Gera žinia toms, kurios 1990-aisiais išpešiojo plaukelius taip, jog liko su plona antakių linija. Daugiau kaip dešimtmetį vyravusią vešlumo tendenciją keičia minimalizmas. Ir tai ne pirmas kartas, kai grožio mados krypsta į kraštutinumus.

 

Naujas standartasExperienced,Cosmetician,Pulling,Out,Brows

 

Dažnai fotografuojamos pramogų pasaulio žvaigždės, tokios kaip Cara Delevingne ar Zoe Kravitz, daugiau kaip dešimtmetį formuoja įvaizdį, kaip turėtų atrodyti antakiai – platūs, vešlūs ir kruopščiai fiksuoti. Tačiau neseniai ant raudonojo kilimo ir socialiniuose tinkluose pasipylusios tendencijos prognozuoja permainas. 1990-ųjų grožio sampratos sugrįžimas akivaizdus tiek „TikTok“ platformoje, tiek ant garsių mados dizainerių podiumų. Siaurus lyg siūlas, balintus ar kitaip užmaskuotus antakius renkasi prekės ženklas „Maison Margiela“. „Met Gala“ renginyje gegužę panašų įvaizdį pakartojo viena populiariausių naujosios kartos aktorių Zendaya. Tačiau tai, kas tinka modeliui ir Holivudo pažibai, kurie transformuoja veidą vienai fotosesijai ar renginiui, nebūtinai pritaikoma paprastiems mirtingiesiems realybėje.

 

Grožio meistrai sutinka, kad ploni antakiai sugrįžta, tačiau mada skiriasi nuo 1990-ųjų. Šiuolaikinėje versijoje siekiama atverti veido bruožus, todėl lanko forma tik koreguojama, o ne trinama. Moterims, kurios apdovanotos vešliais antakiais, siūloma patikėti veidą profesionalams ir nemėgdžioti laikinų tendencijų. Priešingu atveju padaryta žala gali likti visam gyvenimui.

 

Pasak ekspertų, antakių forma – individuali savybė, todėl nedera keisti kiekvieną kartą papūtus naujiems madų vėjams. Kad ir kokie populiarūs bus siauri modeliai, jie negali tikti kiekvienam. Įsivaizduokite moterį, turinčią ryškiai išreikštą smakrą. Susiaurinus antakius, vizualiai pasunkės apatinė veido dalis. Jei dominuoja aukšti skruostikauliai, plonytė antakių linija tarsi ištrins akis.

 

Laikantis vakarietiškų grožio standartų, antakių išvaizda grindžiama kaulų struktūra, akių forma, odos ir plaukų spalva. Ne veltui šios srities paslaugų verslas – pelninga veikla. Vien JAV rinkos vertė siekia 180 mln. dolerių.

 

Atgarsiai iš praeities

 

Pasak istorikų, kintančios antakių mados atspindi socialinį ir politinį epochos foną. Aptinkama duomenų, kad tam tikros tendencijos kito cikliškai nuo vieno kraštutinumo prie kito.

 

Senovės graikams ir romėnams patiko itin stori, tamsūs, vešlūs, net tarpusavyje suaugę antakiai. Viduramžiais išplito retų, siaurų antakių mada, kurią liudija išlikę meno kūriniai. Tų laikų paveiksluose vaizduojamos moterys su silpnai išreikštu plaukelių lanku: pešiojo antakius ir priekinę plaukų augimo liniją, kad sukurtų aukštos kaktos iliuziją. Manyta, kad tai intelekto ir grožio požymis. Kita vertus, „tuščias“ veidas nukreipdavo vyrų žvilgsnius į gilią iškirptę ir korsetu pakeltą krūtinę. Taigi, ploni ir neišraiškingi antakiai turėjo daug slaptų funkcijų. Pešiojimo mada buvo būdinga tik turtingoms moterims, kurios nedirbo ir turėjo laiko procedūroms.

