Kol už lango vyrauja niūrūs tonai, namuose galima iš naujo komponuoti ar išplėsti žaliąsias erdves. Specialistai teigia, kad būtent žalia spalva ypač gerai veikia psichiką: ramina, atpalaiduoja, subalansuoja. Be to, žalialapiai augalai gerina oro kokybę, šalina toksinus. O jais puošti galima ne tik svetainę, bet ir kitas erdves. Tik svarbu išsirinkti tinkamus.

 

Miegamajame – orą valantys augalaiVintage,And,Cozy,Space,Of,Dining,Room,With,Mock,Up

 

Moksliniai tyrimai rodo, kad kambariniai augalai atlieka keletą itin naudingų funkcijų. Kai kuriuos naudinga įkurdinti miegamajame. Mat dėl atpalaiduojančio kvapo, valomųjų savybių ir lengvos priežiūros tai patys geriausi kokybiško miego pagalbininkai. Bene populiariausias augalas miegamojo zonai – trijuostė sansevjera. Jai reikia mažai priežiūros. NASA mokslininkai nustatė, kad ši neįnoringa kambarinė gėlė – vienas geriausiai orą filtruojančių augalų, nes sugeria benzeną, formaldehidą, trichloretileną, ksileną ir tolueną. Be to, pravers kamuojamiems alergijų. Miegamajame tinka įkurdinti ir moliniame vazonėlyje pasodintą levandą. Eteriniai aliejai, kuriuos skleidžia šis augalas, veikia atpalaiduojamai. Tiesa, reikia šiek tiek daugiau saulės, tad geriausiai veša ant rytinių palangių. Panašią naudą galima gauti džiovintus levandų stiebelius ir žiedynus naudojant kaip natūralų namų kvėpiklį.

 

Kitas puikus orą valantis augalas – skindapas. Juo paprasta rūpintis, nereikia daug šviesos, atrodo dekoratyviai, ypač kai skatinamas augti aukštyn atraminiais pagaliukais. Į tinkamiausių sąrašą patenka ir filodendras, žavus širdelės formos lapais. Vijoklinis, tad verta laikyti tiesiog miegamojo kampe, sienoje pritaisius keletą laikiklių. Filodendrai efektyviai sugeria formaldehidą. Taip pat itin mėgstami, nes padeda palaikyti patalpų drėgmę. Sausas namų oras kaltas dėl daugybės sveikatos problemų – pasunkėjusio kvėpavimo, gerklės sausumo ir odos pleiskanojimo. Kambariniai augalai didina drėgmę – išskiria vandens garus. Orą drėkina ir valo kalnarūtė, pasižyminti ryškiai žaliais lapais banguotais kraštais. Tiesa, jos mėgsta drėgmę, tad bent kartą per savaitę, ypač žiemą, būtina apipurkšti vandeniu ir dažnai tikrinti, ar dirva vazonėlyje neišdžiūvo. Taip pat laikyti toliau nuo kaitrių radiatorių. Galiausiai miegamajame tarps ir oro kokybę gerins kuokštinis chlorofitas.

 

Stylish,Bathroom,Interior,With,Countertop,,Shower,Stall,And,Houseplants.,DesignVoniai pagyvinti – drėgmę mėgstantys žalialapiai

 

Socialinių tinklų ar interjero žurnalų nuotraukose dažnai galima pamatyti vonios kambarius, kurių interjerą papildo augalų kompozicijos. Visgi įkurdinti augalus vonioje ryžtasi ne kiekvienas. Atrodytų, kad uždara ir nedidelė patalpa – ne itin tinkama vieta žaliosioms kompozicijoms. Visgi yra tokių augalų, kuriems nereikia daug vietos ir šviesos, o drėgmėje tiesiog suveša. Tiesa, jeigu vonioje nėra lango (kad ir uždengto matiniu stiklu), gali prireikti specialaus apšvietimo. Sukūrus bent minimaliai palankias sąlygas, vonios erdvėje gali augti epifitai. Ypatingi tuo, kad gali augti be jokio indo, tiesiog pritvirtinti prie medžio šakos ar žievės atplaišos. Vonia epifitams labai patiks, mat jiems svarbiausia kuo didesnė drėgmė. Bene populiariausias augalas šioje erdvėje – lizdinė kalnarūtė (epifitinis papartis). Geriausiai auga tuomet, kai apšviesta išsklaidytos šviesos, tad, pavyzdžiui, pro žaliuzes vonioje sklindantys spinduliai labai patiks. Pasižymi garbanotais sodriai žaliais lapeliai ir puikiai atrodo nedidelėse erdvėse.

