Karantinas daugelį žmonių sustabdė, o rašytojui ir laidų vedėjui Robertui Petrauskui tapo tikru darbymečiu ir atsivėrusiomis naujomis galimybėmis. Paskutinį pavasario sekmadienį „Lietuvos Ryto“ televizijos eteryje bus transliuojamas jau antrasis gyvas „Protų kovos su Robertu Petrausku“ žaidimas, kuriame dalyvauti gali kiekvienas.

 

LRTV_PROTŲ KOVOS

 

Karantinas atvėrė naujas galimybes

 

Varžytis protais R. Petrauskas pakvietė dar prieš 11 metų – į jo suburtą intelektinių žaidimų lygą kiekvieną pirmadienį susirinkdavo apie tūkstantį žmonių visoje Lietuvoje ir Briuselyje. Prasidėjus pandemijai, žaidimus teko nutraukti. „Pirmą karantino dieną galvojau – pagaliau atėjo laikas sustoti, pailsėti, bet tai truko vieną dieną, nes atsirado „Įdomiosios pamokos” per LRT, o po to sugalvojau, kad protų kovas galim organizuoti bet kokiom sąlygom. Japoniškas žodis „krizė“ sudarytas iš dviejų hieroglifų. Vienas reiškia pavojų, kitas – galimybę. Pasirinkom galimybę ir sugalvojom online žaidimą. Žmonių susidomėjimas buvo didžiulis, taip norėjosi padaryti kažką gero, tad nieko negalvodami pasinėrėm ir užkūrėm varikliuką, kuris leistų žaisti internetu ir mums pavyko. Štai mano gimtadienio žaidimą žaidė 1,5 tūkst. žmonių ir tą karantino gimtadienį prisiminsiu visada“,- sako R. Petrauskas.

 

Dar prieš kelis mėnesius protų kovų įkūrėjas nesitikėjo, kad šiandien žaidimus transliuos televizija ir tai pakeis asmeninius planus: „Tas varikliukas nunešė ten, kad vasarą ruošiuosi žaisti su žaidėjais, nors pastaruosius trejus metus užsidarydavau sodyboje, kur rašydavau knygas“.

 

LRTV_PROTŲ KOVOS_R.PETRAUSKAS (1)

 

Žaidėjų geografija siekia Ameriką

 

R. Petrauskas tikisi, kad protų kovų perkėlimas į TV gali pakeisti žmonių supratimą apie intelektinius žaidimus: „Dažnai žmonės nesiryžta žaisti patys, nes nesijaučia protingi, baiminasi, kad nežino tiek daug, kiek turėtų žinoti. Mes kuriame žaidimą, kur įdomu rasti atsakymą. Žinau, kad žmones erzina, kai jie nežino atsakymo, o kai atsakymas akivaizdus,  taip pat nėra didelio džiaugsmo. Todėl visada stengiamės, kad kiekviename klausime liktų džiaugsmas jį išnarpliojus ar net tada, kai atsakymo neparašei. Mūsų „Protų kovose“ klausimai išmąstomi: yra kabliukai, yra langai ir durys, kuriuos reikia atidaryti. Sugalvoti atsakymus gali visi, net ir tie, kurie galvoja, kad negali ir televizija – proga tai įrodyti. Galų gale, TV nebėra tokia, kad ją gali žiūrėti tik namuose. Transliaciją telefone gali žiūrėti vienas, pasiėmęs popieriaus lapą, varžytis su draugais ar šeima, sėdint prie laužo ar ežero. Taip pat gali prisijungti prie pkovos.lt sistemos, kur skaičiuojami reitingai, gali lenktyniauti su kitais: savo regionu, miestu ar visais žaidėjais. Televizija – dar viena galimybė protų kovų virusą paskleisti plačiau ir pažiūrėti, kiek žmonės jam atsparūs“.

 

R. Petrausko žaidimo lygos geografija apima ne tik visą Lietuvą – prie online žaidimų prisijungė ir užsienyje gyvenantys lietuviai Belgijoje, Norvegijoje, Austrijoje, Vokietijoje, net Amerikoje. „Nėra paprasta žmones įtraukti į intelektualią veiklą. Kūną mankštinam, bet pamirštam smegenų mankštą. Todėl noriu, kad žaidimas TV ekrane būtų ne laida, kurią žiūrint tiesiog vertinami žaidėjai studijoje, o įtrauktų ir žiūrovus. Noriu, kad jie lauktų žaidimo, kuriame dalyvauja patys ir turėtų savo žodį. Mūsų online platformoje yra pokalbių kambarys, kur kiekvienas gali paklausti, pagirti, pabarti – atgalinis ryšys yra svarbu. Galų gale, mūsų žaidėjai ir patys kuria klausimus, tad tarp mūsų nėra sienių. Girdėjau nuomonių, kad persikėlus į TV to nebeliks, bet aš noriu tą sieną sugriauti ir tikiuosi atgalinį ryšį perkelti ir į TV ekraną“, – sako „Protų kovų“ vedėjas.

