Ramybę į namus atneša vėžlys
2015-08-14 15:02Sausumos bei vandens vėžliai yra puikūs naminiai gyvūnėliai pavargusiems nuo streso ir įtampos. Daugelis augintojų teigia, kad vienas svarbiausių jų privalumų – ilgaamžiškumas. Šie ropliai gali gyventi ilgiau nei 100 metų, tačiau tik tinkamai prižiūrimi.
Roplio pasirinkimas
Namuose yra laikomi pačių įvairiausių rūšių vėžliai: sausumos stepiniai, gėlavandeniai raudonausiai, geltonausiai ir plėšrieji kaimaniniai. Sausumos vėžlių kainos svyruoja nuo 89 iki 115 Eur, o vandens vėžlys kainuoja 23 Eur. Kaina priklauso nuo gyvūno amžiaus ir dydžio. Daugelis jų užauga išties dideli, bet tai priklauso ir nuo rūšies ypatybių.
Bene populiariausia ir ilgaamžiškiausia naminių roplių rūšis – stepiniai vėžliai, kilę iš Vidurio Azijos. Nelaisvėje toks vėžlys gali užaugti iki 30 cm dydžio ir sverti daugiau nei 20 kg. Itin stipriomis žvynuotomis kojomis bei puikia rega iš kitų roplių išsiskiriantys stepiniai vėžliukai paprastai būna gelsvai žalsvos spalvos. Prieš įsigyjant šį augintinį specialistai pataria pasirūpinti tinkamu terariumu, kuriame jis galėtų miegoti ir valgyti. Tokiame vėžlio būste rekomenduojama įrengti termoreguliatorių (temperatūra dieną – apie 28 °C, naktį – iki 18 °C, o žiemą – apie 20 °C dieną ir šiek tiek žemesnė naktį), žemą indelį su vandeniu bei urvą miegui. Natūralioje aplinkoje gyvenantys vėžliai yra pratę prie saulės šilumos, todėl terariumui šildyti reikėtų įrengti specialią ultravioletinių spindulių lempą. Kitaip nei vandens ropliai, šie augintiniai yra vegetarai ir maitinasi įvairiomis žolelėmis, dažovėmis bei vaisiais, tad jiems puikiai tinka kiaulpienės lapai, kopūstai, dobilai, salotos, melionai, bananai ir morkos. Tačiau artėjant žiemos miegui jie tampa vangūs. Gamtoje stepiniai vėžliai įsirausia į smėlį ir žiemą praleidžia ilsėdamiesi bei taupydami kūno energiją, o namuose auginamiems vėžliams šaltuoju metų laiku patariama įrengti dėžutę su 15 cm sluoksniu smėlio. Vieta, kurioje žiemos augintinis, turėtų būti rami, nuošali ir vėsi (tinkamiausia temperatūra – apie 12 °C). Pabudusius po žiemos miego augintinius rekomenduojama šerti ne daugiau nei 2 – 3 kartus per savaitę.
Raudonausiai vėžliai užauga net iki 30 cm dydžio ir gyvena trumpiau nei sausumos – tik 20 – 25 m. Auginant namuose patariama gyvūnus laikyti akvaterariume (akvariumas, kurio du trečdalius sudaro vanduo, likusią dalį – sausuma, – aut.past.) su jį šildančia lempa. Lietuvoje paprastai galima įsigyti jaunų vėžliukų, kuriuos patariama šerti uodų lervomis, sliekais, sausomis dafnijomis, moliuskais, džiovintais arba gyvais šoniplaukiais kirminais. Užaugę šie gėlavandeniai vėžliai minta vabzdžiais, jų lervomis, vištiena, jautiena ir krevetėmis. Specialistai rekomenduoja mitybą paįvairinti ir zooprekių parduotuvėse parduodamais specialiais pašarais bei ugdyti medžiotojo inkstinktus, leidžiant maistą susimedžioti savo akvaterariume. Tam puikiai tiks smulkios žuvytės ar gyvos lervos.
