Sėkmę darbe lemia etiketas
2024-01-03 07:46Visada galvojote, kad sėkmė darbe labiausiai priklauso nuo gebėjimų ir talento? Klystate! Karjeros specialistai tvirtina – didžiausių aukštumų pasiekia tie, kurie puikiai išmano etiketą. Ką turėtų žinoti kiekvienas, bandantis įsitvirtinti naujoje darbovietėje ar ieškantis darbo?
Išmanyti etiketą naudinga!
Seniau apie dalykinę komunikaciją niekas nekalbėjo, o šiandien apie tai rašomi straipsniai, knygos. Tik laikui bėgant labai prasiplėtė etiketo samprata, dabar jau turime išmanyti ne tik pokalbio telefonu, bet ir socialinių tinklų subtilybes. Tam tikri bendravimo principai – itin svarbi informacija, kurią perskaitome tarp eilučių. Pavyzdžiui, naivu tikėtis, kad pašnekovas nepajus, jei paslapčiomis jį niekinsite ir negerbsite, nors į akis ir šypsositės. Jis tikrai pajus nenuoširdų bendravimą, nors, tikėtina, apie tai nė neužsimins. O tuomet jūsų karjera vargu ar klostysis taip palankiai, kaip norėtumėte.
Einant į darbo pokalbį
Jei pakvietė pasikalbėti dėl darbo, svarbu prisiminti keletą taisyklių. Viena jų – išlaikyti pagarbų atstumą su pašnekovu, tad nestovėkite pernelyg arti jo, nes daugeliui labai nepatinka, kai įlendama į asmeninę erdvę. Regis, tai maža smulkmena, tačiau itin svarbi. Kitas dalykas – kalbėdami su vadovu, net jeigu labai jaudinatės, sekite savo veiksmus. Neretai iš jaudulio žmonės pradeda kasytis, krapštytis, sukti aplink pirštą plaukus ar dar kažką keisto daryti. Tai itin neprofesionalu, tad stenkitės to išvengti. Su netinkamu elgesiu siejamas ir pernelyg didelis gestikuliavimas, mosikavimas rankomis ar sėdėjimas priešais pašnekovą ant krūtinės sukryžiuotomis rankomis. Tai rodo nepagarbą žmogui, su kuriuo kalbatės, ir užsidarymą. Nemandagu sėdėti pernelyg atsipalaidavus, atmestinai ištiesus kojas. Pašnekovas tai gali priimti kaip atsainumą ir nerimtą požiūrį į darbą.
Jei susirašinėjate laiškais
Šiais laikais dalykinis bendravimas vyksta ir susirašinėjant elektroniniais laiškais. Ar žinote, kad egzistuoja elektroninių laiškų etiketas, kurį irgi svarbu išmanyti? Dažnai rašydami laiškus pradedame abejoti – bendrauti oficialiai ar nuoširdžiai. Karjeros specialistai tvirtina, kad į pirmuosius atsakingo asmens, vadovo ar būsimo darbdavio laiškus reikėtų atsakyti kuo oficialiau, kalba turi būti dalykiška. Tačiau vėliau, geriau susipažinus, paaiškės, koks susirašinėjimo būdas priimtiniausias abiem pusėms. Pavyzdžiui, ar patogu vienam į kitą kreiptis „tu“. Pagal etiketą, šią iniciatyvą turėtų parodyti tas, kurio aukštesnės pareigos. Dažnai taip pat nežinome, ar tinka laiške įterpti jaustukus. Neretai rašantieji laiškus, norėdami įtikti galimam darbdaviui, prideda šypsenėlių ar kitų jaustukų. Tačiau dalykiniame laiške šypsenėlių geriau vengti. Ilgiau susirašinėjant, jeigu bendravimas nėra labai oficialus, galima įterpti šypsenėlę. Bet nedaug.
Svarbu nedaugžodžiauti
Ši taisyklė galioja tiek tariantis dėl pokalbio, tiek rašant laiškus. Susirašinėjant mintis reikėtų reikšti trumpai ir aiškiai. Be to, dera žinoti, kad rašytinė kalba skiriasi nuo sakytinės. Jei jau sėkmingai įsidarbinote naujoje įmonėje, prisiminkite, kad kiekvieną kartą bendraudami laiškais kuriate ne tik savo, bet ir įmonės įvaizdį. Laiško tekstą, kad būtų patogiau skaityti, išskaidykite į pastraipas. Rašykite aiškiais ir trumpais sakiniais. Venkite asmeninio vertinimo ir emocijų. Žinoma, turite vengti kalbos šiukšlių, nevartoti sutrumpinimų. Be abejonės, laiške negali būti gramatinių klaidų, laiškus rašyti turite lietuviškomis raidėmis (jei susirašinėjate lietuvių kalba). Jeigu gavote laišką, kuris suerzino ar net stipriai supykdė, nepasiduokite emocijoms ir nepulkite tuojau pat atrašinėti, nes vėliau galite labai pasigailėti, ką parašėte. Į tokį laišką atrašykite tik tada, kai būsite visiškai ramūs.
Jei laukia verslo pietūs
Kartais būsimi ar esami darbdaviai į susitikimus kviečia prie pusryčių, pietų ar vakarienės stalo. Vėlgi – šiuo atveju galioja etiketas. Tiesa, dažnai atrodo, kad užkandžiaujant galima sau leisti daugiau pasakyti nei dalykiniame pokalbyje kabinete. Tačiau nesuklyskite – ir šiuo atveju yra pavojingų temų, kurių geriau neliesti. Tai pinigai, asmeniniai santykiai, politika ir religija.
