Rūkymas kenkia ne tik sveikatai, bet ir aplinkai. Vis dažniau susiduriama su nauja atliekų rūšimi, kurios negalima tiesiog išmesti į šiukšliadėžę. Mat joje gali būti aplinkai itin pavojingų medžiagų.

 

Įprastų cigarečių atliekos susideda iš tabako drožlių ir filtro. O rūkymui skirtų skysčių sudėties dažniausiai nei vartotojai, nei atliekų surinkėjai išvis nežino. Patys rūkymo įrenginiai susideda iš tokių komponentų kaip baterija, įkrovimo elektronika, kaitinamasis elementas. Vienkartinių elektroninių cigarečių su skysčiais ir kaitinamojo tabako įrenginių sandara sudėtinga, tad jų nevertėtų išmesti į mišrių komunalinių atliekų ar pakuočių (stiklo, popieriaus, plastiko ir metalo) konteinerius, nes taip kyla gaisro rizika atliekų konteineriuose ar jas surenkančiuose automobiliuose.

Electronic,Cigarette.,Vape,Device.,Aromatic,Oils,For,Vaping.,Device,For

 

Šiuo metu panaudotas vienkartines elektronines cigaretes galima palikti smulkiosios elektronikos atliekų talpyklose daugumoje prekybos centrų ir biurų. Ten pat turėtų atsidurti ir neveikiantys ar nenaudojami kaitinamojo tabako įrenginiai. Kol kas vienkartiniai el. cigarečių įrenginiai dažnai nevertinami kaip toksiškos elektronikos atliekos. Visgi elektroninės cigaretės turėtų būti privalomai tvarkomos kaip baterijos ar elektroninių įrenginių atliekos.

 

Seimo rudens sesijoje planuojant svarstyti Atliekų tvarkymo įstatymo pakeitimus, ketinama teikti pasiūlymus, apimančius ir elektroninių cigarečių atliekų tvarkymą. Tokių cigarečių pardavėjai turėtų būti įpareigoti organizuoti ar finansuoti panaudotų gaminių surinkimą ir sutvarkymą. Jeigu Seimas pritartų, prekiautojams keistųsi vadinamasis gamintojų atsakomybės principo taikymas – jie turėtų prisiimti atsakomybę už gaminio ar pakuotės poveikį aplinkai nuo gamybos iki saugaus atliekų sutvarkymo. Manoma, kad tokie pokyčiai galėtų net paskatinti vienkartiniams elektroninių cigarečių įrenginiams taikyti užstatą, jog vartotojai būtų finansiškai raginami panaudotus įrenginius ne išmesti, o grąžinti į surinkimo ar prekybos vietas.

 

Atkreipiamas dėmesys, kad viename elektroniniame rūkymo prietaise su skysčiais gali būti apie 80 įvairių cheminių medžiagų, tarp kurių ir sunkieji metalai: švinas, nikelis, alavas. Atlieka tapusiose el. cigaretėse esančios ličio jonų baterijos išskiria įvairių toksinių medžiagų, kurios teršia dirvožemį, prasiskverbia į gruntinius vandenis, daro žalą ne tik aplinkai, bet ir žmogaus sveikatai. Be to, el. cigaretės dėl jose esančio nikotino turėtų būti suvokiamos kaip pavojingos atliekos.

 

Jungtinėje Karalystėje kiekvieną savaitę į šiukšliadėžes išmetama apie 5 mln. vienkartinių elektroninių cigarečių. JAV atlikus tyrimą paaiškėjo, kad tik 8 % rūkančių elektronines cigaretes panaudotus vienkartinius prietaisus rūšiuoja. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) duomenimis, elektroninių cigarečių vartojimas tarp Lietuvos mokinių – vienas didžiausių Europoje, jas rūko ir vis daugiau suaugusiųjų. O duomenų apie tokių atliekų rūšiavimą išvis nėra. Tačiau atliekų tvarkytojai praneša vis dažniau susiduriantys su skysčio, naudojamo vienkartinėse cigaretėse, likučiais. Buteliukai su skysčio likučiu jokiu būdu negali būti išmetami į pakuočių konteinerius, o skystis išpilamas į kanalizaciją, Mat taip pavojingų cheminių medžiagų atsiduria nuotekose ir iš ten keliauja į vandens telkinius, nes valymo įrenginiai negali išvalyti cheminių priemaišų. Elektroninių cigarečių atliekos turi būti pristatytos į pavojingų atliekų surinkimo aikšteles.

 

Autorius Eglė Stratkauskaitė