 

XX a. antakių tendencijos įgavo naują pagreitį. 1920-aisiais plaukelius išpešiodavo visiškai, o lenktą arką nupiešdavo juodu pieštuku. Daugelis istorikų mano, kad drastiška mada prasidėjo nebyliojo kino epochoje, kai aktorės kūrė vaidmenis tik kūno kalba ir mimika. Ploni, tamsūs ir dramatiški antakiai tapo ryškiu neverbaliniu ženklu. Eilinės moterys kopijavo kino žvaigždes, pešiojo ir skuto antakius, kad galėtų nusipiešti naujus angliuku iš krosnies.

 

Iki Antrojo pasaulinio karo moterų antakiai tapo storesni ir natūralesni. Mat tarpukariu ir po jo, kai Europa kilo iš pelenų tiesiogine to žodžio prasme, nebuvo laiko grožio procedūroms. Daugybė moterų dirbo gamyklose, kad pakeltų ekonomiką ir išlaikytų šeimas. Tik nedaugelis galėjo skirti laiko lengvabūdiškiems dalykams, tokiems kaip antakių formavimas.

 

Nuo 1960 m. vėl išpopuliarėjo ploni, lenkti, net vaikiški antakiai. Tiek makiažas, tiek apranga kūrė paauglišką įvaizdį. 1980-aisiais įvyko lūžis ir lankas tapo ne tik vešlesnis, platesnis, bet ir netvarkingas. Prasidėjo laukinių antakių epocha, pažymėta skambiais roko akordais, įžūlia apranga ir ryškia kosmetika. Pagaliau 1990-aisiais popkultūra šlovino sporto ir lieknumo kultą. Nors išsipūtė šukuosenos ir drabužių petukai, antakiai susitraukė į plonytę liniją.

 

O kaip vyrai?

 

Antakių mados visais laikais būdingesnės moterims nei vyrams, ypač Vakarų pasaulyje. Nors senovės Egipte makiažą naudojo abi lytys, tendencija neišplito. Vyrai nebuvo linkę kopijuoti ekrano žvaigždžių. Kai 1974 m. aktorius Davidas Bowie nusiskuto antakius, poelgis pelnė ne aplodismentus, o keistuolio etiketę. Vyrai nerodė susidomėjimo antakiais iki 1980 m. Tuomet išplito mada koreguoti išorinį kraštą skutant, kad susidarytų švari, beplaukė, tiesi linija. Tokios procedūros buvo socialiai priimtinesnis būdas išgauti estetinį vaizdą, palyginti su vaškavimu, pešiojimu ar epiliacija.

 

Šiandien vis daugiau vyrų investuoja į įvaizdį ir nesibodi koreguoti išvaizdos. Gyvas pavyzdys – futbolininkas Cristiano Ronaldo. Vieni vyrai renkasi stilizuotą, iki tobulumo išpuoselėtą ir aukštą arką, kad padidintų akis. Norintys išsaugoti brutalumą pasilieka vešlius plaukelius ir dailina tik kraštus ir tarpuakį, kad antakiai atrodytų tvarkingi, nesusitaršę. Psichologų tyrimai rodo, kad moteris vilioja ne perdėtas vyrų susirūpinimas grožiu, o natūralumas ir pasitikėjimas savimi.

 

Specialistės komentaras

 

„Four studija“ vizažistė, antakių ir blakstienų laminavimo meistrė Adriana Bryžytė

 

Kokios antakių formų tendencijos vyrauja?

 

Šiuo metu daugelyje kitų grožio sričių vyrauja natūralumas. Dažniausiai plaukeliai visiškai nepešiojami arba išpešiojama tik apatinė antakių linija, šukuojama į viršų ar augimo kryptimi. Formuojami platesni, bet natūraliai atrodantys antakiai.

 

Kaip išgauti norimą efektą namuose?

