Nėštumas ir motinystės pradžia daugelyje pasaulio kultūrų vertinami kaip ypatingi, net magiški gyvenimo etapai. Nenuostabu, kad šiuos laikotarpius apraizgę įvairiausi prietarai. Kuo tiki skirtingų šalių gyventojai?

 

Jokių prisilietimų!Pregnant,Lady,Refusing,Belly,Touching,From,Strangers,Vector,Cartoon,Illustration.

 

Dažna nėščioji susiduria su tuo, kad net visiškai svetimi žmonės liečia jos pilvą. Daugumą jų tai siaubingai erzina, nes peržengiama privatumo riba. Liberijoje gyvenančios besilaukiančios moterys tokios problemos neturi. Čia tikima, kad liesti nėščios moters, juo labiau jos pilvo, nevalia. Tai susiję su tikėjimu, kad piktosios dvasios gali pavogti dar negimusį naujagimį tiesiai iš motinos įsčių, todėl ji turėtų prie savęs prisileisti tik artimiausius šeimos narius.

 

Kinai pataria net pačiai nėščiajai susilaikyti nuo pilvo lietimo, glostymo. Nors daugumoje kultūrų tai vertinama kaip švelnus gestas, motinos prisirišimas prie dar negimusio mažylio, kinai tiki, kad toks įprotis gali lemti, jog gims labai reiklus, savanaudiškas vaikas.

 

Atsargiai su aštriais daiktais

 

Kinų kultūra kupina prieštaringų prietarų. Vienas tokių susijęs su lova, kurioje miega nėščioji. Šalia jos jokiu būdu neturėtų būti aštrių daiktų: adatų, žirklių, peilių ar pan. Tai simbolizuoja virkštelės pažeidimą, todėl tikima, kad gali sukelti persileidimą, priešlaikinį gimdymą ar net vaisiaus apsigimimus. Vis dėlto taikoma išimtis – durklas po lova kaip tik yra apsaugos simbolis. Esą jis nubaido piktąsias dvasias, kurios taikosi pakenkti dar negimusiam mažyliui.

 

NE beždžionėms, lokiams ir kupranugariams

 

Pagal seną turkų prietarą, besilaukiančioms moterims šiukštu nevalia žiūrėti į beždžiones, lokius ir kupranugarius. Šįkart piktosios dvasios niekuo dėtos. Paprasčiausiai tikima, kad nėščiosios turėtų žiūrėti tik į gražius dalykus, tuomet ir jų vaikelis gims gražus. Tiesa, kodėl turkams minėti gyvūnai atrodo negražūs, pasakyti sunku.

 

Saugotis Mėnulio

 

Mėnulio pilnatis niekada neturėjo puikios reputacijos, ji daugelyje kultūrų siejama su paslaptingais ir pavojingais reiškiniais. Nieko keisto, jog actekai besilaukiančioms moterims griežtai patarė nežiūrėti į Mėnulį, ypač pilnatį. Tikėta, kad nepaklausius šio patarimo gali gimti vaikelis su gomurio defektais. Dėl tos pačios priežasties nėščiosios turėjo nešioti kažką metalinio, kas atspindėtų tariamai pavojingus Mėnulio spindulius nuo jų kūno.

 

Užtemimo pavojai

 

Indijoje nuo seno tikėta, kad tiek Mėnulio, tiek Saulės užtemimai – pavojingi, su piktosiomis dvasiomis susiję reiškiniai. Todėl žmonės vengė stebėti šiuos kosmoso reiškinius, netgi popieriumi ir medžiaginėmis skiautėmis dangstė langus, kad pro juos jokiu būdu neprasiskverbtų užnuodyti užtemimo spinduliai. Esą besilaukiančios moterys, kaip ir dar negimę mažyliai, ypač lengvai pažeidžiami Saulės ar Mėnulio užtemimo energijos, todėl jų apsaugai skirtas ypatingas dėmesys. Geriausia, kad nėščiosios per užtemimus ilsėtųsi namuose ir vengtų dirbti su bet kokiais aštriais daiktais.

 

Su maistu susijusios odos žymės

 

Daugelyje pasaulio šalių apstu prietarų apie įgimtas odos žymes. Sakoma, kad jos susijusios su nėščiosios valgomu maistu, o tiksliau tuo, ko jos labai nori, bet taip ir negauna paskanauti. Esą būtent to produkto formos žymės ant odos atsiranda naujagimiui. Panašu, kad su nėščiosios potraukiu tam tikriems maisto produktams verčiau nejuokauti!

 

Nepainioti gyvybės ir mirties reikalų

 

Amerikos indėnų irokėzų kultūroje laikomasi įsitikinimo, kad nėščioms moterims nedera dalyvauti laidotuvių apeigose. Kitaip esą įvyks persileidimas, nes mirusiojo dvasia dar negimusį vaiką nusives kartu su savimi į anapusinį pasaulį. Šio prietaro skatinama laikytis net mirus artimam šeimos nariui.

 

Žydai taip pat nerekomenduoja besilaukiančioms moterims dalyvauti laidotuvėse, o šį prietarą aiškina tuo, kad mirusiojo dvasia gali prisišlieti prie vaikelio ir visą likusį gyvenimą maitintis jo energija. Dėl to vaikas dažnai sirgs, bus apatiškas, stokos gyvenimo džiaugsmo.

