Mintys – galingas ginklas, kuriantis mūsų pasaulį ir mus pačius. Kaip viską matysime, taip ir turėsime. Tikrovė tėra mūsų minčių projekcija. Todėl svarbu būti kuo sąmoningesniems, dėmesingesniems ir pozityvesniems. Kaip to pasiekti ir mintimis prišaukti laimę?

 

Pakeitus mintis, pakeisite pasaulįShutterstock_19090410851

 

Žmogaus protas per dieną apdoroja 50–70 tūkst. minčių. Ne visos jos sąmoningos ir unikalios, tačiau visos daro įtaką tam, kaip priimame save, kitus ir supantį pasaulį. Dauguma žmonių nesuvokia prigimtinės minčių galios. Gyvename savo gyvenimą persunkę vienokiu ar kitokiu mąstymu, aiškiai nesuvokdami, kad apie ką galvojame, į ką susikoncentruojame, ten link ir judame. Esame savo minčių produktas. Tai mūsų likimo pasireiškimo dalis. Ir visai nesvarbu, tikime ar ne minčių galia, ji pasąmonės lygmenyje veikia visus ir nuolat.

 

Protą galima prilyginti galingiausiam pasaulio kompiuteriui. Čia viskas vyksta žaibiškai ir be jokių atidėliojimų. Mintys – tarsi grynoji energija, judanti per smegenų sinapses ir šokinėjanti nuo vieno neurono prie kito. Beveik akimirksniu vykdomi minčių užduoti procesai. Tarkime, vos pagalvoję pakeliame ranką, tam nereikia sąmoningų pastangų ir nė nesuvokiame, kad apskritai prieš padarant veiksmą apie tai pagalvojome. Lygiai taip pat nė nesuvokdami, kaip ir kodėl galime atlikti ištisas veiksmų virtines, kurias išjudina paprasčiausia mintis. Akimirksniu galime apsispręsti, ar įsipareigoti kažkam, kas nuves mūsų vilčių bei svajonių link. Deja, mintys gali vesti ir prie tamsių dalykų, baimių. Negatyvios mintys tarsi pūliniai, jos užkrečia vienos kitas ir galiausiai smarkiai nutamsina kasdienybę, veikdamos emocijas, tolesnį mąstymą ir elgseną. Todėl be galo svarbu į mintis pažiūrėti sąmoningiau ir atsakingiau bei mokytis baimes, kompleksus ir nerimą keisti šviesiu mąstymu.

 

Baimės gniaužtuose

 

Baime grįstos mintys – vienos dažniausių. Nuolat galvojame, kas būtų, jei… Nors šios baimės yra natūralaus išlikimo instinkto dalis, jos neturėtų persmelkti proto. Kai baime grįstos mintys užgožia kitas – grįstas meile, pasitikėjimu, laime, sąžiningumu ir kt., baimės galiausiai gali virsti realybe. Savo energija prišaukiame tai, ko labiausiai bijome, nes nuolat mintyse kartodami atitinkamus scenarijus tarsi juos pamažu lipdome, aukojame energiją, kol viskas įgauna realų pavidalą. Tai sekina, atima gyvenimo džiaugsmą ir įsuka į užburtą ratą: kuo daugiau baimių verda galvoje, tuo daugiau nesėkmių prišaukiame realybėje, o pastarosios sužadina dar daugiau nerimo. Visa tai veikia ne tik protiškai, bet ir emociškai, dvasiškai, fiziškai. Ne veltui sakoma, kad mintys netgi gali susargdinti, kaip, beje, ir padėti pasveikti. Tad viskas mūsų rankose! Metas liautis save žlugdyti ir pradėti mąstyti pozityviau. Tai išmokstama.

 

Kaip pakeisti mąstymą?

 

Esame įpročių vergai. Turime per daugelį metų nusistovėjusius būdus, kaip elgtis, jausti ir mąstyti. Todėl norint pakeisti mąstymą, reikia nusiteikti, kad tai nebus greitas ir lengvas darbas. Juk įpročiai nesusiformuoja per dieną. Dauguma mokslinių tyrimų rodo, kad, norint padėti pagrindą pokyčiams, reikia naujus įpročius kartoti mažiausiai tris savaites. Per tiek laiko smegenyse nusitiesia nauji neuronų keliai, leidžiantys išlipti iš senojo mąstymo ir elgsenos šablono. Visiškai natūralu, kad šiame kelyje ne kartą norėsis viską mesti, kils daug abejonių, seni įpročiai vilios grįžti atgal. Todėl svarbu apsišarvuoti kantrybe ir neprarasti tikėjimo savimi. Kaip kartą pasakė A. Einšteinas, visiška beprotybė daryti tą patį vėl ir vėl ir tikėtis skirtingų rezultatų. Todėl, kol nesugebėsite pakeisti minčių ir įsišaknijusio elgsenos modelio, bergždžia tikėtis kitokio, laimingesnio gyvenimo. Turime imtis drastiškų priemonių ir pasėti pokyčių sėklas, kurios užaugins galingus rezultatus.

