Sausio 13-oji ir jos simboliai
2022-01-13 08:59Sausio 13-oji iki šiol skaudi diena tiems, kurie 1991 metais tą dieną neteko artimųjų, kitiems ji primena apie tai, ką mums reiškia laisvė ir ką reikėjo padaryti, kad ją išsikovotume. Nuo 2014 metų vykdoma graži pilietinė akcija, skatinanti tą dieną į drabužius įsisegti neužmirštuolės žiedą, jau tapo kasmetine tradicija, nors iki šiol susilaukia aštrios kritikos, kad galbūt ne tokį simbolį reikėjo pasirinkti.
Akcijos organizatoriai sako, kad gėlės žiedas simbolizuoja pagarbą kovotojams už laisvę, o neužmirštuolės pavadinime užkoduota mintis, kad Lietuva niekada nepamirš sausio 13-osios įvykių, tų, kurie kovojo ir žuvo, kovodami už jos laisvę. Nuo akcijos pradžios iki dabar šios smulkiažiedės melsvos gėlytės tapo išskirtiniu karo aukų atminimo ženklu. Akcijos sumanytojai tiki, kad minint svarbius tautai įvykius, nereikia tik liūdėti. Labai svarbu būti dėkingiems už tai, ką brangaus turime šiandien.
Labai gerai, kad turime ir kitokių simbolių, kurie reiškia laisvę, valstybingumą ir kovą už savo vertybes: Gedimino stulpus, vėliavą, herbą ir pan. Kuo daugiau jų turėsime, tuo didesnė tikimybė, kad tautos atmintis išliks visada gyva. Mūsų nedidelei ir kukliai valstybei neužmirštuolės žiedeliai labai tinka, nes jie tarsi parodo, kad nesvarbu, kokie maži mes esame pasaulio akyse, mes taip pat galime sužydėti ir parodyti pasauliui, ką galime, atsikovoti laisvę ir viską, kas su ja yra susiję. Tad nesigėdykite pasipuošti neužmirštuolės žiedus šią ypatingą visiems lietuviams dieną, jei turite galimybę, vasarą auginkite darželiuose šias gėles, pasakokite legendą apie neužmirštuoles ir sausio 13-osios įvykius savo vaikams ir viskas bus gerai: prisiminsime ne tik mes, bet ir ateities kartos, už ką ir kada kovojome. Galbūt skaudžių ir tragiškų įvykių atmintis net paskatins mūsų nebekartoti tų pačių klaidų arba vėl sutelks mus visus į būrį, jei to prireiks.
Ką mums reiškia laisvė? Daugybę dalykų! Tai galimybė laisvai kalbėti ir rašyti, keliauti, gyventi taip, kaip mes patys norime. Kiekvienas iš mūsų čia galėtų pasakyti daugybę dalykų, kas jiems yra laisvę, ką praradę jie jaustųsi nebelaisvi. Jau praėjo 31-eri metai po tragiškų sausio įvykių, kai bandydama nuversti teisėtai išrinktą ir nepriklausomos valstybės atkūrimą paskelbusią Lietuvos valdžią sovietų kariuomenė 1991 metų sausio 13 dieną Vilniuje jėga užėmė Televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos pastatą. Šie įvykiai pareikalavo nemažai aukų: apie 700 žmonių buvo sužeisti, 14 žuvo. Tai – Loreta Asanavičiūtė, Virginijus Druskis, Darius Gerbutavičius, Rolandas Jankauskas, Rimantas Juknevičius, Alvydas Kanapinskas, Algimantas Petras Kavoliukas, Vidas Maciulevičius, Titas Masiulis, Alvydas Matulka, Apolinaras Juozas Povilaitis, Ignas Šimulionis, Vytautas Vaitkus, Vytautas Koncevičius.
Kaip paminėti šią dieną? Galite namie sugiedoti Lietuvos himną, galite dalyvauti įvairiuose renginiuose, galite paskaityti knygų ar straipsnių apie Lietuvos istoriją, pažiūrėti dokumentinių filmų apie iškilias asmenybes. Šiandien įvyks ir ilgai laukto filmo „Mr. Landsbergis. Sugriauti blogio imperiją” premjera (rež. Sergejus Loznica). Tai puiki proga jį pažiūrėti ir prisiminti žmogų, kuriam taip pat turėtume visi būti dėkingi.