Bazilikas – spalvingas ir kvapus daugelio skirtingų patiekalų priedas. Tai viena populiariausių prieskoninių žolelių pasaulyje. Mat ne tik skanus, bet ir naudingas sveikatai.

 

Apkeliavęs visą pasaulį

 

Sweet,Basil,Herb,Leaves,,Close-up,,Isolated,On,White,Background.,Sweet

Bazilikas – didelės notrelinių šeimos, kuriai priklauso tokios prieskoninės žolelės kaip rozmarinai, šalavijai, net levandos, narys. Manoma, kad bazilikai kilę iš Indijos, kur auginti jau daugiau nei prieš 5000 metų ir paplito po visus pasaulio kampelius. Tačiau aptikta įrodymų, kad bazilikų gimtinė nebūtinai Indija. 807 m. įrašai rodo, kad Kinijos Hunano regione vartoti saldieji bazilikai. Ši ryškaus ir kvapo prieskoninė žolelė Didžiojoje Britanijoje paplito tik XVI a., o vėliau pasklido po Šiaurės Ameriką ir kitas šalis. Šiandien auginami visame Viduržemio jūros regione ir Kalifornijoje.

 

Bazilikai jau seniai žinomi kaip gardus priedas patiekalams, tačiau jų istorijoje slypi ir kitų galimų panaudojimo būdų. Senovės Egipte greičiausiai naudoti balzamuojant ir konservuojant, nes jų likučių rasta kapuose ir ant mumijų. Graikijoje tapo gedulo simboliu. Šioje šalyje vadinti basilikon phuton ir reiškė didingą, karališkąją žolę. Taip pat turi ilgą istoriją ajurvedoje – tradicinėje senovės Indijos medicinoje. Tikėta, kad bazilikai turi beveik magiškų galių. Net naudoti kaip priešnuodis įkandus gyvatei.

 

Bazilikai susiję su įvairiomis kultūrinėmis ir simbolinėmis reikšmėmis. Žydų tautosakoje manoma, kad pasninkaujant suteikia jėgų. Portugalijoje dovanojami mylimajam per religines šventes. Senovės Graikijoje simbolizavo neapykantą.

 

Apipinti legendomis

 

Netrūksta ritualų ir įsitikinimų, susijusių su bazilikais. Senovės egiptiečiai ir graikai tikėjo, kad bazilikai atvers dangaus vartus keliaujančiai sielai. Žolininkas Nicholas Culpeperis juos vertino kaip keliančius baimę ir įtarumą. Bazilikų šakelė graikų stačiatikių bažnyčioje naudojama švęstam vandeniui šlakstyti.

 

Kadaise bazilikai garsėjo kaip skurdo žolė, nes manyta, kad apsaugo vargšus. Indijoje laikyti galinga apsauga. Indai sodindavo juos aplink šventyklas tikėdami, kad taip sergsti mirusiuosius pomirtiniame gyvenime. Kretoje bazilikai laikyti velnio ženklu. Gyventojai dėdavo šią žolelę ant lango atbrailų, kad apsisaugotų nuo blogio. Taip pat tikėta, kad padeda atskleisti skaistybę. Jei žolė nuvyto moters rankose, ji laikyta nešvaria. Viduramžiais daugelis gydytojų manė, kad bazilikai nuodingi. Tuo pat metu kiti tikėjo, kad naudingi dvasiai nudžiuginti ir smegenų veiklai palaikyti.

 

Nauda sveikatai

 

Slopina oksidacinį stresą. Bazilikuose gausu antioksidantų, kurie kovoja su laisvaisiais radikalais. Flavonoidai stiprina imuninę sistemą, lėtina senėjimą ir apsaugo ląstelių struktūrą nuo pažeidimų. Mokslininkų teigimu, žalingi laisvieji radikalai kenkia ląstelėms ir didina širdies ligų, vėžio, cukrinio diabeto, artrito riziką.

