Prabangi kosmetika vilioja ne tik gražiomis pakuotėmis, bet ir išskirtinėmis sudėtinėmis dalimis – auksu, deimantų dulkėmis, perlais. Gamintojai žada švytinčią, jauną ir tobulą odą. Tačiau kyla klausimas: ar šie ingredientai tikrai turi realų poveikį, o gal tai tik rinkodaros gudrybė?

 

Auksas. Ar išties jaunina?3d,Render,,Abstract,Skin,Care,Cosmetics,Presentation.,White,Cream,Tube

 

Auksas naudotas grožiui puoselėti dar senovės Egipte. Legenda byloja, kad faraonė Kleopatra miegodavo su aukso kauke siekdama išlaikyti odos jaunystę. Šiandien auksas dažnai sutinkamas prabangių kremų, serumų ir kaukių sudėtyje. Tokių produktų reklamose skelbiama, kad juose esantis taurusis metalas turi antioksidacinį poveikį: padeda kovoti su laisvaisiais radikalais, kurie skatina odos senėjimą. Taip pat auksas liaupsinamas dėl priešuždegiminių savybių: esą mažina odos paraudimą, sudirgimą ar net aknę. Jis suteikia odai spindesio – aukso nanodalelės atspindi šviesą, suteikdamos odai vizualinį švytėjimą. Galiausiai dažnai skelbiama, kad ši prabangi sudedamoji medžiaga gerina kitų ingredientų įsisavinimą. Sakoma, kad auksas veikia kaip nešiklis, padedantis kitoms veikliosioms medžiagoms geriau prasiskverbti į odą.

 

Ar tikrai veikia? Nors kai kurie tyrimai rodo, kad auksas gali turėti priešuždegiminį ir antioksidacinį poveikį, jo jauninamoji funkcija nėra moksliškai įrodyta. Pagrindinis patikrintas aukso poveikis – laikinas odos švytėjimas ir kitų ingredientų įsisavinimo gerinimas.

 

Verdiktas: auksas nėra stebuklingas jaunystės eliksyras, bet veiksmingas kartu su kitomis antioksidacinėmis ir odą atkuriančiomis medžiagomis, pvz., vitaminu C ar peptidais.

 

Deimantų dulkės. Realus grožis ar tik blizgesys?

 

Deimantai simbolizuoja prabangą. Naudojami prašmatniose odos priežiūros priemonėse – dažniausiai kremuose, šveitikliuose ir serumuose. Žadama, kad šis išskirtinis ingredientas gali pagerinti odos tekstūrą, nes turi šveičiamąjį poveikį, o pašalinus negyvas ląsteles oda tampa minkštesnė ir švelnesnė, paspartėja jos atsinaujinimas. Deimantų dulkės kosmetikoje vertinamos dėl optinio efekto – atspindi šviesą, todėl oda atrodo lygesnė ir skaistesnė.

 

Ar tikrai veikia? Deimantai neturi tiesioginio poveikio raukšlėms, tačiau jie gali pagerinti odos išvaizdą, nes suteikia švytėjimo efektą ir padeda švelniai nušveisti.

 

Verdiktas: deimantų dulkės – daugiau kosmetinis efektas nei odos priežiūros stebuklas. Jos suteikia vizualinį grožį, tačiau neturi gilaus poveikio odos atsinaujinimui.

 

Perlų ekstraktas – stebuklingas eliksyras?

 

Perlų milteliai ir ekstraktai kosmetikoje naudojami jau tūkstančius metų. Kinijos imperatorės ir Japonijos geišos juos naudojo norėdamos išlaikyti porcelianinę odą. Šiandien ant kosmetikos su perlų ekstraktu ar milteliais pakuočių nurodytoje informacijoje žadama, kad šis išskirtinis ingredientas skatina kolageno sintezę. Perlai turi aminorūgščių, mikroelementų ir kalcio, kurie padeda stiprinti odos struktūrą. Taip pat dažnai nurodoma, kad perlų ekstraktas mažina pigmentaciją ir suteikia odai natūralaus spindesio. Kita dažnai aptariama funkcija yra drėkinimas ir raminimas – perluose esantis kalcis padeda išlaikyti odos drėgmės pusiausvyrą. Galiausiai manoma, kad perlų sudėtyje yra medžiagų, kurios apsaugo odą nuo laisvųjų radikalų žalos.

 

Ar tikrai veikia? Moksliniai tyrimai rodo, kad, skirtingai nei auksas ar deimantai, perlai iš tiesų gali turėti naudingą poveikį odai. Juose esantys mineralai ir aminorūgštys padeda odai atsinaujinti, palaiko drėgmės pusiausvyrą ir mažina pigmentaciją.

 

Verdiktas:perlai yra veiksminga medžiaga, kuri gali prisidėti prie odos šviesinimo, drėkinimo ir apsaugos nuo senėjimo.

 

Į ką tikrai verta investuoti?

 

Kosmetikos rinka siūlo daugybę prabangių priemonių, tačiau ne visos veiksmingos. Norint tinkamai prižiūrėti odą ir iš tiesų matyti rezultatus, svarbu rinktis moksliniais tyrimais pagrįstas veikliąsias medžiagas, o ne tik prabangius pavadinimus ar gražias pakuotes. Taigi, į ką tikrai verta investuoti?

 

SPF. Jeigu ieškote vienos priemonės, kuri apsaugos odą nuo raukšlių, pigmentacijos, dehidratacijos ir odos vėžio, tai jums neabejotinai reikia sudėtinių kremų su SPF. UV spinduliai yra pagrindinis priešlaikinio senėjimo kaltininkas, todėl kasdienė apsauga nuo saulės – svarbiausia investicija į odos sveikatą. Reikėtų rinktis plataus spektro (UVA ir UVB apsauga) produktus su SPF 30–50.

 

Retinolis. Tai auksinis standartas kovojant su senėjimu ir odos problemomis. Ši veiklioji medžiaga skatina kolageno gamybą, lygina odos tekstūrą ir mažina pigmentaciją. Retinolis – viena iš nedaugelio medžiagų, kurių veiksmingumas nuo raukšlių patvirtintas moksliniais tyrimais. Jis gerina odos tekstūrą ir mažina senėjimo požymius. Galima rinktis kremus, serumus ar kitų kosmetinių priemonių su šiuo ingredientu.

 

Vitaminas C. Vienas stipriausių antioksidantų, padedančių kovoti su laisvaisiais radikalais, skatinančių kolageno gamybą ir suteikiančių odai švytėjimą. Be to, apsaugo nuo pigmentacijos ir lygina odos toną. Priemones su vitaminu C geriausia naudoti ryte po SPF.

 

Hialurono rūgštis. Viena stipriausių drėkinamųjų medžiagų, padedanti pritraukti vandenį į odos sluoksnius ir palaikyti drėgmės pusiausvyrą. Ji mažina raukšles, suteikia odai sveiko putlumo ir elastingumo. Beje, rekomenduojama rinktis produktus su mažos molekulinės masės hialurono rūgštimi, nes ji giliau prasiskverbia į odą.

 

Peptidai. Taibaltymų grandinės, skatinančios kolageno gamybą, palaikančios odos elastingumą ir regeneraciją. Peptidai puikiai tinka kaip retinolio alternatyva arba gali papildyti kitas veikliąsias medžiagas. Kosmetikoje naudojami signaliniai peptidai (skatina kolageno gamybą) ir neuropeptidai mažina mimikos raukšles, veikia kaip botokso alternatyva.

 

Autorė Jūratė Survilė