Iki 25 cm dydžio paprastai užaugantys geltonausiai vėžliai natūralioje aplinkoje yra sutinkami pelkėse, ežeruose ir nesrauniose upėse, turinčiose minkštą dumblo pagrindą. Itin dailūs gyvūnėliai atrodo tarsi nuspalvinti ranka: galvos, kaklo, pėdų, uodegos ir kiauto pakraščiai yra išmarginti raudonos ir geltonos spalvų juostelėmis, o kiautas paprastai būna geltonas ir juodas. Prieš įsigyjant geltonausį vėžliuką patariama pasirūpinti kokybišku akvaterariumu su šildoma lempa bei dumblėtu pagrindu, kuriame augintinis galėtų raustis. Nors didžiąją laiko dalį mėgta praleisti vandenyje, ši roplių rūšis šildosi saulėje ir taip patys reguliuoja savo kūno temperatūrą. Aukštesnė kūno temperatūra leidžia greičiau virškinti maistą. Rekomenduojama juos šerti smulkiomis žuvytėmis, salotomis, kirminais, vabzdžiais, lervomis. Itin svarbu nepamiršti produktų, kuriuose gausu druskų ir fosforo.
Dinozaurais vadinami kaimaniniai vėžliai pasižymi neįprasta išvaizda ir yra priskiriami plėšriems gėlavandeniams vėžliams. Namuose jie auginami rečiau dėl agresyvaus charakterio ir keliamo pavojaus aplinkiniams. Vabzdžiais, žalia mėsa ir daržovėmis mintantys šių roplių jaunikliai paprastai būna 2,5 – 3 cm, o užaugę – 20 cm dydžio. Natūralioje aplinkoje šie ropliai gyvena įvairiuose vandens telkiniuose, tačiau pirmenybę teikia pelkėtoms vietoms, kur gali įsirausti į dumblą. Į tai atsižvelgdami specialistai rekomenduoja įrengti ir akvaterariumą. Kaimaniniams vėžliams jis yra reikalingas kiek sėklesnis ir drėgnesnis nei kitiems ropliams.
Lietuvos zoologijos sodo šaltakraujų gyvūnų skyriaus vedėjos Almos Pikūnienės komentaras
Vėžliai – šaltakraujai gyvūnai, kurių fiziologiniai procesai (virškinimas, širdies darbas ir kt.) priklauso nuo aplinkos sąlygų. Palietus šarvą sveikas vėžlys greitai pasislėps kiaute ir nesileis liečiamas. Nesislėpti nuo žmogaus ir kitų gyvūnų gali tik prie aplinkinių jau pripratęs arba sergantis roplys. Kitas svarbus rodiklis, bylojantis apie vėžlio sveikatos būklę, yra akys ir akių vokai. Akys turėtų būti švarios, be jokių išskyrų ir neįdubusios. Akių vokai kiek drėgni, tačiau neišpūsti. Sveiko gyvūno šarvo skydeliai būna neatsilupę, nesuskilinėję. Neretai pasitaiko peršalimų, ypač jei augintinis neturi terariumo ir laisvai vaikšto po namus, todėl pastebėjus išskyras iš šnervių rekomenduojama kuo skubiau kreiptis į veterinarijos gydytoją. Bent kartą per metus naminiams vėžliams reikia duoti antihelmintikų, nes, kaip ir šunys bei katės, jie serga helmintozėmis (kirmėlinėmis ligomis, – aut.past.) Dažniausiai pastebima augintojų klaida yra įsitikinimas, kad sausumos vėžliai negeria vandens. Keletą kartų per mėnesį gyvūnai atsigeria, todėl patariama jo palikti kasdien. Vasarą reikėtų kiek įmanoma dažniau išnešti gyvūną į lauką, kad jis gautų natūralių saulės spindulių. Tačiau įšilę vėžliai pakankamai greiti, todėl be priežiūros palikto augintinio galite ir neberasti.
Vėžliai namuose pagal fengšui
- Vėžlys – vienas svarbiausių fengšui mitinių gyvūnų. Šis roplys valdo šiaurinį sektorių ir gina savo globėjus nuo įvairių negandų.
- Akvaterariumą geriausia statyti šiaurinėje namo dalyje, kuri siejama su vandens stichija.
- Namuose, kuriuose gyvena vėžlys, patariama laikyti akvariumą. Jie puikiai papildo vienas kitą ir sukuria harmoningą aplinką.
- Fengšui specialistai teigia, jog vėžliukas sukuria namuose jaukumą, ramybę ir skatina šeimininką eiti tobulėjimo keliu, neskubėti priimti svarbius sprendimus.
- Turima mėlynos ar juodos spalvos vėžlio statulėlė padeda siekti karjeros aukštumų. Pamažu, bet užtikrintai.