Šiuolaikinė psichologija kopriklausomus santykius supranta ir kaip santykius poroje, kai yra vieno iš partnerių priklausomybė (pavyzdžiui, alkoholizmas, narkomanija, priklausomybė nuo azartinių lošimų), ir kaip santykius, kuriuose pažeidžiamos tarpasmeninės ribos. Psichologai pažeria patarimų, kaip atpažinti priklausomus santykius ir, ką daryti, jei esate priklausomas.

 

santykiai

Kaip atpažinti priklausomus santykius?

 

Karpmano trikampis,  pavadintas psichologo Stepheno Karpmano vardu, kurį jis aprašė 1968 m., aiškiai parodo vaidmenis priklausomuose santykiuose. Jo „likimo trikampyje” aprašomi trys vaidmenys, atspindinys bendrai priklausomų santykių struktūrą: gelbėtojas, persekiotojas ir auka. Tokiame trikampyje kiekvienas iš dalyvių, karts nuo karto išbando vieną iš vaidmenų. Svarbu suprasti, kad iš tokių santykių labai sunku išsikapstyti pačiam, nes jų dalyviai neigia situacijos destruktyvumą.

 

Pagrindiniai priklausomų santykių požymiai

 

Baimė priimti savarankiškus sprendimus. Nesvarbu, ar turite paprašyti laisvo laiko susitikti su draugais, paprašyti leidimo asmeninėms išlaidoms ar patvirtinimo paaukštinimui, galite būti tikri, kad jūsų santykiai priklausomi. Tai netaikoma gyvenimo aspektams, kai pora kartu planuoja didelius pirkinius arba turi pasitarti, kad gautų vertingų patarimų iš savo partnerio.

 

Savo nuomonės atmetimas. Santykius palaikantys, o ne tik mylintys, žmonės ne visada sutaria su savo partneriais. Jei bijote pasakyti savo nuomonę, kad išvengtumėte kivirčų ir ginčų, tada jūsų priklausomybė labai akivaizdi ir turėtumėte pradėti dirbti, kad padidintumėte savo savigarbą.

 

Per didelis rūpestis kitu žmogumi. Jei jūsų partnerio interesai svarbesni už jūsų pačių, tai dar vienas priklausomų santykių požymis. Žinoma, mums rūpi artimieji ir draugai, tačiau erzinantis rūpestingumas būtent ir byloja apie patologinius santykius. Tokia perteklinė apsauga pasitaiko ne tik meilės santykiuose. Labai dažnai taip nutinka tėvų ir vaikų santykiuose.

 

Dalyvavimas partnerio pomėgiuose, kurie nėra bendri. Jei norite daugiau sužinoti apie savo partnerio pomėgius ir tuo pačiu parodyti nuoširdų susidomėjimą bei tikrai pasinerti, tada jums tikrai nėra ko bijoti. Bet jei jūs ir jūsų mylimasis dalyvvaujate kiekvienose nekenčiamo futbolo rungtynėse, tuomet turėtumėte pagalvoti, kodėl taip nutinka ir pradėti taisyti situaciją.

 

Pavydas ir kontrolė. Paprastai žmonės dėl žemos savigarbos bando kontroliuoti arba pavydi sielos draugui. Jie bijo konkurencijos ir stengiasi kontroliuoti kiekvieną savo partnerio žingsnį. Sveikuose santykiuose žmonės suteikia vienas kitam laisvę ir nejaučia grėsmės, kad partneris leidžia laiką su kitu.

 

Kaip išeiti iš priklausomų santykių?

 

Kopriklausomų santykių atsirado priežasčių yra daug. Tačiau jie visada pagrįsti žema savigarba. Žema savivertė skatina moterį ieškoti palaikymo ir savęs patvirtinimo kitame. Dažniausiai tuo kitu tampa vyras. Be to, priklausomo žmogaus asmenybės struktūroje galima įžvelgti ir aukos komponentą. Tokie žmonės dažnai linkę į nerimą, baimę, blogą nuotaiką ir pan. Jiems labai reikia kito žmogaus, kad galėtų išgyventi. Priklausomybė nuo partnerio reiškia tam tikrą skausmingą įsitraukimą į visas jūsų partnerio gyvenimo sritis. O pagrindinė tokio žmogaus baimė – meilės objekto praradimas, nes būtent per jį kopriklausomas žmogus jaučia gyvenimą. Palikti ar pakeisti tokius santykius labai skausminga. Dažnai poroje tai tinka abiems partneriams. Jei suprantate, kad su partneriu palaikote tokius santykius – nesvarbu, kokiame vaidmenyje – turite pradėti dirbti su savo savigarba, padedami psichologo. Jei jums sunku ir baisu žengti tokį žingsnį, galite pradėti savo kelionę nuo knygų, pavyzdžiui, nuo Michelle Skeen knygos anglų kalba „Love Me, Don’t Leave Me: Overcoming Fear of Abandonment & Building Lasting, Loving Relationships” arba lietuvių kalba išleistos Melody Beattie knygos „NE-PRIKLAUSOMI: kaip liautis kontroliuoti kitus ir pradėti rūpintis savimi”.