Santykių psichologai. Ar jau metas kreiptis?
2024-05-14 07:35Su santykių iššūkiais anksčiau ar vėliau susiduria kiekviena pora. Daugumą jų geba išspręsti savarankiškai. Visgi sunkios patirtys – vertybių konfliktai, išdavystė, vaiko netektis, stipriai pasikeitusios gyvenimo sąlygos – tarpusavio ryšį gali sudrebinti iš pagrindų. Tokiais atvejais atsiradusius įtrūkimus suklijuoti padės tik patyręs porų santykių specialistas.
Kas tai?
Santykių psichologija – tai psichologijos šaka, tirianti žmonių tarpusavio ryšius. Daugiausia dėmesio skiriama romantiniams ryšiams, t. y. porų psichologijai. Visgi santykių psichologai padeda spręsti ir draugų, tėvų, vaikų, kolegų bei kitus tarpasmeninių santykių rūpesčius. Įprastai specializuojasi konkrečioje srityje. Santykių psichologai domisi tuo, kaip žmonės susipažįsta, atranda tarpusavio ryšį, jį puoselėja, palaiko ir nutraukia. Kitaip sakant, tai specialistai, puikiai išmanantys santykių anatomiją. Jie padeda suprasti, kodėl santykiai vystosi būtent tam tikra kryptimi, gelbėja rasti bendrą kalbą abiem pusėms ir suteikia įrankių esamoms problemoms spręsti. Svarbu pabrėžti, kad joks psichologas nesprendžia problemų už pacientą, tik įgalina patį tai padaryti. Tas pats galioja ir santykių psichologijoje.
Ką gauname?
Santykių psichoterapijos nauda priklauso nuo to, ką tikimės iš jos gauti ir dėl kokių priežasčių kreipiamės į specialistą. Konkreti nauda individuali. Bendri santykių psichoterapijos privalumai:
- Gerina tarpasmeninio bendravimo įgūdžius.
- Padeda rasti realią konfliktų priežastį ir ją išspręsti.
- Didina tarpusavio supratimą.
- Ragina didesnį vienas kito priėmimą.
- Suteikia galimybę gautu nešališką profesionalią trečiosios pusės įžvalgą.
- Stiprina tiek emocinį, tiek fizinį ryšį, gerina intymų gyvenimą.
- Didina bendrą santykių ištvermę.
- Padeda atkurti pasitikėjimą.
- Suteikia saugią erdvę atsiverti ir stoti akis į akį su užklupusiais sunkumais.
Kada reikia?
Kaip ir su kitais dalykais gyvenime, taip ir su santykiais: geriau laiku imtis prevencijos negu spręsti jau esamas problemas. Taigi kuo anksčiau kreipiamasi į santykių psichologą, tuo geresnių rezultatų galima pasiekti. Per anksti nebūna. Iš tiesų net darnios poros iš tokių vizitų gali pasisemti vertingos patirties ir dar labiau praturtinti bei sutvirtinti tarpusavio ryšį. Kokie ženklai rodo, kad santykių psichologas jau žūtbūt reikalingas?
Prarastas pasitikėjimas. Nesvarbu, kalbėtume apie pasitikėjimą dalinantis didžiausiais asmeniškumais, paslaptimis, svajonėmis ar apie pasitikėjimą seksualinių santykių ir ištikimybės prasme, jeigu jis ima trūkinėti ir tikėti partneriu tampa vis sunkiau, metas skubėti pas specialistą, kol tą pasitikėjimą atkurti dar įmanoma. Nepasitikėjimas visuomet įspėja apie gilesnes problemas.
Pasikartojantys konfliktai. Namų be dūmų nebūna. Tačiau jeigu jie labai juodi ir rūksta dažnai, tikėtina, kad metas įsikišti specialistui. Jeigu pykčiai tarpusavio santykiuose jau pradėjo varginti, nerandate būdo jiems sėkmingai spręsti, ginčijatės vis dėl to paties, veikiausiai reikalingas trečias asmuo ir profesionalus požiūris, leisiantis į viską pažvelgti iš šalies, atrasti problemos šaknis ir atversiantis akis naujiems sprendimams.
