Sausis – išsiskyrimų ir skyrybų mėnuo?
2022-01-12 09:08Apibendrindami praėjusius metus suvokėte, kad jūsų santykiai nesiseka ir net nebematote savęs šalia dabartinio partnerio? Matyt, sausis yra tas mėnuo, kai daugelį iš mūsų kamuoja panašios dilemos, o kai kurie net ir priima sprendimą skirtis. Tačiau ar verta vadovautis naujametiniu impulsu?
Pasak ekspertų, sausis yra pavojingiausias mėnuo porų stiprumui. Šį mėnesį pateikiama daugiausiai skyrybų prašymų. 65 % žmonių prisipažįsta savo santykius nutraukę sausį, o 7 % – tai, kad išsiskyrimas buvo vienas iš jų naujametinių pažadų. Bent jau taip rodo britų tyrimai, kuriuos atliko draudimo bendrovė „Sheilas’ Wheels”, išanalizavę 1000 žmonių duomenis. Kodėl dabar? „Žmonės nori nesirūpinti šeiminiais reikalais per šventes, bet kai gyvenimas grįžta į įprastas vėžes, jie imasi to, ką iki tol atidėliojo”, – aiškina psichoterapeutas Bartonas Goldsmithas žurnale „Psychology Today”.
Žiemos mėnesiai šalti ne tik porų, bet ir kituose neformaliuose santykiuose. Partnerystės išgyvena bandomąjį laikotarpį nuo Padėkos dienos (JAV švenčiama ketvirtąjį lapkričio ketvirtadienį) iki Naujųjų metų išvakarių. Kas už to slypi?
Išsiskirkime, bet tik po Kalėdų
Metų pabaigoje skiriame laiko apibendrinimams, pamąstymams apie tai, kas vyksta mūsų gyvenimuose ir kokiose srityse reikia pokyčių. Galime dažniau sau užduoti tokius klausimus kaip: „Ką man duoda šie santykiai?”, „Ar būdamas šiuose santykiuose galiu patenkinti sau svarbius poreikius?”, „Ar aš tikrai esu su tuo žmogumi, su kuriuo norėčiau praleisti ateinančius metus, o gal net visą gyvenimą?”.
Net jei dėl šių svarstymų bus priimtas sprendimas nutraukti santykius, pastebima tendencija šių tikslų įgyvendinimą atidėti iki naujų metų pradžios. Kodėl? Jei kitas partneris nepareiškia noro išsiskirti, galime nenorėti per Kalėdas sugriauti jo pasaulio. Galbūt norėsime palaukti laiko, kai nebereikės aiškinti savo šeimai prie Kūčių stalo arba, kai nereikės susidurti su vienatve per laisvas Kalėdų dienas.
Skyrybų teisininkai pripažįsta, kad sausis ir vasaris yra geriausias laikas pritraukti naujų klientų. Ne visi iš karto pateikia prašymą dėl skyrybų. Kai kurie žmonės iš pradžių tik konsultuojasi ir konkrečių teisinių veiksmų ryžtasi imtis tik gegužę ar birželį.
Dėl visko kaltas tamsus, niūrus ir šaltas mėnuo?
Specialistai atkreipia dėmesį: mūsų savijautai ir elgesiui įtakos turi ir išorinės aplinkybės, tarp jų ir metinis ciklas. Šviesos trūkumas ir žmonių susibūrimas tvankiuose, centralizuotai šildomose patalpose gali sukelti nervingumą, mieguistumą ir depresiją. Jei prie šio derinio pridėsime dar dar neužpildyto laiko su partneriais ir finansines problemas, apkrautas atostogų išlaidomis, tai gali paskatinti lįsti į galvą mintis apie šių santykių prasmingumą ir vėlesnį žmonių išsiskyrimą. Beveik 60 % apklaustųjų prisipažino, kad sausis yra tas mėnuo, kai jiems sunkiausia išlipti iš lovos. Ne mažiau nei 40 % pareiškia, kad darbą pradeda ir baigia, kai lauke dar arba jau tamsu. Du trečdaliai respondentų dėl prastesnės formos kaltina nepalankias oro sąlygas. Trečdalis prisipažino, kad tam įtakos turi taupymas po švenčių. Dėl to pusė apklaustųjų sausio mėnesį atsisakė susitikimų su draugais arba juos apribojo. Kas trečias taip pat prisipažino, kad tuo metu taip pat apleido šeimą.
Skyrybos – problemos sprendimas ar bėgimas nuo problemų?
Skyrybos nėra mažas sprendimas. Tai yra kažkas, ką darote tik tada, kai santykiai daro jus nelaimimingus ir bandėte viską, ką galite, kad juos išsaugotumėte, įskaitant porų terapiją. Svarbu gerai suprasti, kodėl tarp jūsų kažkas neveikia. Santykių pabaiga yra santykių pabaiga, bet ne jūsų gyvenimo pabaiga. Verta žinoti, kokius poreikius ir tikslus norėtumėte pasiekti eidami per gyvenimą ir dėl kurių išeinate.