Kalėdų laikotarpis net didžiausių skeptikų ir rimtuolių širdyse pažadina giliai slypintį vaiką. Tai metas, kai norisi šypsotis ir gerą nuotaiką dalyti kitiems. O malonią atmosferą padeda kurti šventinė aplinka. Kaipgi puošti namus, kad jie skleistų jaukumą ir džiugintų širdį?

 

dekoracijos (10)

   

Pagal Rytų tradicijas

 

Pagal kinų kalendorių, 2018-ieji – Geltonojo Žemės Šuns metai. Šis gyvūnas siejamas su namais ir jaukumu, tad ir šventinei puošybai šiemet reikėtų skirti ypatingą dėmesį. Svarbiausia, kad dekoracijos suteiktų namams jaukumo ir šilumos. Grožį reikėtų derinti su patogumu. Be tradicinių kalėdinių spalvų (raudonos, baltos, sidabrinės ir auksinės), rekomenduojami visi šilti žemės tonai,  taip pat žalia spalva ir, žinoma, simbolinė  – geltona. Kad ir kaip dekoruosite namus, bent šiek tiek dėmesio skirkite metų simboliui – šuniui. Galite įsigyti puošnią keturkojo statulėlę, ant eglutės pakabinti šuns formos žaisliukų ar iškepti žaismingų imbierinių šuniukų. Tikima, kad metų simbolis į namus neša laimę. Šiemet labai tiks ir įvairios medinės, natūralios dekoracijos. Tačiau puošiant namus patartina likti santūriems ir nepersistengti. Šuo nemėgsta perdėtų blizgučių – jam mielesnis paprastas jaukumas.

 

dekoracijos (1)

 

Pagrindinis simbolis – eglutė

 

Nuo seno eglė laikoma magišku medžiu, gyvybės simboliu, mat žaliuoja ir vasarą, ir žiemą. Ji siejama su viltimi ir šiluma, tad ne veltui tapo Kalėdų simboliu. Senovėje žmonės šiuos medžius ypač garbino, jų nekirsdavo. Nuskindavo tik nedidelę šakelę, kurią, kaip šventinę puošmeną, parnešdavo namo. Papildomai nedekoruodavo. Vėliau gimė paprotys puošti gražiausias miško egles: jas apkarstydavo obuoliais, riešutais ir kitais skanėstais. Taip siekta įsiteikti miško dvasioms, tačiau labai patikdavo ir išalkusiems laukiniams gyvūnams. Namuose eglės pradėtos puošti maždaug XVI a. Ši tradicija greičiausiai atkeliavo iš Vokietijos. Tais laikais ant žaliaskarių dažniausiai kabindavo įvairių gardėsių: sausainių, meduolių, obuolių, kartais – popierinių gėlių. Kitaip nei dabar, eglutes dabindavo ne anksčiau kaip Kūčių dieną, o nupuošdavo po Trijų karalių – sausio 6 d.

 

Šiandien eglučių pasirinkimas išties didelis – galima rinktis šaką, kirstą ar vazone auginamą žaliaskarę, dirbtinį medelį. Jei norite gyvos eglutės, rinkitės vazoninę – po švenčių galėsite pasodinti kieme. Kirstą žaliaskarę patartina pirkti tik iš miškininkų, kurie medelius augina specialiai šventėms. Šaką galima gauti ir nemokamai, kasmet jos dalijamos prie miesto savivaldybių ir kitose iš anksto skelbiamose vietose. Jei nervina byrantys spygliai ir nenorite kasmet sukti galvos dėl eglutės, pasidairykite dirbtinės. Šiandien jų galima įsigyti ypač kokybiškų, grožiu nė kiek nenusileidžiančių gyvoms. Nors dirbtinės eglutės nėra pigios, bet tai investicija ne vieneriems metams, todėl tikrai atsipirks.

 

Pateikiame keletą originalių eglučių puošimo idėjų.

 
  • Eglutę galite dabinti mielais rankų darbo atvirukais, ant jų surašę nuoširdžių linkėjimų. Atvirukai puikiai derės su šeimos narių nuotraukomis. Kad žaliasis medelis atrodytų gyviau, jį apjuoskite šviečiančia girlianda.
  • Žaliaskarę galima apkaišyti džiovintomis ar dirbtinėmis gėlėmis. Atrodys itin spalvingai, gyvai ir išskirtinai.
  • Labai natūraliai, autentiškai atrodo miško gėrybėmis puošta eglutė. Ant jos galima kabinti kankorėžių, gilių, kaštonų, apibarstytų dirbtiniu sniegu ar nupurkštų sidabriniais ar auksiniais dažais. Miško gėrybės gražiai dera su šiaudiniais ar mediniais žaislais.
  • Jei esate auksarankiai, žaliaskarės žaisliukų galite nunerti, numegzti ar pasiūti. Tokiu atveju jūsų Kalėdų eglutė bus vienetinė.
  • Ant medelio galima kabinti daug mažų skirtingų formų nesunkių stiklinių indelių su įvairiais linkėjimais viduje. Į indelius pripilti spalvingų prieskonių, karoliukų.
 