Prasta komunikacija. Komunikacija apima tiek verbalinį, tiek neverbalinį bendravimą. Kai trūksta tarpusavio ryšio bent kurioje šių sričių, žmonėms tampa sunku suprasti vienam kitą, bendrauti, siekti bendrų tikslų. Kartais problema – ne tik prasta komunikacija, bet apskritai jos trūkumas. Tuomet vienas iš partnerių gali jaustis ignoruojamas, atitolęs. Kuo labiau gilėja ši problema, tuo sunkiau savarankiškai ją išspręsti. Tai tarsi dvi tilto pusės ir tarp jų vis plačiau žiojintis plyšys – norint jį suremontuoti reikia patyrusių ekspertų.
Intymumo problemos. Sėkmingi romantiniai santykiai apima ir kokybišką intymų gyvenimą. Tai ne tik seksas, bet ir apsikabinimai, švelnūs prisilietimai, bučiniai, net intymūs žvilgsniai, kuriais vienas kitam pasakoma daugiau nei žodžiais. Kai viso to stinga, ima trupėti bendras santykių pamatas. Toks ryšys it stalas be vienos kojos – kad ir kaip ramstytume, vis taikosi nugriūti žemyn. Maža to, intymumo problemos neatsiranda pačios savaime, jos rodo gilesnes ir rimtesnes santykių krizes. Jeigu nė neįtariate, kas tai galėtų būti, arba nežinote, kaip jas spręsti, būtinas santykių psichologas.
Traumuojanti patirtis. Skaudi netektis, darbo praradimas, netikėtas gyvenimo sąlygų, vietos pasikeitimas, neištikimybė, liga… Situacijų gali būti įvairių. Vienais atvejais jos paliečia abu partnerius, kitais tik vieną, o antroji pusė netiesiogiai patiria pasekmes. Bet kuriuo atveju sudėtingos patirtys stipriai paveikia santykių dinamiką ir kokybę. Pajutus, kad tam tikri gyvenimo įvykiai pakenkė tarpusavio ryšiui, labai rekomenduojama apsilankyti pas santykių psichoterapeutą. Prireikus jis gali nukreipti asmeninei psichoterapijai.
Mintys apie skyrybas. Norint pradėti santykius, reikalingas abiejų pusių patvirtinimas. Norint juos nutraukti, pakanka vienos pusės iniciatyvos. Taigi, jeigu bent vieno iš partnerių galvoje ima suktis mintys apie skyrybas ar santykių pertrauką, tai akivaizdus ženklas, kad reikalinga specialisto pagalba. Tai įrodo, kad pora nesugebėjo savarankiškai išspręsti užgriuvusių problemų ir todėl priėjo prie šio paskutinio taško savo kelyje. Būtina pabrėžti, kad santykių psichologas nebūtinai išgelbės nuo skyrybų. Jis tiesiog padės suprasti, kodėl atsidurta ties jų slenksčiu, ar įmanoma kažką pakeisti ir kaip. Galų gale, net jeigu skyrybos liks geriausiu sprendimu, specialistas gali padėti darniai nutraukti nesusiklosčiusius santykius.
Ko tikėtis per konsultacijas?
Skirtingai nei individualioje psichoterapijoje, santykių psichologo kabineto duris turi praverti du žmonės. Abu partneriai turi ryžtis čia apsilankyti todėl, kad patys to nori, o ne verčiami kito. Pora pasiruošia specialistui glaustai nupasakoti, kas juos čia atvedė – abi pusės papasakoja savo versiją. Taip pat aptarti būdus, kuriais mėgino spręsti esamą situaciją, išsakyti lūkesčius. Įvertinęs visą situaciją specialistas sudaro konsultacijų planą, numato vizitų dažnumą.
Tiek pirmojo, tiek visų kitų vizitų metu svarbu, kad abu partneriai būtų pasiruošę visiškai atvirai dalintis savo mintimis, jausmais, įžvalgomis, lūkesčiais. Čia ne vieta jokioms paslaptims, nėra jokių tabu. Natūralu, kad toks atvirumas gali įžiebti naujus nesutarimus, konfliktus. Tai viena iš sveikimo sudedamųjų dalių. Galima prilyginti operacijai – randai ir skausmas gyjant neišvengiami, bet rezultatai gelbsti gyvybę. Darbas santykių psichologo kabinete reikalauja daug kantrybės, nuoširdumo, drąsos, pagarbos vienas kitam. Nors sunku emociškai, padeda patyręs specialistas, taip sukuriama saugi erdvė atsiverti ir sveikti.
Autorius Jūratė Survilė