 

Pilką statistiką pakeitė su J. Vaitkute sukurti simboliai

 

Šį sekmadienį online „Protų kovos“ baigia vieną etapą – tai bus finalinis gegužės žaidimas, todėl visi gali prisijungti ir išbandyti, „pačiupinėti“ žaidimą. O nuo birželio 2 d. startuos vasaros žaidimai, kuriuose visi taškus rinks nuo nulio, turės galimybę laimėti dovanų. „Bet svarbiausia – laikas, emocijos, o jų pas mus būna tikrai daug ir istorijos, kurios nugula klausimuose, kažką tikrai palieka širdyje. Bent jau aš taip galvoju apie savo žaidimą ir taip jį konstruoju. Laimėjimo sistemą siekiu pateikti kuo įdomiau. Jei sudedame visus žaidėjus į vieną statistiką, motyvacijos varžytis nedaug. Bet juk žaidėjai yra skirtingi: vieni drąsiai rizikuoja, kiti atsako į sunkius klausimus, bet su paprastais nesusitvarko ir pan. Todėl kilo idėja statistikos kategorijas išversti į paprastą kalbą. Sukūrėme žaidėjų kategorijas ir pavadinom jas pagal gyvūnus: pvz.: labiausiai patyrę žaidėjai – vilkai; žmonės, atsakantys į sunkiausius klausimus – meškinai ir pan. Kategorijas pavaizdavom kartu su mano mylima menininke Jolita Vaitkute, ji žvėriukus pavaizdavo iš karpinių. Tad dabar vietoj to, kad lyginčiausi, kelintas su savo rezultatu esu Lietuvoje, galiu žiūrėti, kelintas esu tarp vilkų, meškinų“.

 

„Protų kovų“ įkūrėjas tiki, kad taip galima keisti požiūri į varžymąsi: „Manau, kad lyginimasis yra pagrindinė nelaimingumo priežastis, nes visada bus, kas yra gražesnis, protingesnis, talentingesnis ir pan. Bet lapės gudrumo su vilko patirtmi lyginti nereikia, nes kiekvienas yra savitas. Noriu prisidėti prie to, kad žaidimai būtų žaidžiami atsipalaidavus ir įrodyti, kad nėra tokio, kuris gali būti pirmas visose kategorijoe. Kai nesilyginam su visais, esam laimingesni“.

 

Karantino etapas parodys ateities kryptis

 

R. Petrauskas sako, kad naujas etapas jam taps lakmuso popierėliu, parodančiu, ką daryti ateityje: „Protų kovos“ – mano kūdikis, kurį pagimdžiau ir auginu. Noriu, kad jis būtų didesnis ir gražesnis, nei buvo vakar. Bet žaidimas ne man. Jei žaidėjų bus, tai bus ženklas, kad viską reikia tęsti. Jei ne – sugalvosiu kitą savo žaidimą, gal pilnai pasinersiu į knygų rašymą. Per karantiną įsitikinau – man gyvenimas ir yra kaip žaidimas, o kai žaidžiu, jaučiu, kad gyvenu. Man kitaip ir nebus. Gal tai tuščiagarbiška, bet man patinka pagaminti valgyti ir matyti, kad kitiems skanu. Tokia pat man yra ir žaidimo esmė,  kad kiti pamirštų rūpesčius, problemas. Ir man didžiausia dovana, kai ateina būrys, žaidžiantis protų kovas. Man tai priminimas, kas aš esu. Kažkas ieško gyvenimo prasmės, o aš žinau – esu čia tam, kad žaisčiau, šokčiau. Ir ne todėl, kad uždirbčiau, užimčiau kažkokią vietą – svarbiausia pats žaidimas. Todėl ir TV žaidimai – ne darbas, o galimybė pakylėti ir tą šokį į naują lygmenį. Būsiu labai laimingas, jei taip ir bus“.
„Protų kovos su Robertu Petrausku” transliuojamos kiekvieną antradienį ir sekmadienį 18.30 val. per „Lietuvos ryto” TV, jame dalyvauti galite www.pkovos.lt.

 


„Protų kovos su Robertu Petrausku“ – antradieniais ir sekmadieniais 18.30 val. per „Lietuvos ryto“ televiziją.

Nuotraukos iš „Lietuvos ryto“ televizijos archyvo.