 

Saugo nuo vėžio. Siauralapių bazilikų fitocheminės medžiagos padeda apsisaugoti nuo įvairių vėžio rūšių, įskaitant plaučių, kepenų, burnos ir odos vėžį. Bazilikai lėtina piktybinių ląstelių susidarymą ir plitimą.

 

Spartina virškinimą. Saldžiuosiuose bazilikuose yra eugenolio. Šis cheminis junginys turi nuo uždegimų sergstinčių savybių, kurios užtikrina, kad virškinimo traktas būtų sveikas. Bazilikai naudingi virškinimo ir nervų sistemoms – užtikrina optimalų virškinimą ir tinkamą pH balansą. Taip pat lengvina vidurių užkietėjimą, veikia kaip vidurius laisvinanti priemonė.

 

Gerina odos būklę. Šios prieskoninės žolelės sudėtyje gausu gydomųjų eterinių aliejų, valančių odą iš vidaus. Kamfenas, bazilikų sudedamoji dalis, padeda šalinti riebalų perteklių, negyvas ląsteles ir nešvarumus, mažina inkštirų susidarymą. Tirštai pastai paruošti sumaišyti saują bazilikų lapelių, sandalmedžių miltelių ir rožių vandenį. Užtepti mišinį ant veido ir kaklo, palaukti 15–20 min. ir nuplauti šaltu vandeniu.

 

Padeda gydyti cukrinį diabetą. Bazilikai lėtina cukraus išsiskyrimo kraujyje procesą ir padeda sergant cukralige. Tyrimai, atlikti su gyvūnais ir žmonėmis, rodo, kad siauralapiai bazilikai naudingi esant hiperinsulinemijai ar nutukimui.

 

Mažina depresijos simptomus. Bazilikuose esanti antistresinė medžiaga adaptogenas padeda susidoroti su nerimu ir depresija, sykiu stimuliuoja neurotransmiterius, kurie kontroliuoja energiją ir laimę sukeliančius hormonus.

 

Valo organizmą. Remiantis moksliniais tyrimais, ši žolelė apsaugo organizmą nuo toksinų, nes didina antioksidantų ir fermentų, kurie pašalina ir neutralizuoja laisvuosius radikalus, aktyvumą. Bazilikai taip pat padeda šalinti toksinus, detoksikuoja kepenis.

100 g27 kcal

Baltymai2 g

Angliavandeniai4,3 g

Vitaminas A 264 μg

Vitaminas D18 mg

Vitaminas K414,8 μg

Kalcis177 mg

Kalis295 mg

 

Pomidorų sriuba

 

4 porcijos

100 ml 213 kcal

Ruošti 25 min.

 
  •  Šaukštas alyvuogių aliejaus
  •  2 skiltelės česnako
  •  5 saulėje džiovinti pomidorai
  •  120 g konservuotų pomidorų
  •  500 ml vištienos sultinio
  •  Šaukštelis cukraus
  •  10 g bazilikų
  •  140 g grietinės

GAMINIMAS. Didelėje keptuvėje įkaitinti aliejų, suberti smulkintą česnaką ir kaitinti ant silpnos kaitros kelias minutes. Suberti smulkintus džiovintus pomidorus, cukrų, konservuotus pomidorus, supilti sultinį ir užvirinti. Kaitinti 10 min. Pagardinti grietine, smulkintais bazilikais ir viską sutrinti trintuvu.

 

Tomato,Soup,With,Basil,In,A,Bowl.,Dark,Background.,Copy

   

Bazilikų pestas

 

8 porcijos

100 g 188 kcal

Ruošti 20 min.

 
  •  50 g anakardžių
  •  20 g bazilikų
  •  50 g parmezano
  •  Česnako skiltelė
  •  100 ml alyvuogių aliejaus

GAMINIMAS. Riešutus skrudinti keptuvėje, kol pasklis malonus aromatas. Supilti į smulkintuvą su likusiais smulkintais ingredientais ir sutrinti. Šaldytuve laikyti iki trijų dienų.

 

Pesto,Sauce,In,A,Spoon,,Jar,With,Pesto,Sauce

   

Autorius Monika Budnikienė