 

10 žingsnių

Nėra vieno auksinio modelio ar visiems tinkančių patarimų, kaip išmokti mąstyti pozityviau, tad galite kliautis bet kuo, kas tik padeda, kurti savo veiksmų planą. Siūlome išbandyti 10-ies žingsnių sistemą.

 

Išmokti sutelkti dėmesį. Didžiąją dalį dienos veiksmų atliekame nesąmoningai. Taip pat nesąmoningai per smegenis praleidžiame tūkstančius minčių. Ne visos jos palankios, todėl nė nepastebime, kaip jos mus nuodija. Todėl pirmiausia svarbu išmokti pastebėti, kas vyksta jumyse, kokios mintys gimsta ir kokias reakcijas tai sukelia. Visiškai nereikia to niekaip vertinti, tik pastebėti ir užfiksuoti. Čia svarbus sąmoningo dėmesingumo lavinimas. Tam yra įvairių technikų, pavyzdžiui, kvėpavimo pratimai, vadinamasis kūno skenavimas, sąmoninga meditacija ir kt.

 

Žvelgti iš tinkamos perspektyvos. Daug ką gyvenime laikome savaime suprantamais dalykais. Gyvename status quo tikėdamiesi tam tikro gyvenimo lygio arba kad aplinkiniai bus šalia, kai mums to reikia, nes tiesiog taip buvo iki šiol. Iš tiesų gyvenimas nesuteikia jokių garantų, tai tik mūsų įsitikinimai. Taigi turėtume į viską pažvelgti atsitraukę nuo savo ego ir padėkoti gyvenimui (ir sau) už tai, ką turime šalia brangaus, už tai, ko pavyko pasiekti. Svarbu atsitraukti bei iš šalies pažvelgti ir į gyvenime vykstančius negatyvius dalykus. Jie taip pat nėra amžini, jų nereikia priimti kaip nekintančios gyvenimo dalies.

 

Išsikelti prasmingų tikslų. Jeigu norite pasiekti didelių dalykų, turite išsikelti didelių ir prasmingų tikslų. Tokių, kurie svarbūs būtent jums, o ne aplinkiniams. Taip pat tikslai negali būti paviršutiniški, jie turi paliesti iki sielos gelmių, antraip greitai pasimirš. Mums išties svarbūs dalykai veikia tarsi neišsenkantys degalai, varantys pirmyn gyvenimo keliu. Tuomet nebaisios jokios kliūtys, iššūkiai, nepasiduodame jokioms abejonėms. Tiesa, svarbu neleisti dideliems tikslams išgąsdinti. Kartais jie tokie dideli, jog atrodo nepasiekiami. Galima juos suskaidyti į mažesnius etapus, kurie atrodys lengviau pasiekiami ir kels pozityvias mintis, o ne nerimą.

 

Plačiau žvelgti į vertę. Įprasta mąstyti, kad jei kažką duodame, turime kažką gauti atgal. Būtent tai motyvuoja stengtis, aukoti energiją ir laiką bei nepasiduoti susidūrus su kliūtimis. Deja, kartais vertė nėra lengvai apčiuopiama arba tikrosios grąžos tenka ilgai laukti. Būtent tai reikia suvokti bandant gyventi pozityviau. Ne viskas gaunama čia ir dabar. Derėtų mokėti žvelgti toliau į ateitį. Tam tikri indėliai atsiperka tik po daugelio metų, bet su kaupu.

 

Planuoti. Sėkmingi verslai neatsiranda iš nieko. Tam pirmiausia sukuriamos sudėtingos strategijos. Lygiai taip pat turėtumėte kurti planą savo gyvenimui. Tik nepamirškite, jog jis turėtų išlikti lankstus ir suteikti gaires, padedančias nepaklysti, o ne uždaryti į rėmus. Susidarydami aiškų sėkmingo gyvenimo planą lengviau išsaugosite motyvaciją siekdami užsibrėžtų tikslų, bus lengviau įvertinti tai, kas jau pavyko, o kas dar reikalauja daugiau pastangų. Tai įrankis, padedantis tarsi pamatuoti save ir tobulėti. Be to, sėkmingo gyvenimo planas padeda sukoncentruoti mintis į tai, kas šviesu, ko iš tiesų trokštate bei siekiate, ir atitraukia nuo nerimo, abejonių, baimių bei kitos tamsos.

 

Valdyti laiką. Visi turime tiek pat valandų paroje, nesvarbu, kas esame ir ko siekiame. Nuo to, kaip išmintingai gebate naudoti laiko resursus, priklauso tai, ką galite pasiekti. Taigi pirmiausia mintis reikėtų nukreipti savo laiko analizei – patikrinkite, kam ir kiek jo skiriate, ar išmintingai jį naudojate. Tikėtina, kad skyrę tam dėmesio suprasite, jog pernelyg daug laiko švaistote tuščioms mintis, baimėms, dvejonėms, savęs engimui, nereikalingiems veiksmams, kurie nieko neduoda ar netgi pritraukia negatyvią energiją. Išmokę tą laiką skirti šviesesnėms ir prasmingesnėms veikloms, neabejotinai pakeisite savo gyvenimą.

