Pirmosios menstruacijos – vienas pagrindinių mergaitės brandos momentų. Nors tai visiškai natūralus procesas, menstruacijos gali kelti daug klausimų ir emocijų. Tad joms būtina ruoštis iš anksto. Kaip geriausia tai padaryti, pasakoja prekės ženklo „Gentle Day“ įkūrėja Vilmantė Markevičienė.

 

Menstrual,Pads,And,Tampons,On,Menstruation,Period,Calendar,With,WhitePirmosios menstruacijos neretai tampa iššūkiu ne tik mergaitėms, bet ir jų mamoms. Tad veikiausiai apie jas derėtų pradėti kalbėti dar iki pasirodant kraujui. Kada geriausias laikas tokiam pokalbiui ir ką pasakyti verta?

 

Geriausia strategija – atvirumas. Iš tiesų pravartu į paauglystę žengiančioms mergaitėms paaiškinti ne tik kas yra menstruacijos, bet ir kokie pojūčiai per jas apima. Ir padaryti tai reikia iki tol, kol menstruacijos neprasidėjo. Neverta nuo dukrų, o ir sūnų, slėpti to, kad menstruacijos būna mamai, taip pat neprasminga slapstyti naudojamų priemonių. Jeigu vaikas klausia, kas vyksta su mamos kūnu, kam reikalingos tos priemonės, į klausimus derėtų atsakyti paprastai, suprantamai ir atvirai. Mat tuomet mergaitės suvoks, kad menstruacijos – natūralus ir net sveikas procesas. Moteris per mėnesines gali daryti viską, ką nori. Tai nėra nešvaru ar blogai. Naudinga akcentuoti ir tai, kad menstruacijos nebūtinai bus skausmingos bei pasitarti, kaip užtikrinti sau patogumą tomis dienomis, kai kraujuojama.

 

Puiku, jeigu artėjant lytinei brandai įsigyjamas priemonių rinkinys, kuri mergaitė gali apžiūrėti ir jaustis saugiau laukdama pirmųjų menstruacijų.

 

Jeigu mergaitė menstruacijoms paruošta, turi reikiamų priemonių, tai nebus iššūkis. Kviečiu apsilankyti interneto puslapyje www.prisijaukinkmenstruacijas.lt. Čia tiek mamos, tiek ir mergaitės ras daugybę atsakymų į klausimus, kylančius ankstyvoje paauglystėje.

 

Kokios būna pirmosios menstruacijos?

 

Jos gali prasidėti bet kada, šiek tiek netikėtai: naktį ar dieną, mokykloje ar sporto būrelyje, ekskursijoje ar kelionėje. Gerai tai, kad pirmosios menstruacijos nebūna itin gausios. Paprastai kraujingos išskyros tik sutepa kelnaites. Žinoma, jeigu mergaitė neturės su savimi įkloto, gali persigerti per drabužius. Tad tuomet teks suktis iš situacijos ir ant juosmens rišti megztinį ar platesnį šaliką. Visgi tokių triukų nereikės, jeigu kuprinėje bus bent vienas plonas įklotas.

 

Kokie kūno pokyčiai rodo, kad jos turėtų prasidėti?

   

Dažniausiai pirmosios mėnesinės prasideda 11–14 metų, tačiau gali prasidėti tiek anksčiau, tiek vėliau. Maždaug keletą metų iki menstruacijų pradžios pastebima įvairių kūno pokyčių: auga krūtys, atsiranda prakaito kvapas, kinta kūno formos, pasirodo plaukelių pažastyse ir ant gaktos, balkšvų makšties išskyrų kelnaitėse. Kartais menstruacijos prasideda būtent tais metais, kai jos prasidėjo ir mamai.

 

Kaip paauglės turėtų pasiruošti pirmosioms menstruacijoms? Kokių priemonių, be įkloto, dar verta turėti kuprinėje?

