Ar žinojote, kad robotai, kurie gali mąstyti ir jausti kaip žmonės, jau visai netolimoje ateityje gyvens tarp mūsų? Dirbtinio intelekto inžinierius, „virtualios nervų sistemos“ išradėjas, tiki, kad tai tik laiko klausimas, kada robotika bus perkelta į programinę įrangą. Jo nuomone, reaguojantys robotai bus sutinkami versle ir namuose visame pasaulyje jau po 10 metų!

 

robotai

Taip kalbėjo dr. Markas Sagaras, dirbtinio intelekto bendrovės „Soul Machines“ Naujojoje Zelandijoje vadovas, kuris specializuojasi itin realistiškų 3D avatarų kūrime. Kompanija naudojo kompiuterinę grafiką, siekdama sukurti įspūdingus virtualių žmonių atvaizdus, kurie galėtų atkartoti natūralius veido judesius kaip mirkčiojimas ir šypsojimasis.

 

Tačiau už patrauklios išvaizdos yra pažangi programinė įranga, virtualios nervų sistemos prototipas, kuri gali mokytis ir net atkartoti žmonių emocijas. Dr. M. Sagaras tiki, kad jau visai netrukus nuolat tobulėjančios robotikos technologijos leis dirbtiniam intelektui įgauti labiau į žmogų panašų pavidalą. „Mes kuriame realistiškus suaugusių žmonių avatarus, kurie galėtų atlikti virtualių asistentų vaidmenis“, – sakė mokslininkas.

 

Minėta technologija buvo panaudota, kuriant virtualią asistentę Nadia, kurią įgarsino Holivudo aktorė Cate Blanchett. Nadia, kuri buvo pristatyta šių, 2017-ųjų, metų vasarį, padeda neįgaliems žmonėms prieiti prie informacijos Naujosios Zelandijos vyriausybės nacionalinio neįgalumo draudimo schemos.

 

Reikės bent 12 mėnesių ir daug bendrauti su Nadia, kol ji pradės tikrai gerai funkcionuoti, tačiau jau dabar ji supranta tūkstančius klausimų, įdiegtų į ją, ir gali į juos aiškiai ir trumpai atsakyti.

 

O jeigu robotus galima sukurti tokius, kurie gali parodyti subtiliausias žmogiškas emocijas, gestus ir veido mimiką, tai ateityje tokie robotai kaip Nadia pakeis įprastinius kompiuterius ir bendravimas su jais primins kaip žmonių kalbėjimąsi akis į akį.

 

Virtualūs kūdikiai mokosi ir elgiasi kaip tikri žmonių kūdikiai – tai svarbus žingsnis, kuriant dirbtinio intelekto smegenis. Robotai su tokiomis smegenimis galės reaguoti taip pat kaip kompiuterių programos. Tyrėjai suprogramavo smegenis reaguoti į tam tikras komandas ir naudoti tam tikrus atpažinimo įrankius, kurie leistų atpažinti vaizdus ir žodžius.

 

10 įdomių faktų apie robotus:

 
  • Pavadinimas „robotas“ kilo iš čekų kalbos žodžio „robota“, reiškiančio sunkų darbą. Pirmą kartą žodis pavartotas 1921 metais pjesėje „R. U. R.“ (Rosumo universalūs robotai).
 
  • Pirma roboto žmogžudystė įvyko 1981 metais Japonijos fabrike. Robotinė ranka netyčia sutraiškė darbininką.
 
  • Pirmasis robotas humanoidas buvo pristatytas 1939 metais. Elektro, sukurtas „Westinghouse“, buvo apie 210 cm aukščio ir galėjo pasakyti 700 žodžių.
 
  • Robotai kaip tam tikra atskira gyventojų rūšis atsiras apie 2040 metus, anot Karnegio robotikos instituto įkūrėjo Hanso Moraveco.
 
  • Talibano kovotojai atjungė robotus, kuriuos naudojo JAV kariuomenė, užversdami juos kopėčiomis ir po to sudaužydami primityviomis priemonėmis.
 
  • Naudojamų robotų yra daugiau negu milijonas. Pusė iš jų yra Japonijoje.
 
  • Pirmasis pasaulyje kyborgas yra profesorius Kevinas Warwickas, kuris naudojo mikroschemas rankose durų nuotoliniam valdymui, dirbtinę ranką ir elektroninį invalido vežimėlį.
 
  • Pirmą kartą apie robotus užsiminė dar Leonardas da Vinčis savo eskizuose nubraižęs „mechaninius riterius“, kurie paplis pasaulyje po 1945 metų.
 
  • Pirmasis darbinis robotas buvo pradėtas naudoti „Ford“ automobilių gamykloje 1991 metais.
 
  • Mažiausias robotas vadinamas nanobotu. Jis yra 10 nanometrų dydžio arba mažiau negu viena tūkstantoji milimetro.