„Vaidilos” teatro erdvėje atgimsta kamerinis ir netradicinis, savo spalvą ir aromatą turintis teatro žanras, kurį pristato unikalus, išskirtinis bei nenuspėjamas, 2012 metais aktorės Reditos Dominaitytės įkurtas „Knygos teatras”, kviečiantis vilniečius vasario 1 d. 19 val. pasinerti į ištaigingą, jautrų ir kartu ironišką spektaklį „Prabangos“ (režisierius A. Veverskis) pagal lietuvių rašytojo J. Savickio noveles.

 

Prabangos

Pamatytas spektaklis – tarsi perskaityta knyga – tai vienas iš svarbiausių „Knygos teatro” skiriamųjų bruožų. Neįprastos spektaklių vietos, naujos, nuolat kintančios erdvės ir vis ieškomi nauji kūrybiniai sprendimai leidžia spektakliams neišsikvėpti, nesustabarėti ir visuomet išlikti jaudinančiu, neįprastu bei žavingu reginiu. Vilniuje esantis „Vaidilos” teatras pasirinktas neatsitiktinai. Tai vieta, kuri ne tik dvelkia prašmatnumu ir prabanga, bet ir turi savo istoriją, praeitį, kurios vertė neįkainojama mūsų kultūros paveldo dalis. Toks pats archajiškas yra ir lietuviškas žodis, tokia pati neįkainojama yra lietuviška literatūra, kurios sklaidos skatinimas yra viena iš didžiųjų teatro misijų.

 

„Prabangos” – tai į vientisą, harmoningą fabulą sujungtos rinkinyje „Ties aukštu sostu“ (1928) esančios J. Savickio novelės „Palikimas“, „Ponia Janina Sudocholskienė“, „Prabangos“, leidžiančios žiūrovui iš šalies, su subtiliu humoru ar net ironija pažvelgti į miestietiško žmogaus problemas. Vis geresnę ir stipresnę energetiką įgaunanti, prabanga ir didingumo spindinti „Vaidilos” tetaro salė leis iš arčiau pažvelgti į prabangos prasmę. Kas yra prabanga? Ar tai materialus turtas, ar prabanga virsta galimybė gyventi, mylėti ar netgi mirti? Gal šiuose klausimuose nėra teisingo atsakymo?

 

Tragikomedijos veikėjai – tai trys vėlės, kurios pasakoja J. Savickio noveles lyg savo gyvenimo istorijas. Vėlės įstrigo laike, jos negali patekti į kitą dimensiją. Jų tikslas – pakeisti materiją, ištrūkti iš esamo būvio, kuriame nebejaučia, – kur laižomas cukrus burnoje virsta talku ar smėliu. Istorijų sekimas, kuriose vaizduojamas autentiškas tikrų žmonių gyvenimas, vėlėms virsta vieninteliu pasitenkinimo šaltiniu. Tai naujas bandymas iš naujo patirti gyvenimą.

 

Šį kartą į „Prabangas“ nukelia ne tik akivaizdus aktorės, teatro vadovės Reditos Dominaitytės, 2015 geriausia jaunąja aktore pripažintos Virginijos Kuklytės, Eimučio Kovščiausko talentas, bet ir spektaklio draminę formą pabrėžiantys įspūdingi dizainerės Jurgitos Januškevičiūtės kostiumai, specialiai šiam spektakliui sukurti Martynos Bartkutės juvelyrikos dirbiniai, pajusti praėjusio laiko dvelksmą leidžiantis ir nuolat spektaklio metu sklindantis antikvarinių kvepalų aromatas.

 

„Knygos teatro“ skiriamasis bruožas – sugrįžimas prie teatro ištakų – teksto bei žodžio, bet čia aktorius atsiduria taip arti žiūrovo, kad be žodžių tampa svarbi ir kiekviena grimo, kostiumo, aksesuarų detalė. Tikimasi, jog kiekvienas spektaklio lankytojas galėtų pasakyti – aš perskaičiau, išgyvenau, aš buvau knygoje

Kūrybinė teatro trupė, teatro ir kino aktoriai: Redita Dominaitytė („Knygos teatro“ vadovė), Eimutis Kvoščiauskas, Šarūnas Gedvilas, Virginija Kuklytė. Režisierius – Alius Vaverskis, kostiumų dailininkė – Jurgita Januškevičiūtė, scenografijos dailininkė – juvelyrė – Martyna Bartkutė, fotografas – Deivis Lukas, projekcijos autorius – Leonas Blėdis, garsas – Laura Misiukevičiūtė, šviesa – Rytis Vasiliauskas, grafinis dizainas  – Julija Račiūnaitė, šukuosenos – Rūta Marozovienė, asistentė – Eglė Kaukėnaitė.