Renkamės gertuvę!
2024-11-27 10:38Sveikatos specialistai nuolat pabrėžia, kaip svarbu vartoti užtektinai skysčių. Šį įprotį rekomenduojama ugdyti nuo mažų dienų, todėl kiekvienam mažyliui reikalinga gertuvė. Kada ją įsigyti ir kokią rinktis?
Kada metas įsigyti?
Griežtos taisyklės, kada vaikui reikėtų nupirkti pirmąją gertuvę, nėra. Dauguma specialistų pataria ją turėti pradėjus primaitinti mažylį: nuo 6–9 mėn. amžiaus. Mažyliams vanduo netgi svarbesnis nei suaugusiesiems, nes jie daugiau juda, greičiau sušyla, todėl jų organizmas sparčiau netenka skysčių. Nepapildžius vandens atsargų vaiką gali varginti nuovargis, galvos skausmai, suprastėti bendra savijauta, vyresniems tampa sunkiau sportuoti, mokytis. Todėl tėvai raginami nuo mažens atžalas pratinti visada su savimi turėti vandens ir reguliariai jį gurkšnoti. Tegul tai virsta geru įpročiu visam gyvenimui!
Populiariausi tipai
Šiuolaikinėje prekių vaikams rinkoje gertuvių pasirinkimas itin platus. Visos jos skirstomos į kelis tipus. Kokie populiariausi?
Gertuvė su snapeliu. Snapelis minkštas (įprastai silikoninis) arba kietas (plastikinis). Patiems mažiausiems rekomenduojamos gertuvės su minkštu snapeliu.
Gertuvė su šiaudeliu. Skirta truputį didesniems mažyliams. Patogu ir paprasta gerti, tačiau odontologai tokias gertuves kritikuoja: esą nuolat geriant per šiaudelį gali būti sutrikdytas burnos ir veido raumenų vystymasis, formuotis netaisyklingas sąkandis.
Gertuvė-puodelis. Įprastai rekomenduojama nuo metukų. Patogi tuo, kad moko vaiką naudotis įprastu suaugusiųjų puodeliu, bet apsaugo nuo vandens išsiliejimo net pavertus gertuvę ant šono.
Skirtingos medžiagos
Vaikiškos gertuvės gaminamos iš skirtingų medžiagų. Tai turi įtakos ne tik patogumui, bet ir jų ilgaamžiškumui, net mažylio sveikatai.
Plastikinės. Lengvos, nedūžta, būna įvairių spalvų ir dizainų, kurie patinka vaikams. Tačiau tokios gertuvės negali išlaikyti temperatūros, bėgant laikui susibraižo, tad nėra ypač ilgalaikės. Renkantis plastikinę gertuvę svarbu įsitikinti, kad jos sudėtyje nerasta ftalatų ir bisfenolio (BPA) – tai sveikatai pavojingos medžiagos. Gertuvės, kuriose nėra šių kenksmingų priedų, žymimos BPA free. Taip pat verta atsižvelgti į specialų ženklinimą: ant gertuvių dugno būna trikampėlis su skaičiumi viduje. Saugiausios tos, kuriose yra skaičiai 2,4 arba 5 – tai rodo, kad plastike mažiausiai priedų.
Metalinės. Gaminamos iš aliuminio arba nerūdijančiojo plieno. Pastarosios sunkesnės, tačiau labai patvarios. Be to, puikiai išlaiko temperatūrą – tiek vėsią, tiek šiltą, tad tokios termosinės gertuvės puikiai tinka tiek karštomis vasaros dienomis, tiek vėsiomis rudens ar žiemos dienomis leidžiant laiką su mažyliu lauke. Metalinės gertuvės lengvai prižiūrimos, ilgaamžės. Tiesa, kai kas sako, kad jos vandeniui suteikia specifinį poskonį, nors jį jaučia ne visi.
Stiklinės. Vienas sveikiausių pasirinkimų. Be to, šios gertuvės vandeniui nepriduoda jokio papildomo specifinio skonio ar kvapo. Jas lengva plauti. Visgi stiklinės gertuvės tinkamesnės vyresniems vaikams, nes išslydusios iš rankų gali įskilti ar sudužti.
Į ką dar svarbu atsižvelgti?
Nors renkantis gertuvę svarbiausias – jos tipas ir medžiaga, tai toli gražu ne vienintelės savybės, į kurias derėtų atsižvelgti.
Talpa. Ji priklauso nuo vaiko amžiaus. Patiems mažiausiems pakaks gertuvių, kuriose telpa apie 200 ml skysčių. Didesnes tiesiog nepatogu ir sunku laikyti. Darželinukams geriausiai tiks 300–400 ml talpos kompaktiška gertuvė, kurią patogu nešiotis su savimi ir laikyti. Kelionėse, kai nėra galimybės pasipildyti vandens atsargų, verta turėti didesnę 500–600 ml gertuvę, ypač vasarą, kai karšta ir norisi daugiau gerti, arba užsiimant aktyvia veikla.
Izoliacija. Daugumai tėvų patogiausios gertuvės, kurias net apvertus ar pakreipus neišsilieja turinys. Tai labai patogu, kai gertuvė nešama kuprinėje, kelionių, aktyvių pramogų metu.
Rankenos. Vienos gertuvės turi vieną ar dvi rankenėles, kitos gaminamos be jų. Dažniausiai gertuvės su rankenėlėmis patogios mažyliams, įsikibę į jas gali tvirčiau laikyti buteliuką. Vyresniems vaikams dažniau gaminamos kompaktiškesnės gertuvės be rankenėlių.
Valymas. Jeigu namuose turite indaplovę, svarbu atsižvelgti, ar joje galima plauti pasirinktą gertuvę. Plaunant rankomis pirmenybę patartina teikti gertuvėms su kuo paprastesnėmis dalimis, kad būtų lengva išrinkti ir vėl surinkti po plovimo, pavyktų prieiti visus tarpus, mat tinkamai neišplautose vietose gali veistis bakterijų, pelėsio ir kitų patogeninių mikroorganizmų.
Dizainas. Nors produkto kokybei tai įtakos neturi, visgi svarbu, kad gertuvė patiktų pačiam mažyliui. Tuomet jis noriau iš jos gers, visur nešiosis su savimi ir nepamirš reguliariai papildyti organizmo skysčių atsargų.
Autorius Jūratė Survilė