 

Įdomu tai, kad kinai nėščiosioms nepataria dalyvauti ir vestuvėse. Esą tuomet susiduria dvi stiprios gyvybinės energijos, o tai gali atmušti sėkmę tiek nuo besilaukiančios moters ir jos vaikelio, tiek nuo jaunųjų. Dar blogiau laukiantis kelti vestuves. Tuomet nesėkmės esą garantuotos.

 

Vengti išankstinių dovanų

 

Vakarų pasaulyje populiaru rengti kūdikio sutiktuves – baby shower. Tradicija vis stipriau įleidžia šaknis ir Lietuvoje. Kai kurios kultūros, tarp jų ir žydai, patartų nuo to susilaikyti. Tikima, kad bet kokios išankstinės dovanos ir perdėtas dėmesys mažyliui gali prišaukti nelaimę, sukelti ilgalaikį chaosą šeimoje ar net užtraukti prakeiksmą. Gavus išankstinių dovanų, jas reikėtų atsidėti ir išpakuoti tik gimus mažyliui.

 

Saugoti it paslaptį

 

Internete gausu vaizdo įrašų, kaip moterys vyrams arba poros savo tėvams, artimiems giminaičiams ar draugams praneša apie naujos gyvybės atėjimą į šį pasaulį. Viso to nepamatysite Bulgarijoje, na, bent jau tarp prietarais tikinčių bulgarų. Šioje šalyje tikima, kad nėštumas turėtų kuo ilgiau būti saugomas paslaptyje net nuo pačių artimiausių, ką jau kalbėti apie viešą paskelbimą. Baiminamasi, kad pasidalijimas tokia jautria ir intymia žinia vaikeliui gali prišaukti prakeiksmą arba sukelti persileidimą.

 

Rėmens graužimo ir plaukuotumo ryšys

 

Kai kuriose anglakalbėse šalyse, pvz., JAV ir Australijoje, tikima, kad toms nėščioms moterims, kurias ypač dažnai ar stipriai vargina rėmens graužimas, gims daug plaukų turintys kūdikiai. Neįtikėtina, bet šį ryšį patvirtina ir nedidelės apimties moksliniai tyrimai. Atliktas eksperimentas su 64 nėštukėmis. 28 jų kentėjo nuo stipraus rėmens, o 23 moterys iš tiesų susilaukė vešlius plaukus turinčių mažylių.

 

Neštuvuose tykanti grėsmė

 

Kai kuriuose Etiopijos regionuose, daugiausia šiaurinėje šalies dalyje, moterys vis dar dažnai vengia vykti gimdyti į ligonines ir lieka namuose. Ne todėl, kad nepasitikėtų gydytojais. Jos paprasčiausiai labai bijo, kad į ligoninę bus nugabentos ant neštuvų. Čia gajus prietaras, esą kartą paguldytas ant neštuvų jau nebepakilsi.

 

Lotoso pagalba

 

Kai kuriose kultūrose lotosas laikomas ypatingu, net šventu augalu. Tailande tikima, kad jo pumpuras padeda lengviau ištverti gimdymą. Prieš įduodant lotoso pumpurą gimdyvei jis turi būti pašventintas vienuolių. Esą tuomet per gimdymą padės atsiverti moters kūnui, todėl ji patirs mažiau skausmo ir baimės.

 

Katėse slypintis blogis

 

Visi žino prietarą, kad juodai katei perbėgus kelią esą aplankys nesėkmė. Kosta Rikoje nėščioms moterims patartina vengti kačių – bet kur, bet kokių ir bet kokia kaina. Čia gajus įsitikinimas, kad šalia besilaukiančių moterų vaikštanti katė yra ne kas kitas, kaip piktoji dvasia. Esą ji neabejotinai gali užtraukti nelaimę tiek būsimai motinai, tiek jos mažyliui. Jei jau katė pasimaišė po kojomis, nėščiajai bent jau nederėtų jos liesti, ypač glostyti. Taip neva pati prisikviečia blogąją energiją, įsileidžia ją į save.

 

Pernelyg nesižavėti vaivorykštėmis

 

Vaivorykštė – pasakiško grožio gamtos reiškinys. Visgi Gvatemaloje patariama ja pernelyg nesižavėti. Galite pasigrožėti iš tolo, tik jokiu būdu nerodykite į ją pirštu, garsiai jos neaptarinėkite. Ypač jeigu laukiatės. Tikima, kad tai nėščiosioms gali pritraukti nelaimę, kūdikis gali išvysti šį pasaulį turėdamas įgimtų defektų.

 

Metodas lyčiai nustatyti

 

JAV populiaru tikėti, kad pasitelkus sutuoktuvių žiedą galima nustatyti būsimo vaikelio lytį. Viskas, ką reikia padaryti, tai pririšti žiedą ant siūlo ir jį laikyti virš ant nugaros gulinčios nėščiosios pilvo. Jeigu žiedas juda pirmyn ir atgal, gims berniukas, jeigu sukasi ratu – mergaitė.

 

Autorius Jūratė Survilė