Šafranai – brangiausias prieskonis. Vos 450 g kainuoja nuo 450 iki 4550 Eur. Didelės kainos priežastis – daug darbo reikalaujantis derliaus nuėmimo būdas. Kuo naudingas šis visame pasaulyje taip vertinamas prieskonis?

 

Dried,Saffron,And,Crocus,Flower,On,Grey,Table,,Space,ForMitais apipinta istorija

 

Šafrano pavadinimas kilęs iš arabiško žodžio za’faran, reiškiančio „geltona“. Išgaunamas iš rudenį žydinčių violetinių krokų purkų. Tai brangiausias prieskonis pasaulyje, brangesnis net už auksą. Kiekviena gėlelė turi būti nuskinta rankomis, tada pašalinamos trys gležnos purkos ir kruopščiai išdžiovinamos. Norint pagaminti 1 g džiovintų šafranų, reikia maždaug 200 gėlių.

 

Šafranų istorija apipinta mitais. Pasakojama, kad dievų pasiuntinys Hermis netyčia sužeidė savo draugą Kroką. Kraujas, varvantis nuo jo galvos, lašėjo ant žemės ir virto gėlėmis, vėliau pavadintomis krokais. Teigiama, kad Olimpo dievas Dzeusas miegojo šafranų lovoje. Senovės Graikijos legendose pasakojama apie įžūlius jūreivius, kurie leidosi į pavojingas keliones, kad surastų atokų Kilikijos kraštą. Ten keliavo įsigyti, jų nuomone, vertingiausių pasaulyje šafranų. Štai garsioje Graikijos šafranų legendoje apie jaunuolį Kroką ir nimfą Smilax pasakojama, kad Krokas buvo nepatenkintas savo meilės romanu su nimfa, todėl dievai jį pavertė augalu, pavadintu kroku. Manoma, kad Smilax likimas panašus, tik buvo paversta smėlio smiltimis.

 

Šafranai kilę iš Vakarų Azijos ir iš ten paplito Indijoje. Iki X a. Ispanijoje krokus augino arabai. Teigiama, kad iki XIII a. maurai juos paplatino po Italiją, Prancūziją ir Vokietiją. Vėliau šafranų atvežta į Angliją. XIV a. Kornvalio gyventojai turimą alavą iškeitė į ispanišką šafraną. Legenda byloja, kad piligrimas į Angliją įvežė krokų gumbasvogūnių, paslėptų tuščiavidurėse lazdose. Senovės Viduržemio jūros šalyse šafranai, surinkti aplink Kilikijos pakrantės miestą Soli, buvo itin vertingi, ypač naudojami kvepalams ir įvairiems tepalams gaminti, taip pat puikus vaistas, gydantis virškinimo trakto ar inkstų sutrikimus.

 

Garsiausiose legendose Kleopatra vaizduojama besimaudanti šafrano voniose, kurioms ruošti naudodavo ketvirtį puodelio šafrano, nes vertino jo spalvą ir kosmetines savybes. Ji naudojo jį prieš susitikimus su vyrais tikėdamasi, kad meilės nakčiai suteiks dar daugiau malonumo.

 

Dabar krokai auginami daugelyje šalių: Irane, Afganistane, Indijoje, Ispanijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Šveicarijoje, Australijoje, Naujojoje Zelandijoje ir, žinoma, Anglijoje.

 

Naudingosios medžiagos100 g

 

Riebalai5,9 g

Angliavandeniai 65,4 g

Vitaminas A 27 μg

Vitaminas C 80,8 mg

Vitaminas B993 μg

Kalcis 111 mg

Magnis 264 mg

Kalis1724 mg

Fosforas 252 mg

Selenas 5,6 μg

Manganas 28,4 mg

100 g 310 kcal

 

Nauda sveikatai

 

Slopina depresijos simptomus. Šafranai vadinami saulės prieskoniu. Taip yra ne tik dėl išskirtinės spalvos, bet ir dėl to, kad padeda praskaidrinti nuotaiką. Penkių tyrimų apžvalgoje šafranų papildai buvo daug veiksmingesni už placebą gydant lengvos ar vidutinio sunkumo depresijos simptomus. Be to, šafranų šalutinį poveikį patyrė mažiau žmonių nei bandydami kitus gydymo būdus. Tiek krokų žiedlapiai, tiek į siūlus panaši purka veiksmingi nuo lengvos iki vidutinio sunkumo depresijos.

