Protezavimas ar implantai. Ką rinktis?
2024-10-25 08:22Traumos, įvairios dantų ir burnos ertmės ligos lemia, kad netenkama danties ar net kelių. Odontologai vieningai ragina nedelsti ir nieko nelaukiant atkurti trūkstamus dantis. Tai galima padaryti protezuojant arba taikant implantus. Kurį variantą rinktis?
Svarbus kiekvienas dantis
Nesvarbu, kokia būtų danties netekimo priežastis ir koks paciento amžius, ignoruoti šios problemos ar tiesiog susitaikyti su nesamu dantimi(s) nevalia. Dantų praradimas nėra vien estetinė problema. Praradus bent vieną dantį, kiti bando prisitaikyti, slenka ta kryptimi, kur likęs tarpas, kad galėtų jį užpildyti. Taip dantys žalojami, iškrypsta, prastėja kramtymo funkcija. Netekus danties žandikaulio kaulas po truputį tirpsta, todėl pokyčių atsiranda net veide. Jeigu neturima kramtomųjų dantų, tuomet dyla priekiniai, žemėja sukandimas, o veidas atrodo senesnis, nei yra iš tikrųjų. Bėgant laikui gali atsirasti žandikaulio sąnarių, galvos, net nugaros skausmai. Kuo ilgiau delsiama tvarkyti dantis, tuo problema tampa rimtesnė, tad ją spręsti sudėtingiau, trunka ilgiau ir kainuoja brangiau.
Ką svarbu žinoti apie protezavimą?
Dantys gali būti protezuojami išimamais ir neišimamais protezais. Pirmuoju atveju tai gali būti įvairios plokštelės. Deja, jos atkuria tik apie 30 % kramtymo funkcijos efektyvumo. Tai reiškia, kad maistą tenka kramtyti 3–4 kartus ilgiau arba rinktis minkštus, lengvai kramtomus produktus. Dėl to išimami protezai siūlomi tik kaip laikina problemos sprendimo priemonė. Neišimami protezai gali būti pavieniai dantų vainikėliai arba tiltai. Šie padeda restauruoti tas vietas, kuriose nėra kelių vienoje eilėje dantų. Neišimami protezai dedami tiek ant savų dantų, tiek ant implantų.
Dalis žmonių vis dar baiminasi, kad dantų protezavimas – skausminga procedūra. Iš tiesų dabartinė ortopedinė odontologija yra minimaliai invazinė, atliekant procedūras, esant reikalui, taikomas nuskausminimas, todėl pacientas skausmo nejaučia. Paprastai protezavimo procedūra susideda iš kelių etapų:
- Danties vainikinės dalies paruošimas protezavimui (jeigu protezuojamas nuosavas dantis).
- Atspaudo nuėmimas (galima nuimti klasikiniu būdu specialiu odontologiniu „šaukštu“ ir atspaudine mase arba skaitmeniniu būdu, nuskenuojant tam skirta kompiuterine kamera).
- Paruoštos konstrukcijos atidavimas (dantų vainikėliai cementuojami specialiai tam skirtu cementu).
- Protezų ant implantų prisukimas tam tikra numatyta bei pamatuota jėga.
Kiekvienos procedūros trukmė priklauso nuo protezuojamų dantų ar implantų kiekio, darbo sudėtingumo. Ilgiausiai trunka dantų paruošimo protezavimui procesas – kanalų gydymas, valymas, senų plombų pakeitimas ir kitų esamų problemų sprendimas. Pačiam protezavimui vidutiniškai pakanka 3–5 vizitų.
Kas toliau?
Po protezavimo nereikalinga jokia specifinė dantų priežiūra. Kaip įprastai, svarbi kasdienė ir profesionali burnos higiena (ši – kas pusę metų). Jeigu dantys tinkamai prižiūrimi, tuomet dantų protezavimas yra ilgalaikis sprendimas. Visgi tiksliau apibrėžti trukmę, kiek protezai gali kokybiškai tarnauti, sunku, mat tai individualu ir daug kas priklauso nuo paties paciento įpročių. Kai dantų priežiūra tinkama, protezai sėkmingai tarnauja 10 metų ar ilgiau. Kitais atvejais jie gali tarnauti vos trejus metus. Būna, pacientai atkeliauja po kelerių metų ir teigia, jog jiems nekokybiškai įstatyti protezai, todėl viską reikia keisti, o tiesa ta, kad problemų atsirado su pačiais dantimis, jų šaknimis, esančiomis po protezais, nes nebuvo taikoma tinkama burnos higiena.
Pažangiausias dantų atkūrimo metodas – implantacija
Stingant žinių gali atrodyti, kad dantų implantologija sudėtinga, skausminga, baisi ir rizikinga procedūra. Tiesa ta, kad ji taikoma jau ne vieną dešimtemtį ir šiuo metu yra pats pažangiausias būdas atkurti prarastiems dantims. Galima sakyti, kad šiuolaikinė implantologija yra beskausmė procedūra, todėl jos baimintis nereikia. Viskas vyksta keliais etapais:
- Konsultacija. Pacientas gali sužinoti atsakymus į visus neraminančius klausimus. Atliekami visi būtini tyrimai siekiant įsitikinti, ar procedūra galima, nustatant visas aplinkybes, kurias svarbu žinoti norint pasiekti kokybišką rezultatą. Pagal tyrimus parenkami tinkamiausi implantai.
- Implanto įsriegimas. Implantas – mažas titaninis varžtelis (danties šaknies pakaitalas, ant kurio tvirtinamas protezas), įsriegimas į žandikaulį. Operacija atliekama taikant vietinę nejautrą, todėl pacientas nejaučia skausmo. Jos trukmė priklauso nuo implantų kiekio, žandikaulio būklės ir kitų individualių niuansų.
- Gijimo laikotarpis. Po operacijos skiriami antibiotikai. Implantui prigyti reikalingi keli mėnesiai. Atmetimo reakcijos retos, nes implantai gaminami iš titano arba kito metalo, kurį žmogaus organizmas lengvai įsisavina.
- Protezavimas. Ant prigijusio implanto prisukamas dantų vainikėlis arba tiltas. Protezavimui reikalingi 3–4 vizitai. Po jų pacientas jau gali džiaugtis nauja sveika šypsena.
Nenuginčijami privalumai
Vieno atsakymo, kas geriau – dantų protezavimas ar implantavimas – nėra, nes viskas priklauso nuo individualios situacijos. Pasirinkti visuomet padeda gydytojas. Visgi, jeigu tik įmanoma, raginama pirmenybę teikti implantams. Pirmiausia jie padeda apsaugoti žandikaulį nuo irimo, ko negali suteikti protezai. Taip pat implantai suteikia didesnį komfortą, atrodo natūraliai ir estetiškai. Implantologija nepažeidžia šalia esančių dantų, nes jų nereikia šlifuoti, kaip kad daroma dedant tiltinius protezus. Implantai įsitvirtina žandikaulyje, taigi yra patvaresni už tiltus ar plokšteles. Galiausiai dantų implantai – ilgaamžiškiausias sprendimas. Jeigu tinkamai prižiūrimi, tarnauja keletą dešimtmečių, kai protezai vidutiniškai tarnauja 7–10 metų. Nors implantų kaina didesnė nei protezų, ilgalainiui tai atsiperka.
Autorius Jūratė Survilė