 

Įveikti žalingus įpročius. Antraip jie įveiks jus. Teisingos mintys, nukreiptos tinkama linkme, itin galingos. Štai neteisingos mintys, nukreiptos netinkama linkme, gali būti mirtinos. Blogos mintys padeda įskiepyti žalingus įpročius. Ir tie blogi įpročiai gali siautėti griaudami viską, kas jums brangu. Kas konkrečiai yra tie žalingi įpročiai, galite atsakyti tik jūs. Kartais žalingi būna net iš pirmo žvilgsnio visai nekalti įsišakniję veiksmai. Todėl permąstykite, iš ko susideda jūsų rutina, ką dažnai kartojate ir kaip tai jus veikia, kokią vertę kuria jūsų gyvenime arba ką atima.

 

Vengti negatyvo. Neigiamas mąstymas niekur neveda, bent jau tikrai ne ten, kur norėtumėte. Deja, jis lengvai užkrečiamas. Moksliškai įrodyta, kad kuo daugiau laiko leidžiame tarp negatyviai mąstančių žmonių, tuo labiau patys imame mąstyti negatyviai. Ir atvirkščiai – dėl pozityvių žmonių šviesios mintys gimsta ir mūsų galvose. Panašus traukia panašų, todėl mąstydami pozityviai į gyvenimą traukiame daugiau pozityvių dalykų, o mąstydami negatyviai prisišaukiame įvairių nesėkmių. Rekomenduojama sąmoningai vengti bet kokių negatyvių situacijų, toksiškų santykių ir žmonių bei reguliariai atlikti minčių higieną.

 

Skirti laiko ir energijos kitiems. Kiekvienas esame savo pasaulio bamba ir nuo to nepabėgsime. Vis dėlto bent kartais sveika atsitraukti nuo savęs ir apsidairyti aplink, kaip gyvena kiti. Kone visais atvejais pamatysite žmogų, kuris susiduria su sunkumais ir kuriam reikia pagalbos. Nedvejokite tam skirti savo laiko ir energijos išteklių. Tai tarsi indėlis, kuris ateityje atvers didžiulį geros energijos šaltinį iš visatos. Ieškokite būdų, ne kaip kažką iš kažko atimti, o kaip kažką kažkam duoti. Viskas grįžta bumerangu, taip veikia karmos dėsniai. Be to, sutelkę dėmesį į kitus turite progą atsitraukti nuo savų minčių, pailsėti nuo rūpesčių, o neretai ir suvokti, kad gyvenate geriau nei manėte.

 

Išlikti atkakliems. Gyvenimas – sudėtinga mokykla ir čia niekas neduodama savaime. Natūralu, kad siekdami tikslų susidursite su nesėkmėmis, kliūtimis, aplinkinių nepritarimu ar net sąmoningu kenkimu. Tik tai jokiu būdu neturi būti priimta kaip ženklas sustoti. Kad ir kas vyktų, privalu tikėti savimi ir judėti pirmyn. Nors ir pamažu. Svarbiausia, kad žengus vieną žingsnį atgal, į priekį žengtumėte du. Tik jūs ir jūsų pozityvios mintys yra tikroji kelrodė žvaigždė.

 

Specialistės komentaras

 

Astropsichologė Samantha Zachh

samanthazachh5 copy

Samantha Zachh

Ten, kur koncentruojamas dėmesys, ten ir energija telkiasi. Jeigu dėmesį nukreipiate į optimistiškai susiklostysiantį geriausią įmanomą tos situacijos variantą, tai savo energetika maitinate būtent tą geresnį, o ne blogesnį scenarijų. Be abejo, ne visuomet įvyksta nuostabūs dalykai, kokius įsivaizdavote, ne visi lūkesčiai pildosi. Nusivylimai bei nesėkmės irgi gali ištikti, nes ne viską lemia vien optimistinis požiūris.

 

Pozityvus mąstymas integravęsis į pasąmonę. Tai gali būti asmenybės bruožas arba ankstyvoje vaikystėje užprogramuotas pasąmonėje. Visgi net jeigu asmuo iš prigimties linkęs į pesimizmą, jame galima pažadinti optimizmą – tai įmanoma visais atvejais. Tiesa, visiškai užgniaužti stiprios pesimizmo programos (tiek kai ji yra įgimta charakterio savybė, tiek įgyta dėl ankstyvos vaikystės patirčių) nepavyks, ji liks, tik veiks gerokai silpniau. Yra įvairiausių praktikų, padedančių įgalinti optimizmą. Viena paprasčiausių – psichoterapija, padedanti pakeisti įsitikinimus. Kita – buitinė praktika – savęs gaudymas. Čia būtinas sąmoningas suvokimas, kad norite savyje pažadinti optimizmą. Kasdien reikia gaudyti pesimistines mintis ir jas sąmoningai keisti pozityvesnėmis. Net jeigu galvojate, kad ištiks kažkas blogo, verta pabandyti įžvelgti, ką gero ta situacija gali suteikti.

 

Jūratė Survilė