 

Saugo nuo vėžio. Šafranai gausūs antioksidantų, padedančių neutralizuoti kenksmingus laisvuosius radikalus. Laisvųjų radikalų daroma žala siejama su lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip vėžys. Tyrimai mėgintuvėliuose parodė, kad šafranai ir jų junginiai selektyviai naikina gaubtinės žarnos vėžines ląsteles arba slopina jų augimą, o sveikos ląstelės lieka nepažeistos. Šis poveikis taikomas odos, kaulų čiulpų, prostatos, plaučių, krūties, gimdos kaklelio ir kitoms vėžinėms ląstelėms. Mėgintuvėlių tyrimais nustatyta, kad krocinas, pagrindinis šafranų antioksidantas, gali padaryti piktybines ląsteles jautresnes chemoterapiniams vaistams.

 

Mažina PMS. Priešmenstruacinis sindromas (PMS) – terminas, apibūdinantis fizinius, emocinius ir psichologinius simptomus, pasireiškiančius prieš menstruacijų pradžią. Tyrimai rodo, kad šafranai slopina PMS simptomus. 20–45 metų moterims 30 mg šafrano kasdien buvo veiksmingiau nei placebas gydant tokius PMS simptomus, kaip dirglumas, galvos ir raumenų skausmas. Kitas tyrimas atskleidė, kad vien šafranų kvapas 20 min. sumažino PMS ir streso hormono kortizolio lygį.

 

Veikia kaip afrodiziakas. Afrodiziakai – maisto produktai ar papildai, sustiprinantys libido. Tyrimai parodė, kad vartojant 30 mg šafrano kasdien 4 savaites, vyrų, sergančių su antidepresantais susijusiu erekcijos sutrikimu, erekcijos funkcija žymiai pagerėjo palyginti su placebu. Be to, šešių tyrimų analizė parodė, kad šafrano vartojimas pagerino erekcijos funkciją, libido ir bendrą pasitenkinimą, išskyrus spermos kokybę. Moterims, kurių lytinis potraukis mažas dėl antidepresantų vartojimo, 30 mg šafrano vartojimas kasdien 4 savaites padidino seksualinį potraukį bei makšties drėgmę, palyginti su placebu.

 

Rizotas su šafranu

 

4 porcijos

100 g 548 kcal

Ruošti 40 min.

 
  •  2 šaukštai sviesto
  •  Šaukštas alyvuogių aliejaus
  •  Svogūnas
  •  Druskos pagal skonį
  •  350 g rizoto ryžių
  •  125 ml sauso vyno acto
  •  Pusė šaukštelio šafranų
  •  1,2 l vištienos sultinio
  •  50 g parmezano
  •  Kiaušinio trynys

Gaminimas. Gilioje keptuvėje įkaitinti sviestą su aliejumi. Suberti smulkintą svogūną, pasūdyti ir maišant kaitinti 5 min., kol suminkštės. Suberti ryžius ir kaitinti kelias minutes, kol pradės skrusti. Supilti vyno actą ir maišyti, kol susigers. Įberti šafranus ir nuolat maišant po truputį pilti karštą sultinį. Kaitinti 25 min., kol ryžiai taps kreminės konsistencijos. Suberti tarkuotą parmezaną ir maišyti, kol išsilydys. Nukelti ir įmaišyti plaktą trynį.

 

Risotto,Safran,Gamberi,Served,On,White,Plate

 

Šafrano ir rožių vandens ledai

 

6 porcijos

100 g 508 kcal

Ruošti 10 val.

 
  •  750 ml pieno
  •  3 šaukštai kukurūzų krakmolo
  •  420 ml riebios grietinėlės
  •  200 g cukraus
  •  Pusė šaukštelio vanilės ekstrakto
  •  Pusė šaukštelio malto šafrano
  •  2 šaukštai rožių vandens
  •  Pistacijų pagal skonį

Gaminimas. Sumaišyti 80 ml pieno ir krakmolą. Atidėti.

 

Puode sumaišyti grietinėlę, likusį pieną, cukrų ir vanilės ekstraktą. Gautą mišinį lėtai kaitinti nuolat maišant apie 10 min. Kai pienas pradės garuoti, sumažinti kaitrą iki minimumo. Suberti šafraną, supilti rožių vandenį ir išmaišyti. Dar kartą išmaišyti pieno ir krakmolo mišinį, supilti į puodą. Virti ant vidutinės kaitros 5 min. Leisti atvėsti iki kambario temperatūros. Uždengti ir šaldyti 2 val. Išmaišyti, įberti smulkintų pistacijų ir šaldyti per naktį.

 

Saffron,Ice,Cream,-,Bowl

   

Spausdinti

 

Autorius Monika Budnikienė