 

Jau nuo 10 metų rekomenduočiau kuprinėje nešiotis kelis įklotus menstruacijoms, drėgnų servetėlių, skirtų intymiai higienai, jeigu prireiktų apsivalyti, galima turėti ir švarias atsargines kelnaites. Nešiotis šias priemones galima nedidelėje kosmetinėje, kad išliktų higieniškos. Jeigu mergaitė nieko su savimi neturi, o menstruacijos prasideda mokykloje, rekomenduoju kreiptis į medicinos priežiūros specialistę, ji kabinete gali turėti higieninių įklotų. Mes jau daug metų siunčiame į tas mokyklas, kurios mums parašo, įklotų, kad jų būtų prireikus. Taip pat galite paprašyti draugės ar mokytojos, galbūt jos turės įklotą. Jeigu nėra galimybės gauti įkloto, trumpam pravers tualetinis popierius. Tik reikia sulenkti 6–8 sluoksnius ir įdėti į kelnaites.

 

Ar paaugles būtina supažindinti su skirtingomis priemonėmis: įklotais, tamponais, menstruacijų taurelėmis ir menstruacijų kelnaitėmis? Kas iš jų geriausiai tinka pirmiesiems metams, kai prasideda menstruacijos?

   

Labai gerai, jeigu mama papasakoja dukrai apie kiekvieną priemonę. Mūsų įmonės misija – šviesti mergaites. Tad kartu su pirmaisiais menstruacijų rinkiniais pridedame informacinį lankstinuką, įvairių priemonių susipažinti: tamponų, įvairaus dydžio paketų. Mama turėtų mergaitei paaiškinti, kaip kiekviena priemonė naudojama, kad paketai klijuojami ant kelnaičių, o tamponai ar taurelė kišami į makštį. Tam mergaitė turi būti pasiruošusi – išmanyti savo kūno anatomiją, subrendusi psichologiškai. Mat ne kiekvienai paauglei, o ir suaugusiai moteriai, priimtini tokie produktai. Geriausias ir paprasčiausias produktas menstruacijų pradžioje yra paketai. Kartu su paketais mergaitė gali dėvėti ir menstruacines kelnaites, kurios apsaugo nuo pratekėjimų. Būtent „Gentle Day“ menstruacinės kelnaitės turi įdurą, už kurio galima net paslėpti paketo sparnelius, tad visi nutekėjimai nuo paketo susigers į kelnaites, be to, nesimatys sparnelių. Menstruacines kelnaites galima mūvėti ir be paketo, tačiau, manau, gerai susipažinti su savo krauju, jo spalva, suprasti, kokio gausumo menstruacijos. Su menstruacinėmis kelnaitėmis ne visada galima pamatyti tuos dalykus, nes jų įduras yra juodas. Jeigu mergaitė nešioja tik menstruacines kelnaites, mamai reikėtų išmokyti ją, kaip kelnaites prižiūrėti, plauti.

 

Apie moterų ir juolab jaunų merginų kūnus bei natūralius jų procesus kalbama pašnibždomis. Kaip galime pakeisti tokį požiūrį, menstruacijų nesigėdyti ir nesibaiminti?

   

Deja, lietuvių kalboje dažnai sakome „sergu mėnesinėmis“. Tačiau žodis „sirgti“ nesukelia gerų emocijų, tad save tarsi užprogramuojame sirgti – jų metu kęsti nepatogumą ir skausmą. Juk galima sakyti tiesiog – man prasidėjo menstruacijos, man menstruacijos. Jau 13 metų mano kurto prekės ženklo ir mano pačios misija – keisti moterų ir merginų požiūrį į menstruacijas, griauti tabu, kalbėti apie tai atvirai, nesigėdijant. Beje, menstruacijos padeda suvokti moterišką cikliškumą, kodėl kartais esame suirzusios ir išsiblaškiusios. Gerai pažindamos savo ciklą (per savianalizę, užsirašydamos tai, ką jaučiame) galime planuoti savo dienas ir darbus. Menstruacijos kels mažiau rūpesčių pasirinkus sau tinkamiausias sveikas priemones. Hormonų veikla bus darni, menstruacijos neskausmingos, mažiau kamuos priešmenstruacinis sindromas, jei neužmiršime kokybiško miego (pradėti būtent nuo jo), visaverčio ir kokybiško maisto, dienos režimo ir būtinai judėti – saikingai sportuoti, vaikščioti. Menstruacijų ciklas – tai mūsų sveikatos veidrodis, tad vertinkime tai ir rūpinkimės savimi.

 

Autorius Eglė Stratkauskaitė