Turite žinoti, kad dalykinių pietų metas – ne anksčiau kaip vidurdienį. Kviečiant dalykinės vakarienės tikimasi ir gausesnių vaišių, ilgesnio bendravimo. Dalykinių pietų ar vakarienės sąskaitą turi apmokėti kviečiančioji pusė. O kviesti kolegą ar partnerį pietų reikėtų telefonu arba elektroniniu paštu.
Jei įmonėje reikia surengti furšetą
Ne kiekvienas išmano įmonėje rengiamo furšeto ar švediško stalo etiketą. Laikantis etiketo taisyklių, furšetas turėtų prasidėti 17–20 val. ir tęstis apie 2 val. Svečiai vaišinasi stovėdami. Derėtų patiekti valgius, kurių būtų galima skanauti tik šakute. Stalas paprastai statomas patalpos viduryje. Nors, regis, daugeliui jau aišku, bet kartais verta prisiminti, kad pasiėmus lėkštutę su įrankiais ir sakingai įsidėjus patiekalo, mandagu pasitraukti toliau nuo stalo. Nemandagu dažnai grįžti prisipildyti lėkštės. Savaime suprantama, kad valgant nedera čepsėti, siurbti kavą ar kitą gėrimą, su kąsniu burnoje kalbėti. Prie stalo taip pat nevalia kalbėti mobiliuoju telefonu, rašyti žinučių ar pašnibždomis, ranka prisidengus, šnekučiuotis su šalia sėdinčiuoju. Jeigu susitikimas vyksta biure, nesijauskite nejaukiai, jeigu kavą pirmiausia paduos jums, o ne vadovui. Taip turi būti pagal etiketą.
Ko vengti darbe?
- Svarbi taisyklė – nekvaršinti kolegoms galvos dėl asmeninio gyvenimo, ypač jei jis nenusisekęs, detalių. Tiesa, iš smalsumo ar mandagumo galite būti išklausyti, tačiau geros reputacijos kolektyve tikrai nepelnysite.
- Kita taisyklė – išsipasakojimas iki smulkmenų. Jei esate vienas iš tų, kurie atėję pirmadienį į darbą skuba pasakoti visas savaitgalio istorijas su menkiausiomis detalėmis, kuo greičiau keiskite šį netikusį įprotį. Niekam neįdomu, ką valgėte pusryčiams ar kokie giminaičiai užsuko į svečius.
- Nustokite skųstis darbe. Negatyvi informacija niekam nepatinka. Nustokite aimanuoti ir dėl nebaigtų darbų ar viršvalandžių. Tiesa, jei pernelyg didelis darbo krūvis kelia rūpesčių, iš pradžių bandykite kažką keisti: gal prireiks labiau susikoncentruoti, geriau organizuoti laiką, o jeigu visgi matote, kad tai nepadeda, pasikalbėkite su vadovu apie krūvio sumažinimą.
- Darbe taip pat neaptarinėkite piniginių klausimų. Nereikia su kolegomis aptarinėti, kiek kas uždirba. Finansinė tema gana intymi, todėl jos negvildenkite.
- Nemažas ginčas gali įsiplieksti ir kalbant apie mitybą. Šiais laikais yra daugybė mitybos teorijų, vieni nevalgo mėsos, kiti – miltų, treti – saldumynų. Kiekvienas yra savaip teisus, todėl nė nebandykite šiuo klausimu savo nuomonės pateikti kaip vienintelės teisingos.
- Niekada nekritikuokite kolegos, ypač kitų akivaizdoje. Jei jūsų nuomonės nesutampa, akcentuokite, kad nepriimtinas toks požiūris, o ne pats žmogus.
Naudingi patarimai
- Rinkitės tinkamą aprangą. Kad ir koks būtų darbas, kiekviename yra oficialus arba nerašytas aprangos kodas. Jei sunkiai suprantate, koks, pažiūrėkite, kaip apsirengę kiti biuro darbuotojai. Dažniausiai galioja ta pati taisyklė – drabužiai turi būti tvarkingi ir švarūs. Kuo aukštesnės pareigos, tuo formalesnė apranga. Nesirenkite vulgariai, pamirškite palaidines ir sukneles giliomis iškirptėmis, trumpus sijonus. Makiažas subtilus, venkite ryškių spalvų. Šukuosena irgi neturėtų būti proginė. Kuo kukliau ir paprasčiau, tuo geriau.
- Dalyvaukite darbo vakarėliuose. Net jei esate naujas darbuotojas ir labai nejauku eiti į darbo vakarėlį, nevenkite jame sudalyvauti. Darbuotojų dalyvavimas tarnybiniuose vakarėliuose rodo lojalumą darbdaviui. Be to, padeda geriau pažinti kolegas. Ir įsidėmėkite, kad vakarėlyje pagal etiketą apie darbo reikalus kalbėti nevalia. Nebent pokalbį apie tai pradės vadovas. Darbo vakarėliai įprastai skirti geriau susibendrauti ir pažinti kolegas.
- Mokykitės mandagaus bendravimo. Nors darbo kultūra laikui bėgant labai pasikeitė ir bendravimas tarp darbdavio ir darbuotojų tapo šiltesnis, nuoširdesnis, visgi nemandagi, netaisyklinga kalba gali sumenkinti jūsų autoritetą ir sugadinti įvaizdį. Jokiu būdu kalboje negali būti keiksmažodžių. Net vienas toks išsprūdęs gali negrįžtamai sugriauti jūsų karjerą. Pagal etiketą, mandagiai reikėtų bendrauti net su tuo asmeniu, kuris jums nėra malonus. To reikalauja dalykinis etiketas. Be to, nedera darbe kalbėti garsiai, pertraukinėti kolegas. Mokykitės kitus išklausyti ir tuomet išreikšti savo nuomonę. Jeigu žmogus kalba, regis, be pabaigos, palaukite, kol pabaigs sakinį, o tada jau mandagiai įsiterpkite.