Jei žmogus iš tikrųjų turi įdomių kolekcijų, eksponatai suteikia namams daugiau autentiškumo ir tikrumo. Snobiško interjero savininkai yra itin sudėtingos asmenybės – išsilavinusios, ryžtingos, motyvuotos, pasitikinčios savimi, perfekcionistės.

 

Japonijos tema

 

Griežtai nustatyta, koks dizainas, medžiagos ir formos tinka šiam stiliui. Šeimininkams nelieka daug vietos improvizuoti ir ieškoti originalių sprendimų, bet galbūt toks ir yra jų tikslas. Jaučiasi saugūs apibrėžtoje erdvėje, kur viskas subtiliai dera ir kuria harmoniją. Vertina daiktų funkcionalumą, natūralias žaliavas, dienos šviesą ir erdvės pojūtį. Namai dažniausiai turi masyvius langus, stumdomąsias duris, dideles apytuštes erdves, kurios skiriamos širmomis ar pertvaromis. Šeimininkai yra žemiški, emociškai stabilūs, organizuoti, pamatuojantys kiekvieną sprendimą, todėl gyvenime ieško tvirto pagrindo. Jie renkasi žemus baldus, daug sėdi ant grindų (pagalvėlių). Vengia sudėtingo, perkrauto dizaino ir ryškių spalvų. Tokios asmenybės sunkiai eina į kompromisus ir keičia nuomonę. Japonijos interjero gerbėjus galima apibūdinti kaip paprastus, protingus, disciplinuotus, energingus, pozityvius.

 

Klasika

 

Jos mėgėjai aukština nesenstantį grožį, tradicijas ir paveldą. Šis stilius yra prabangus, kilnus, aristokratiškas. Šeimininkai domisi kultūra, politika, istorija, vertina komfortą, estetiką. Svarbus įvaizdis, todėl nesitenkina prastesnėmis medžiagomis ar pigesniais sprendimais. Gausu prabangos įrodymų: odinių, aksominių faktūrų, blizgesio, krištolo, autentiškų meno dirbinių. Šeimininkai siekia tikslo iki galo, nes tiki, jog interjeras atspindi juos pačius. Klasika būdinga gana griežtoms, konservatyvioms asmenybėms su savitu mąstymu, vertybėmis, įsitikinimais. Jos nėra labai lanksčios, sunkiai priima naujoves, laikosi tik joms svarbių nerašytų įstatymų. Jei asmuo pareiškė, jog niekada gyvenime nedažys sienų žaliai arba nedės šviesių grindų, taip ir bus. Interjero specialistams sunkoka dirbti su tokiais klientais. Svečiai gali jaustis nejaukiai, nes tobulai suderintas, didingas interjeras slegia, kelia menkavertiškumo jausmą. Klasiką mėgsta pasitikintys, tiesmuki, senamadiški, principingi filantropai.

 

Įdomu

 
  • Tendencija puošti namus atsirado anksčiau, nei manoma. Pirmykščių genčių piešiniai ant urvų sienų – ne tik bendravimo forma, bet ir erdvių dekoravimo būdas.
  • Karalienės Viktorijos laikais aristokratų namuose vyravo itin prabangus ir impozantiškas interjeras, kuris, deja, buvo toksiškas. Iki šiol ant sienų aptinkama dažų su švino ir arseno priemaišomis.
  • Tuo pačiu metu skirtingose šalyse gali vyrauti kitokios interjero mados. Štai amerikiečiai niekada per daug nesižavėjo minimalizmu ar skandinavišku stiliumi.
  • Kuo didesni kambario langai ir į patalpą patenka daugiau saulės šviesos, tuo geresnė žmonių psichologinė savijauta.
  • Per visą naudojimo laiką ant sofos biuro poilsio zonoje pasėdi vidutiniškai 782 žmonės. Daugiau kaip 1600 kartų ant baldo išsilieja kava ir kiti gėrimai.
  • Raminančios spalvos, tokios kaip žalia ir levandų, sveikatina ir neša taiką. Ši paletė dažnai naudojama meditacijos ir jogos studijoms.
  • Natūralių elementų, ypač gyvų gėlių, kompozicijos biuro interjere didina darbo našumą 15 %.
  • Veidrodžiai, naudojami mažose erdvėse, sukuria erdvės ir gylio iliuziją.
  • Permatomos faktūros ir maži baldai malšina nerimą bei stresą.