Dažnai kalbame apie plaukų priežiūrą, o štai apie jų šukavimą ir šepečius – per retai. Daug prestižinių apdovanojimų pelniusi, ne tik Lietuvą, bet ir visą pasaulį savo darbais stebinanti viena garsiausių mūsų šalies plaukų stilisčių–kolorisčių Inga Bagdonaitė-Balevičienė sako, kad šepečiai ne tik palengvina kasdienę plaukų priežiūrą ir formavimą, bet ir daro reikšmingą įtaką plaukų būklei. Tik svarbu išsirinkti tinkamiausią bei išmokti plaukų šukavimo priemones gerai prižiūrėti.

 Set,Of,Modern,Hair,Brushes,Isolated,On,White,,Top,View

Plaukus šukuojame ir formuojame kasdien. Visgi neretai tai darome netinkamai. Kokių taisyklių dera laikytis šukuojantis? Nuo ko pradėti ir ar galima šukuoti šlapius plaukus?

 

Plaukų šukavimas – neatsiejama kasdienės jų priežiūros dalis. Rekomenduojama kasdien šukuoti plaukus ne mažiau kaip du kartus, nes dažnas šukavimas turi įtakos šukuosenos būklei – taip skatinamas plaukų augimas, jie atrodo sveiki ir blizgūs. Kaskart šukuojant plaukus iš galvos odos išsiskyręs riebalinis sluoksnis tolygiai pasiskirsto po visą plaukų ilgį, taip neleisdamas jiems išsausėti. Dažnam šukavimui tinkamiausi platūs šepečiai natūraliais šereliais.

 

Šukavimą pradėti nuo apačios, braukiant šepečiu sruogas nuo viršaus iki galiukų. Šukuojant pamažu kilti iki viršugalvio ir tada braukti nuo viršaus iki apačios. Šlapius plaukus taip pat galima šukuoti, prieš tai panaudojant nenuplaunamą kondicionierių ar kitą mėgstamą priemonę. Taip ne tik padėsite priemonei labiau pasiskirstyti po plaukus, bet ir išvengsite susivėlusių plaukų jiems džiūstant.

 

Plaukų tipai būna skirtingi, tad jiems reikia skirtingų šepečių ar šukų? Kokie įrankiai tinkamiausi ilgiems, trumpiems, tiesiems ir garbanotiems plaukams?

 

Apvalūs šepečiai (round brush) – tinkamiausi plaukams garbanoti ir formuoti. Tokio šepečio plotį reikėtų rinktis pagal plaukų ilgį ir norimą formavimo stilių.

 

Apvalūs šepečiai su tarpeliais tinka plaukams džiovinti karštomis priemonėmis. Tokie šepečiai lengviau praleidžia karštą oro srovę, dėl to plaukai greičiau džiūsta, lengviau formuojami.

 

Ovalūs šepečiai be koto (tangle teezer) tinka viesiems plaukams. Su tokiu šepečiu galima šukuoti tiek sausus, tiek šlapius plaukus, tik svarbu įsitikinti, kad šereliai būtų iš kokybiško plastiko.

 

Plokščias šepetys (paddle brush) – populiariausias. Gali būti tiek plonas, tiek storas, siauras ir platus, su skirtingais šerelių tipais. Tinka kasdieniam šukavimui trumpiems, vidutiniams ir ilgiems plaukams.

 

Skiriasi ne tik šepečių formos, bet ir šerelių ar dantukų tipai. Kaip nesuklysti juos vertinant ir renkantis? Ar tikrai natūralių šerelių šepečiai sveikiausi?

 

Šiandien rinkoje apstu skirtingos paskirties šepečių, todėl nėra vieno atsakymo į šį klausimą – viską lemia tai, kokie yra plaukai ir kam naudosite šepetį. Dažniausiai sutinkami šepečių šereliai:

 
  •  Natūralių šernų šerių. Tinka visų tipų plaukams. Naudojant tokį šepetį, plaukai tampa žvilgantys, nes šernų šereliai paskirsto natūralius galvos odos riebalus per visą plaukų ilgį.
  •  Jovarų šereliai. Tokie šepečiai skirti profesionaliai plaukų priežiūrai. Šukuojant plaukus pašalinamos dulkės ir kiti nešvarumai, sykiu surenkami natūraliai odos išskiriami riebalai ir tolygiai paskirstomi po visą plaukų ilgį. Tokie šepečiai reikalauja didesnės higienos, tačiau nepamainomi prižiūrint plaukus.
  •  Nailoniniai šereliai. Tinkamiausi ploniems, garbanotiems ir lengvai banguotiems plaukams. Šių šepečių šereliai tvirtesni nei natūralūs, todėl tinkamai prižiūrint tarnauja ilgesnį laikotarpį.
  •  Bambukiniai šereliai. Pagaminti iš natūralių bambukų, ypač tinka stimuliaciniam galvos masažui. Tinka pažeistiems ir slenkantiems plaukams.
  •  Plastikiniai šereliai (wet tipo šepečiai). Šie šereliai turi būti gaminami iš kokybiško plastiko, kuris pasižymi stipriu lankstumu. Tokie šepečiai tinka tiek sausiems, tiek šlapiems plaukams šukuoti be baimės, kad gali pažeisti.
 

Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į šerelių viršūnes. Jeigu jie turi galūnėles, jos būtinai turi būti išlietos iš tos pačios medžiagos kaip ir pats šerelis, o ne priklijuotos. Kitu atveju priklijuotos šerelių viršūnės gali greitai nukristi ir draskyti galvos odą.

 

Didžiausia mano antirekomendacija – šepečiai metaliniais šereliais ar metaliniais šerelių galiukais! Tokie kenksmingi plaukams ir galvos odai, nes gali lengvai subraižyti, sužaloti.

 

Trenkant plaukus irgi gali būti naudojamos šukos ir šepečiai. Kaip išsirinkti šį specifinį įrankį?

 

Plaukams trinkti dažniausiai naudojami švelnūs, apvalūs šepečiai plastikiniais arba mediniais stambesniais šereliais. Tokie šepečiai skirti galvos masažui. Taip pat naudojami šampūnui ar kaukei paskirstyti. Naudojant tokį šepetį, galvos oda geriau prisotinama naudojamomis priemonėmis, o atliekant galvos odos masažą – skatinamas plaukų augimas. Tai neatsiejama profesionalios plaukų priežiūros priemonė, kurią rekomenduoju turėti kiekvienai, norinčiai turėti sveikus ir žvilgančius plaukus!

 

Dažna problema – besiveliantys ir besielektrinantys plaukai. Ją gali išspręsti tinkamas šepetys ar reikia papildomų priemonių, pavyzdžiui, kosmetikos?

 

Besiveliančius ir besielektrinančius plaukus pažaboja tik tinkama plaukų priežiūros kombinacija. Tokiems plaukams patariama naudoti sunkinančias, t. y. stipriai drėkinančias priemones: šampūną, kondicionierių, kaukę ir nenuplaunamą kondicionierių. Taip pat daug įtakos turi šepetys – ypač besiveliantiems plaukams rekomenduoju naudoti šepečius lanksčiais šereliais – galėsite iššukuoti plaukus be baimės juos išpešti ir pažeisti. Tačiau gyvename šalyje, kurioje vėlimasis ir ypač elektrinimasis priklauso nuo oro sąlygų. Tokiu atveju su šia problema teks susitaikyti ir laukti geresnių orų.

 

Ar moteris turi su savimi nešiotis šukas arba šepetį? Kas geriausiai tinka kasdienai?

   

Manau, kiekvienos rankinėje rastume šepetį. Stipriai besiveliančius plaukus visada rekomenduojama šukuoti dažniau. Kasdienai tinka mažesni, kompaktiški, tačiau kokybiški šepečiai minkštesniais šereliais (wet tipo). Taip pat rankinėje visada turėtų būti plaukų gumelė.

 

Ant daugelio kosmetinio stalelio puikuojasi bent 3–5 plaukų šukavimo įrankiai. Kaip juos prižiūrėti (plauti) ir kaip dažnai keisti?

 

Šepetys ir šukos – ko gero yra viena svarbiausių plaukų priežiūros priemonių. Tačiau retas žino, kad jų higiena daro didelę įtaką plaukų būklei. Ant šepečių paviršiaus ir šereliuose kaupiasi visi galvos odos nešvarumai ir dulkės, todėl juos plauti būtina bent kartą per savaitę. Tai galima daryti šiltu vandeniu ir šampūnu arba muilu. Tačiau nepamiršti gerai išskalauti ir išdžiovinti. Prieš naudojant reikėtų įsitikinti, ar šepetys visiškai išdžiūvęs. Taip pat nepamiršti po kiekvieno šukavimo pašalinti susikaupusius plaukus.

 

Nors rekomenduojama šepečius ir šukas keisti kas metus, reikėtų atsižvelgti ir į šepečio būklę. Jeigu yra nulūžusių šerelių arba šepetys pradėjo pešti plaukus, braižyti galvos odą – tai ženklas, kad laikas keisti nauju. Tačiau tinkamai prižiūrimas kokybiškas šepetys tarnauja ilgiau. Visgi derėtų atsižvelgti, ar per naudojamą laikotarpį nepasikeitė plaukų ilgis, tankis ir poreikiai.

 

Verta prieš įsigyjant plaukų šepetį ir šukas pasitarti su kirpėja / stiliste? Kokį pagrindinį patarimą duodate klientėms?

 

Žinoma. Kaip gydytojas pataria nusipirkti reikiamus vaistus, taip ir plaukų stilistas gali patarti ne tik kokie produktai, bet ir plaukų formavimo priemonės labiausiai tinka kliento plaukų tipui. Netinkamas šepetys ar šukos gali apsunkinti kasdienę priežiūrą, o garbanėms net sugadinti plauko struktūrą. Todėl visada patariu – drąsiai kreipkitės patarimo, kad kasdien išgautumėte geriausią rezultatą!

 

Pagrindinė taisyklė renkantis šepetį – būtina atkreipti dėmesį ne tik į gražų dizainą, bet ir į paskirtį, nepamirštant įvertinti plaukų ilgio, jų struktūros ir būklės.

 

Autorius Eglė Stratkauskaitė