   

Svarbu tinkamai prižiūrėti antakių plaukelius, reguliariai pamaitinti aliejumi. Siūlau naudoti ricinos, arganų, kokosų ar kitą veido odai palankų aliejų. Procedūros padeda sustiprinti plaukelius, suteikia glotnumo, natūralaus žvilgesio. Taip pat rekomenduoju naudoti specialų antakių muilą arba gelį. Užfiksavus plaukelius antakiai atrodys ne tik natūraliai, bet ir tvarkingai.

 

Ar pastebėjote, kad į madą sugrįžta plona antakių linija?

 

Taip, pastaruoju metu galima pastebėti, kad plona antakių linija grįžta į madą. Tačiau tai nėra tokia vyraujanti tendencija, kaip anksčiau. Kai kurios renkasi plonus antakius kaip retro stiliaus įvaizdžio dalį. Svarbu atminti, kad plonai antakių linijai dažnai reikia daugiau priežiūros, ji gali atrodyti nenatūraliai. Siūlau vertinti tendencijas atsargiai, atsižvelgti į veido formą ir bendrą įvaizdį.

 

Kokios dažniausios klaidos formuojant antakius?

 

Labai svarbu nekirpti antakių plaukelių. Tai viena didžiausių klaidų, kurias daro moterys, norėdamos suteikti antakiams plonesnę ir natūralesnę formą. Apkarpyti plaukeliai tampa stori ir nepaklusnūs. Taip nutinka todėl, kad antakių plaukelio galiukas iš prigimties yra plonesnis, o kerpant sutrinka augimo ciklas, pakinta struktūra. Jeigu sunku susitvarkyti su tankiais plaukeliais, rekomenduoju naudoti antakių gelį ir sušukuoti norima kryptimi arba apsilankyti pas profesionalą, kuris išretins plaukelius vizualiai patraukliu būdu.

 

Taip pat dažnai pasitaiko antakių formos korekcijos klaidų. Svarbu žinoti, kad vieną kartą per daug išpešioti plaukeliai gali neataugti. Tokiose vietose atsiranda praplikimų, kurie gadina estetinį vaizdą. Jeigu moteris abejoja, ar pavyks savarankiškai išgauti norimą rezultatą, geriau patikėti antakių korekciją profesionalams.

 

Dar viena grožio klaida – netinkamos antakių dažymo priemonės ir spalvos. Ryškūs, pernelyg tamsūs atspalviai atrodo nenatūraliai. Siūlau rinktis antakių dažymo priemonės atspalvį, artimą natūraliai plaukų spalvai.

 

Kokios procedūros palengvina kasdienę grožio rutiną?

 

Antakių dažymas itin palengvina kasdienybę, nes vėliau rytinis formavimas trunka vos kelias sekundes. Dar geriau atlikti antakių laminavimo ir dažymo procedūras kartu – dažai geriau įsiskverbia į plaukelį ir spalva laikosi ilgiau. Tuomet rytais nereikės antakių nei dažyti, nei formuoti. Permanentinis makiažas irgi palengvina kasdienę rutiną, bet vis tiek rekomenduoju kartkartėmis dažyti antakius, nes plaukeliai pašviesėja. Atsižvelgiant į situaciją, galima pakartoti laminavimą.

 

Kaip išsirinkti tinkamiausią meistrę? Kokie kriterijai svarbiausi?

 

Itin svarbu rinktis patyrusią specialistę. Kaip minėjau, drastiškai išpešiojus plaukelius, atliekant nekokybiškas laminavimo ar permanentinio makiažo procedūras, padariniai gali būti negrįžtami. Taip pat vienas svarbiausių aspektų – higiena, švari darbo aplinka ir įrankiai.

 

Šiais laikais turime begalę grupių socialiniuose tinkluose, kur moterys renkasi meistres pagal rekomendacijas. Visada galima nueiti į konsultaciją, pasidomėti specialisto kompetencija, įgytomis kvalifikacijomis, sužinoti, su kokiomis priemonėmis dirba, pamatyti darbų pavyzdžius ir susidaryti bendrą įspūdį.

 

Autorius Jurgita Ramanauskienė