Kovo ir balandžio sandūra – pats gražiausias metas Japonijoje. Būtent tada gražiausiomis spalvomis sužydi šalies nacionalinis simbolis – vyšnių žiedai (sakuros). Sakurų yra ir Lietuvoje, tik jos sužydi gerokai vėliau – maždaug balandžio pabaigoje, tačiau šį kartą ne apie ją, o apie Japoniją, kuri dar vadinama Tekančios Saulės šalimi. Šiuo laikotarpiu vyksta ir tradicinė japonų šventė Hanami, kai japonai puotauja, žavėdamiesi žydinčių vyšnių grožiu. Nepaprastą prisirišimą prie šios tradicijos iliustruoja faktas, kad buvo sukurta net Hanami patarlė: „Geriau dango (toks patiekalas) nei gėlės” (posakis naudojamas, kalbant apie žmones, kurie mieliau valgo tradicinius japonų patiekalus ir geria sakę, nei grožisi žydinčiomis sakuromis). Lietuvos miestuose jau, galima sakyti, prasidėjo vyšnių žydėjimo sezonas, todėl tikriausiai bus įdomu sužinoti keletą įdomių faktų apie sakuras – dalelę įspūdingosios Japonijos kultūros.

 

sakuros

Trumpalaikis džiaugsmas akims 

 

Daugelį amžių vyšnios arba sakuros žiedas buvo Japonijos simbolis, su kuriuo tapatinasi šios šalies gyventojai. Tekančios Saulės šalyje vyšnios sodinamos tiesiogine to žodžio prasme visur, o parkuose galima rasti net kelis tūkstančius vyšnių. Nieko keisto, kad šių medžių žydėjimo metas Japonijoje yra pats gražiausias.

 

Sakuros motyvą galima rasti ant daugelio japoniškų daiktų, tokių kaip indai, rašymo priemonės, kimono ir patalynė. Ji taip pat visur paplitusi mene – apie ją parašyta daug liaudies dainų ir poezijos. Žydinčios vyšnios simbolis – tai ir efemeriškos gyvybės prigimties metafora, kuri, kaip ir vyšnios žiedas, yra trumpalaikė, bet kartu ir graži. Ši tema vis dar aktuali, pavyzdžiui, mangoje  ir animėje.

 

Vyšnių medžių veislės

 

Yra daug vyšnių veislių. Populiariausios yra: yama zakura (ji turi šviesiai rožinius, plonus žiedlapius), shidare (taip pat žinoma kaip raudanti vyšnia) arba yae zakura (pasižymi dideliais, rausvais žiedlapiais). Japonams labiausiai patinka Jošino vyšnia – tai medis su baltais smulkiais žiedeliais, kurie labai greitai nukrenta dar prieš išsivystant lapams, todėl vyšnia atrodo visiškai balta. Ši veislė dažniausiai siejama su žydinčiomis sakuromis.

 

Hanami šventė

 

Hanami šventė arba festivalis – vienas svarbiausių Japonijos renginių, kuris (kaip ir sakuros) yra siejamas su grožiu ir pasitenkinimu gyvenimu, tačiau tuo pačiu metu suvokiant jo trumpalaikiškumą. Ši šventė – tai trumpų išvykų su šeima ir draugais organizavimas, kurių metu paprastai vaišinamasi tradiciniais japoniškais patiekalais ir skanėstais. Žinoma, pagrindinė iškylos gamtoje atrakcija – grožėtis nuostabiais vyšnių žiedais. Beje, sakuros dar magiškiau atrodo naktį. Tai žinodami japonai organizuoja akciją, vadinamą Yozakura, kurios metu gyventojai gali naktį ateiti ir stebėti apšviestus vyšnių žiedus. Daugelis mačiusiųjų sako, kad tai nepamirštamas vaizdas!

 

Tradicinis šventės skanėstas

 

Grožėdamiesi žydinčiomis sakuromis, kaip jau minėta, japonai vaišinasi tradiciniais japoniškais valgiais. Hanami šventė neįsivaizduojama be patiekalo, kuris vadinamas dango. Tai yra ryžių rutuliukai (vadinamieji mochi), virti vandenyje arba garuose, pagaminti iš ryžių ir vandens. Tradicinis dango patiekalas susideda iš trijų spalvų ryžių rutuliukų – baltos, rožinės ir žalios. Ryžių rutuliukai yra suveriami ant medinių iešmelių. Rožinė – tai sakurų žiedų spalva, simbolizuojanti pavasario pradžią. Balti rutuliukai – tai prisiminimas apie žiemą.  Žalia spalva reiškia vasarą, o ši spalva išgaunama į kamuoliuką įmaišius yogogi – japonišką žolelę, kuri kažkada buvo naudojama kaip vaistas.