dekoracijos (8)

 

Šventėmis kvepiantys namai

 

Moksliškai įrodyta, kad supantys kvapai veikia mūsų nuotaiką. Taigi kalėdinę atmosferą namuose padės kurti ne tik akis, bet ir nosį maloninantys atributai. Tam ypač tinka kvapiosios žvakės. Jos atlieka ne vieną funkciją: puošia, šildo, skleidžia malonų aromatą, o liepsna primena jaukiai spragsintį židinį. Taip pat galima įsigyti smilkalų, aromatinių maišelių, eterinių aliejų ir kitų kvapiųjų priemonių. Svarbu, kad jos būtų pagamintos iš natūralių medžiagų. Cheminiai ingredientai ne tik prasčiau kvepia, bet ir kenkia sveikatai. Šaltymečiu ir šventiniu laikotarpiui ypač tinka šilti, jaukūs kvapai: cinamono, vanilės, šokolado, mandarinų, bergamočių, gvazdikėlių. Įrodyta, kad jie veja šalin įtampą, atpalaiduoja, gerina nuotaiką, netgi didina žmonių tarpusavio santykius, stiprina imunitetą. Aromatines žvakes ir kitas kvapiąsias priemones patartina išdėlioti skirtingose namų erdvėse, kad šventinė nuotaika būtų juntama visur. Gražiai dera kelios skirtingo aukščio, spalvų, tekstūrų žvakės. Tiesa, aromatinės žvakės turėtų būti tokio pat kvapo arba viena aromatinė, o kitos – paprastos. Žvakės puikiai atrodo ant puošnaus padėklo, tarp kalėdinių žaisliukų, riešutų, kankorėžių, mandarinų ir kitų šventinių atributų. Nedideles žvakeles galima plukdyti vandens pripiltame puošniame stikliniame inde. Uždegus žvakę ši kompozicija atrodo itin magiškai. Tradicinė puošmena – žvakės Kalėdų vainike. Tiesa, reikia būti ypač atsargiems, nesukelti gaisro.

 

dekoracijos (9)

dekoracijos (7)

 

Užburiančios girliandos

 

Kokios gi Kalėdos be žybsinčių girliandų… Dažniausiai jomis puošiama eglutė ar langai, bet galima dekoruoti ir kitas erdves. Tačiau pirmiausia – apie girliandų pasirinkimą. Iš pradžių nuspręskite, kur jas kabinsite, – lauke ar namuose. Mat ne visos lemputės tinkamos naudoti lauke. Lauko girliandos privalo būti atsparios drėgmei, šalčiui, saulės spinduliams. Šiandien galima rasti girliandų, kurios veikia ne tik įjungtos į elektros lizdą, bet ir turi akumuliatorius ar įkraunamos baterijomis. Pastarosios ypač patogios, ypač naudojant neįprastose erdvėse, kur prieiga prie elektros tinklo neįmanoma ar karantys laidai atrodytų nei šiaip, nei taip. Tokios girliandos labai saugios, o tai itin aktualu turint mažų vaikų ar augintinių. Mėgstantiems taupyti rekomenduojamos LED girliandos, eikvojančios net iki 70–90 % mažiau elektros energijos nei įprastos, be to, tarnaujančios net iki 10 kartų ilgiau. Svarbu pasirinkti tinkamo ilgio girliandą. Pavyzdžiui, jei puošite eglutę, girlianda turėtų būti tris ilgesnė už medelio aukštį. Girliandomis galima dekoruoti įvairias namų erdves. Ypač žavingai atrodo ant stalo pastatytas stiklinis indas su šviečiančiomis lemputėmis. Galima įdėti ir kitų puošmenų: kalėdinių žaisliukų, kankorėžių ar kt. Girliandas galima kabinti ir ant užuolaidų, kad kristų vertikaliai žemyn tarsi lietus. Tiesa, tam reikės nemažai lempučių, bet įspūdis – garantuotas. Girliandomis galima apipinti ir veidrodžio ar paveikslų rėmus, net ištiesti ant šventinio stalo – tegu linksmos švieselės raizgosi aplink vaišes ir kuria pasakišką atmosferą. Galiausiai nedidelę girliandą galima tiesiog susukti į jaukų šviečiantį gniužulėlį ir padėti ant lentynos ar židinio atbrailos kaip dekoro elementą.