 

Erdviame vonios kambaryje išraiškingai atrodys vienas didelis augalas, pavyzdžiui, palmė. Grakšti, į viršų besistiebianti palmė suteikia žalumos, egzotikos ir gyvumo. Vidutinio dydžio vonios kambariui idealiai tiks ilgalapis inkstpapartis. Šiam augalui reikia drėgmės tiek vazone, tiek patalpoje. Geriausiai atrodo auginamas nedidelėmis grupelėmis. Tiesa, svarbu nepamiršti dažnai palaistyti. Jeigu atrodo, kad laistomas per gausiai, tai reiškia, kad gauna vandens būtent tiek, kiek reikia. Jeigu augalais vonioje kruopščiai rūpintis nesinori, verta rinktis laipiojantįjį filodendrą. Šis augalas visai nereiklus, o blizgūs lapeliai pagyvina šaltoką interjerą. Taip pat iš svyrančių augalų galima rinktis auksaspalvį skindapą arba gebenę lipikę. Neįnoringi kaktusai – puikus pasirinkimas vonios kambariui. Tiesa, jie mėgsta šviesą ir sausesnį orą, tad derėtų įkurdinti arčiau lango ir beveik nelaistyti. Vonios zona gali tapti puikiu prieglobsčiu orchidėjoms – lapai ir šaknys nestokos drėgmės. Daugeliui orchidėjų reikia netiesioginės šviesos, kurios vonioje su langu visai pakanka.

 

Virtuvėje – ne tik prieskoninės žolelės

 

Ant daugelio virtuvių palangių paprastai rikiuojasi loveliai ar vazonėliai su įvairiais prieskoniniais augalais ar net mikrožalumynais. Iš tiesų valgomi augalai virtuvėje puikiai dera. Tačiau nuolat skabomi žalumynai vargiai gali būti puošmena. Norint išlaikyti dermę tarp praktiškumo ir estetikos, patariama komponuoti skirtingų grupių augalus. Tarpusavyje puikiai dera žydinčios gėlės ir vaisius vedantys augalai. Ant vienos palangės gali augti orchidėjos, sanpaulijos, nereiklios vaškuolės, paprikos ir prieskoniniai žalumynai. Virtuvėje gerai dera ir citrinmedžiai. Tiesa, jiems reikės didesnio stovo. Svarbu prisiminti, kad pražydęs citrinmedis skleidžia intensyvų aromatą. Skirtingų rūšių ir dydžio augalai leidžia sukurti savotišką sodą, kuriame galima rasti peno ir skrandžiui, ir akims bei nosiai. Jeigu virtuvės lubos aukštos arba atidengtos sijos, idealiai tiks įvairios gebenės – estetiškos ir nereiklios, neužima daug vietos. Šiuo metu itin madingi kambariniai vynmedžiai (tetrastigmos ir lamstai). Verta atkreipti dėmesį į kavamedį – nepretenzingas, neįprastos formos, nuolat žydi ir nokina tamsiai raudonus vaisius.

 

Tiesa, kuriant naminį sodelį virtuvėje svarbu paisyti kelių pagrindinių taisyklių. Šioje vietoje tenka kruopščiai rūpintis švara, tad kambarinių augalų priežiūrai irgi keliami ypatingi reikalavimai. Arti maisto ruošimo vietos neturėtų stovėti vazonai su atviru, nemulčiuotu substratu. Vazonų su padėkliukais nedera dėti ant paviršių, kur pjaustomi maisto produktai, neverta statyti ir prie plautuvės. Juk purslai su indų plovimo skysčiu augalams neišeina į naudą. Jeigu virtuvėje įkurdinami dideli augalai, geriau rinktis blizgiais lapais – lengviau nuplauti ar nušluostyti dulkes. Kartais virtuvėse galima išvysti kaktusų. Visgi žiemą juos iš šiltos aplinkos derėtų išnešti į vėsesnę. Taip pat kuriant žaliąsias kompozicijas svarbu apgalvotai išdėstyti vazonus. Aukštos lubos atrodys žemesnės ant jų pakabinus svyrantį augalą, o virtuvė su žemomis lubomis – aukštesnė, jei ant grindų stovės aukštas žalialapis. Išlenkti stiebai ir smulkūs lapeliai vizualiai praplečia ankštą erdvę.

 

Naudinga žinoti

 
  •  Šviesai visiškai nereikli sansevjera pritaps net drabužinėje ar kitame natūralaus apšvietimo stokojančiame namų kampelyje.
  •  Tamsiose vietose gali augti kalatėja. Ji ypač tinka šeimoms, turinčioms mažų vaikų, nes nenuodinga.
  •  Ypač paprastai prižiūrimas augalas – aukštoji aspidistra. Gėlė gali būti laikoma ir vėsiose, ir tamsiose patalpose (koridoriuje, vonioje). Dėl atsparumo dar vadinama „geležine ledi“. Taigi, tiks norintiems žaluma užpildyti atšiauresnes namų vietas.
  •  Dar vienas įdomus ir nereiklus žalumos pasirinkimas namams – stabilizuoti augalai. Paruošiami specialiu būdu: veikiami šalčiu, ištraukiama drėgmė, o vietoj jos apdorojami medicininiu gliceroliu. Stabilizavimo procesas suteikia augalams ilgaamžiškumo, sykiu išsaugoma jų tekstūra ir kvapas.
 

Autorius Eglė Stratkauskaitė