Nors vasara baigėsi beveik prieš kelias savaites, kai kurie žmonės iškart pajunta, kad jų seksualumas stipriai krenta, palyginus su tuo, koks buvo per atostogas. Astrologai teigia, kad dangaus kūnų išsidėstymas lemia, ar šis mėnesis bus kupinas aistros ar ne. Sezoniniai orų pokyčiai turi ne mažesnę įtaką mūsų seksualumui ir nuotaikai negu horoskopai.

 

rudeniska aistra

Vasarą žmonės paprastai jaučiasi seksualesni ir ne vien tik dėlto, kad dailus įdegis skatina pasitikėjimą savimi. Šiltuoju metų laiku pasikeitusį bendravimą su priešingos lyties atstovais lemia melancitus stimuliuojančio hormono (MSH) išsiskyrimas. Šių hormonų veikla suaktyvėja veikiant Saulės spinduliams. Kita vertus, per aukšta aplinkos temperatūra taip pat slopina norą užsiimti seksu. Esant 27 laipsniams temperatūros, kūnas pradeda gausiau prakaituoti, todėl užsiimti tokia aktyvia veikla per karščius nesinori taip pat, kaip ir tada, kai šalta.

 

Moterų ir vyrų organizme vasarą ir pavasarį pasigamina daugiau vadinamojo laimės hormono serotonino negu kitais mėnesiais. Kuo daugiau šviesos gauna mūsų organizmas, tuo daugiau serotonino išsiskiria ir tuo mes esame laimingesni. Gyvenimu patenkinti žmonės labiau trokšta užsiimti intymiais malonumais. Tačiau Žemė neleidžia Lietuvos geografinės zonos gyventojams visada džiaugtis ir mėgautis malonumais. Natūrali metų kaita lemia, kad po vasaros ateina ruduo.

 

Kai ateina ruduo, voliotis ant šieno kupetos su mylimu partneriu norisi vis rečiau. Saulės spinduliai šiuo metų laiku nebėra tokie intensyvūs, todėl serotonino kiekis organizme sumažėja. Vietoj laimės hormono, pradeda gamintis melatoninas, kuris išsiskiria tamsoje. Jis skatina mieguistumą ir sumažina seksualumą. Melatoninas sumažina lytinių santykių poreikį, sumažindamas liuteinizuojančio hormono (LH) ir folikulus stimuliuojančio hormono (FSH) išsiskyrimą.

 

Orų pokyčiai kai kurių žmonių nervų ląsteles veikia stipriau negu kitų. Jeigu suprastėjus orams asmuo jaučia nuolatinį nuovargį ir letargiją dienos metu, pernelyg ilgai miega, priauga svorio, jaučia nuolatinį ir nenumaldomą potraukį saldumynams, kenčia nuo depresijos ir sumažėjusio seksualumo, galima įtarti sezoninį afektinį sutrikimą (SAS). Tokiu atveju reikalinga profesionali vidaus ligų ir psichinės sveikatos gydytojų konsultacija. Tinkamas ir laiku pradėtas gydymas gali atstatyti vidinį biologinį laikrodį. Sezoninis afektinis sutrikimas dažniausiai gydomas šviesos terapija. Anot amerikiečių gydytojų, šis gydymo metodas yra sėkmingas 50 – 80 % pacientų. Jei šviesos terapija norimų rezultatų pasiekti nepadeda, skiriami antidepresantai ir psichologo konsultacijos. Bet kokiu atveju galima tikėtis, kad nuotaika ir seksualumas šiek tiek pagerės jau kovo ar balandžio mėnesiais.

 

Reikėtų priminti visoms poroms, kad šiek tiek prastesnis oras nėra pasiteisinimas, kad galėtume pasakyti: „Ne šią naktį, brangusis (brangioji)“. Bet kokiu oru reikia nepamiršti, koks svarbus tarpusavio santykiams yra geras intymus gyvenimas. Seksologai ir porų santykių konsultantai galėtų pasiūlyti aibę būdų, kaip paįvairinti seksualinį gyvenimą ir įnešti daugiau aistros į miegamąjį. Dažniausiai priblėsusią aistrą gali atgaivinti įvairūs afrodiziakai (kvapai ir maisto produktai), erotinis masažas, seksualiniai vaidmenų žaidimai, provokuojanti apranga ir apatiniai drabužėliai. Be to, šaltą rudens ar žiemos vakarą nereikėtų užgesinti visų šviesų, kad tamsoje nepradėtumėte snausti. Romantiška žvakių šviesa arba švelnaus atspalvio dalinis kambario apšvietimas neleis organizmui pasigaminti per daug melatonino ir leis mėgautis vienas kitu.