 

dekoracijos (6)

 

Valgomos dekoracijos

 

Ruošdamiesi šventėms dažniausiai namų dekoravimą ir vaišes skiriame į dvi atskiras kategorijas. Tačiau skanėstai gali tapti puikiomis dekoracijomis. Nuo seno žaliaskarę įprasta puošti saldainiais, džiovintais ir šviežiais vaisiais, prieskoniais, kepiniais. Visa tai galima naudoti ir žvakių bei girliandų kompozicijose. Bene jaukiausias valgomas kalėdinis dekoro elementas – imbieriniai sausainiai. Daugiau jų prikepus, galima padėti ir ant vaišių stalo, ir papuošti namus. Jei nestinga išradingumo ir kantrybės, kodėl gi nenulipdžius viso imbierinio namelio? Reikalingų dalių trafaretų nesunkiai rasite internete. Tešlos galite pasigaminti pagal mūsų receptą:

 

dekoracijos (3)

 
  • 250 g minkšto sviesto
  • 150 g rudojo cukraus
  • 150 ml skysto medaus
  • 2 kiaušiniai
  • Šaukštelis malto imbiero, kardamono
  • Žiupsnelis druskos
  • 650 g miltų

Glajui:

  • Kiaušinio baltymas
  • 200 g miltelinio cukraus
  • Šlakelis citrinos sulčių

Sviestą išplakti su cukrumi ir medumi. Įmušti kiaušinius, suberti prieskonius, druską ir gerai išplakti. Suberti miltus ir tešlą gerai išminkyti rankomis. Ji turėtų būti kietoka. Pabarstyti miltais ir iškočioti apie 5 mm storio lakštą. Iš jo pagal trafaretus išpjauti namelio dalis. Kepti 10–12 minučių orkaitėje, įkaitintoje iki 180 °C temperatūros. Kol formelės vėsta, paruošti glajų: kiaušinio baltymą išplakti iki putų, įspausti citrinos sulčių, plakant supilti miltelinį cukrų. Plakti tol, kol masė taps klampi, tirštoka. Glajumi sulipdyti namelio dalis. Likusį naudoti nameliui dekoruoti. Norint spalvoto glajaus, įpilti maistinių dažų.

 

dekoracijos (2)

dekoracijos (4)

 

Kitos idėjos

 

  • Langus galima puošti karpiniais ir piešiniais. Tam nereikia būti menininkais – internete apstu įvairiausių piešinių, karpinių trafaretų ir schemų.
  • Sofą užtiesti jaukiu pledu, papuošti kalėdinėmis pagalvėlėmis.
  • Kitose namų erdvėse vietoj eglutės galima dabinti įvairius dekoratyvinius augalus. Kalėdų simboliais laikomi plokšteniai, puošniosios karpažolės, bugieniai, amalai, kiparisai.
  • Kad akį džiugintų visos namų erdvės, durų rankenas galima dekoruoti mielais minkštais kalėdiniais žaisliukais, varpeliais, kaspinėliais, kitais šventiniais atributais. Ant lauko durų pakabinti Kalėdų vainiką.
  • Pasirinktoje vietoje ištempti dailią virvelę ir ant jos segtukais prisegti kalėdinių atvirukų su įvairiais linkėjimais ar kitų metų tikslais.
  • Jei nenorite įprastos Kalėdų eglutės, ją keiskite įvairiomis originaliomis idėjomis. Pvz., prisirinkite sausų medžio šakelių, nudažykite sidabrine ar kita spalva ir papuoškite  nedideliais žaisliukais, kaspinėliais.
  • Ant šventinio stalo galima pastatyti dailų dubenį su įvairiausiomis dekoracijomis, girlianda, eglutės žaisliukais ir saldainiais.
 

dekoracijos (5)

 

Įdomu

 
  • Tradicija per Kalėdas dėti dovanas į kojines gimė XII a. Prancūzijoje. Vienuolės kojines pripildydavo mandarinų, riešutų, kitų skanėstų ir nešdavo į varguolių namus.
  • Europoje kasmet užauginama beveik 60 mln. Kalėdų eglučių.
  • Aukščiausia šventinė žaliaskarė pastatyta 1950 m. viename Vašingtono prekybos centre – medelio aukštis siekė 67 metrus.
  • Lenkijoje gyvuoja tradicija Kalėdų eglutę puošti voratinkliais. Paplitęs mitas, kad vorai numezgė antklodę Kūdikėliui Jėzui.
  • Ketvirtadalis lietuvių Kalėdų eglutę kasmet puošia naujais žaisliukais.
  • Apie 14 % lietuvių Kalėdoms namų nepuošia: 8 % nemato prasmės, 6 % tam neturi pinigų.
  • Vos 15 % tautiečių namus gražina pačių gamintomis dekoracijomis. Dauguma mano, kad pirktinės gražesnės, kitiems taip tiesiog paprasčiau.