Biblijoje antrasis paminėtas po gėrio ir blogio pažinimo medžio, kurio uždrausto vaisiaus paragavo Ieva ir Adomas rojaus soduose, buvo figmedis. Plačiais jų lapais jie prisidengė savo gėdą. Yra net manančių, kad vaisius, kuriuo susigundė pirmoji moteris, buvo ne obuolys ar koks kitas vaisius, bet figa.

 

figu pyragas

Italų patarlė teigia: „draugui nulupkite figą, priešui – persiką“. Folklorą tyrinėjantys mokslininkai negali pasakyti tikslios šios patarlės prasmės, bet manoma, kad nulupta figa parodoma, kad vaisius yra nesugedęs, o nuluptas persikas – tai abejotina reputacija.

 

Neįtikėtina, bet techniškai figas vadinti vaisiais yra netaisyklinga. Iš tiesų tai yra augalo žiedai, o jų sėklos – vaisiai. Tai vienas seniausių žmogaus kultivuojamų augalų.

 

Figos padeda nuo vidurių užkietėjimo, mažina cholesterolį, kraujo spaudimą, padeda mesti svorį, apsaugo nuo osteoporozės ir širdies ligų, skatina įdegį. Taip pat šie vaisiai – tai prebiotikai, padedantys palaikyti žarnyną sveiką. Figose apstu kalcio, kalio, fosforo ir geležies.

 

Figų reikėtų vartoti saikingai, nes jose gausu skaidulų, kurios  turi vidurius laisvinantį poveikį. Figos ir jų sultys yra labai šarminiai maisto produktai. Jų vartojimas gali atkurti sveiką organizmo pH pusiausvyrą. Juose taip pat daug antioksidantų, kurie mažina kenksmingą laisvųjų radikalų poveikį, ir psoralenų, kurie naudojami gydyti odos ligoms: žvynelinei, egzemai, baltligei.

 

Kalis, esantis figose, apsaugo nuo aukšto kraujo spaudimo ir širdies ligų. Kalis ir kalcis mažina osteoporozės riziką.

 

Nuo seno figos laikomos afrodiziakais, kurie didina vyrų ištvermę ir stiprina malonumą.

 

Figmedžių sula liaudies medicinoje naudojama nuo grybelinių infekcijų, karpų, vabzdžių įkandimų. Kita vertus, sula gali sukelti alergines odos reakcijas, bėrimą pūslėmis.

 

Figų galiojimo trukmė labai trumpa. Tinkamai laikomi vaisiai gali išlikti švieži net 5 – 7 dienas. Figų neplauti iki vartojimo. Sudėti jas į maišelį ir palikti šaldytuve. Figas taip pat galima šaldyti. Šaldytus produktus suvartoti per 6 mėnesius.

 

Kaip prekybos centre išsirinkti skaniausias figas? Jos turėtų būti švarios, saldžiai kvepiančios, minkštos, bet ne per daug. Nepirkti ištižusių, sutrūkinėjusių figų, tačiau nieko baisaus, jei jose yra šiek tiek įdrėskimų ir sukietėjimų. Toks odelės paviršius būna nuo į vaisių besitrinančių lapų.

 

Figų ir lazdyno riešutų pyragas

  • 6 figos
  • 125 g lazdyno riešutų
  • 160 g cukraus
  • 140 g miltų
  • 125 g sviesto
  • 60 ml pieno
  • 2 kiaušiniai
  • 2 šaukšteliai kepimo miltelių
 

Gaminimas

 

Minkštą sviestą ištrinti su cukrumi. Maišant, po vieną įmušti kiaušinius. Supilti pusę miltų ir išmaišyti. Supilti pieną ir vėl išmaišyti, kad gautųsi tolygi masė. Supilti likusius miltus su kepimo milteliais ir vėl gerai išmaišyti. Galiausiai sumaišyti su lazdyno riešutais. Tešlą sudėti į riebalais išteptą arba kepimo popieriumi išklotą karščiui atsparų indą. Į tešlą įspausti figų puseles, minkštimu su sėklomis į viršų. Kepti orkaitėje, įkaitintoje iki 180 laipsnių, 50 – 60 minučių.

 

Pastaba nr. 1: iš figų galima išdėlioti ornamentą.

 

Pastaba nr. 2: figų į tešlą nespausti per daug, nes pyragui kepant, tešla kyla, o vaisiai grimzta į apačią.

 

Pastaba nr. 3: patiekti su maskarpone, plakta grietinėle ar vaniliniais ledais.

 

100 g apie 254 kcal

Paruošimo laikas: 90 min

6 – 8 porcijų

Spausdinti