Režisierius A. Žiurauskas gilinosi į japoniškos virtuvės paslaptis: „Retai kada susimąstome apie lėkštėje esančio patiekalo istoriją“
2022-10-28 10:16Vilniaus senamiestyje neseniai duris atvėręs japoniškos virtuvės restoranas „Sushi Masters“ sukvietė svečius į pirmąją omakase vakarienę. Tai degustacinio tipo renginys, kurio metu pasitikima šefu ir jo parinkta patiekalų įvairove. Tokiam egzotinių skonių vakarui neatsispyrė ir žinomi Lietuvos pramogų bei verslo industrijos žmonės, o renginį vedęs aktorius ir režisierius Andrius Žiurauskas pripažįsta, jog teko palaužyti liežuvį, kol išmoko taisyklingai ištarti japoniškos virtuvės patiekalų pavadinimus.
Palangos poilsiautojų pamiltas ir Kaune, Druskininkuose, Marijampolėje bei Juodkrantėje klientus egzotiškais skoniais lepinantis restoranų tinklas „Sushi Masters“ sugrįžta į Vilnių ir čia duris atveria naujai įrengtose patalpose Liejyklos gatvėje. Iš kitų po tuo pačiu prekės ženklu nugulančių restoranų, šis išsiskirs tuo, jog čia bus rengiamos tradicinės japonų kultūroje išpopuliarėjusios omakase vakarienės, kurių metu svečiai pilnai atsiduoda į šefo rankas ir pasitiki jo parinktais patiekalais.
Pirmajame tokiame surengtame renginyje, restorano šefas Vaidas Užgerys pristatė keturis japoniškos virtuvės patiekalus, kuriuose susipynusios viso pasaulio kultūros. Hamachi sashimi jalapeno pipirų padaže ir tuno sevičė – tai nikkie stiliaus patiekalai, gimę japonams apsigyvenus Pietų Amerikoje, Salmon aburi nigiri gamintas iš skandinaviškos lašišos, o Maki sushi – su Molėtuose užaugintu unguriu.
„Japoniškos virtuvės patiekalai Lietuvoje nėra naujiena, tačiau ne kiekvienas sušių restoranas siūlo tai, ką iš tiesų galima paragauti tik nuvykus į Japoniją. Šios šalies kulinarija pasižymi gilia ir unikalia istorija, savo piką menančia nuo 17 amžiaus. Tačiau plisdama po visą pasaulį, japoniška virtuvė siejosi ir maišėsi su kitų šalių kultūromis, taip gimstant išskirtiniems patiekalams, kuriems vietą sudarome ir mūsų restorano meniu“, – teigia virtuvės šefas.
Degustaciją vedęs režisierius Andrius Žiurauskas pasakoja, jog besiruošiant atidarymo renginiui teko nemažai paplušėti ir iš pagrindų įsigilinti, kokia yra toji japonų virtuvė bei kokią įtaką ji yra padariusi visame pasaulyje.
„Nesuklysiu sakydamas, kad skanų maistą mėgstame visi, tačiau tik retas sėsdamas prie stalo pasidomi lėkštėje esančio patiekalo istorija ir kilme. Nors renginio metu šefas papasakoja pačias įdomiausias istorijas apie gaminamo patiekalo užkulisius, daug pasiskaityti teko ir man. Apie brangiausią tuną pasaulyje, parduotą už 3 milijonus eurų, apie japonų mafiją, kurie žaisdami kortomis valgė sušius, apie unikalius rekordus ar auksu dengtus nigiri. Ne ką mažesnis iššūkis buvo ir japoniški terminai ar pavardės. Sakysit, jog raiškaus kalbėjimo įgūdžių aktoriams neturėtų trūkti, bet patikėkit, liežuvį teko palaužyti“, – šmaikštauja Andrius.
Vakarienės nepraleido ir aktorė Sandra Daukšaitė-Petrulėnė bei TV laidų prodiuserė ir renginių organizatorė Gintarė Kreipavičiūtė. Moterys pasakoja, jog virtuvės šefui pristatant kiekvieną patiekalą, pasakojant ne tik jo gamybos niuansus, bet ir istoriją, ragavimas įgauna visai kitokį potyrį, nei tik eilinis apsilankymas restorane, siekiant gardžiai ir sočiai pavalgyti.
„Šiai dienai vakarienė restorane nebėra išskirtinė pramoga, o naujų potyrių poreikis kaskart vis auga, todėl tokios naujovės, kaip degustacinės vakarienės, skonių parinkimą patikint virtuvės šefui, tampa unikalia patirtimi. Išėjom ir skaniai pavalgiusios, ir daug ką naujo sužinojusios, tad tai puiki dovana ne tik kitam, bet ir pačiam sau“, – įspūdžiais dalinasi Gintarė.
Nuotraukų autorystė: Mika Savičiūtė