Sąnarius gali suskausti bet kokio amžiaus žmonėms, nors dėl fiziologinių ypatumų, nuo natūralaus dėvėjimosi dažniau kenčia vyresni. Sąnarių skausmas gerokai apkartina ir riboja gyvenimą, todėl numoti ranka į šį negalavimą nevalia. Ką daryti?

 

sanariai_800x533

Šaldyti skaudamą vietą

 

Pirmoji pagalba – šaltis. Tiesa, šis metodas tinka apėmus ūminiam skausmui dėl traumos. Vos susižeidus sąnarį patartina skaudamą vietą atšaldyti, tai padės malšinti skausmą, sumažinti tinimą. Ledą, ledo pūslę, šaldyto maisto pakelį ar kitą šaldymo kameroje rastą nesunkų daiktą apvyniokite rankšluosčiu, uždėkite ant skaudamo sąnario ir palaikykite 15–20 min. Pirmą parą tokią šalčio terapiją specialistai pataria kartoti vidutiniškai 6 sykius. Jei nuėmus ledą skausmas sumažėjo, sąnarį reikėtų kiek pamankštinti – lengvai, nepersitempiant ir tik tada, jei nejuntamas aštrus skausmas.

 

Skaudamą sąnarį rekomenduojama toliau šaldyti ir tepti specialiais tepalais, kurie ne tik malšina skausmą, bet ir gydo pažeistą vietą, sergsti nuo uždegimo. Gerai įtrynus ima šildyti, aktyvina kraujotaką ir padeda sąnariui gyti.

 

Nejudinti sąnario

 

Kai sąnarį skauda dėl traumos ar uždegimo, būklė pagerės apribojant jam tenkantį krūvį. Jei trauma nėra itin didelė, gipso ar longetės sąnariui imobilizuoti neprireiks, tačiau vis tiek reikėtų užtikrinti, kad sąnarys būtų kuo mažiau judinamas. Ortopedinių prekių parduotuvėje galima įsigyti specialų lipdukais reguliuojamą standų įtvarą arba bent įtvirtinti skausmingą sąnarį elastiniu bintu. Ypač svarbu imobilizuoti rankų sąnarius, kad pavyktų apsaugoti, nesujudinti kažką imant, keliant, valgant.

 

Pirmą savaitę po sąnario uždegimo jo ramybę būtina užtikrinti ir naktį, todėl įtvaro nevalia nusiimti einant miegoti.

 

Apėmus uždegimui skaudamas sąnarys tepamas jį malšinančiu kremu. Sąnario skysčio uždegimas gydomas antibiotikais.

 

Pakeisti skausmą lėmusias aplinkybes

 

Jei sąnarių skausmas yra lėtinis ar pasikartoja, dažniausiai paveikia tuos pačius sąnarius. Atsižvelgiant į tai derėtų koreguoti gyvenimo būdą. Jei svarmenis kilnojančiam sportininkui skauda kelių sąnarius, vertėtų rasti kitų būdų, kaip treniruotis su svoriais, pavyzdžiui, gulint ant suoliuko. Jei kelių skausmas vargina bėgiką, galbūt pakaks keisti bėgiojimo maršrutą – rinktis minkštesnę kelio dangą. Jei kojų ar klubų sąnarius skauda didesnio svorio žmogui, laikas susimąstyti apie antsvorio atsikratymą, taip pat išbandyti saugias mankštas baseine – plaukimą, vandens aerobiką.

 

Dažnai lėtinis skausmas vargina kompiuteriu dirbančius žmones. Laikant rankas vienodu kampu pakėlus nuo klaviatūros arba vienoda judesių amplitude spragsint pelę, ilgainiui dyla tik viena sąnario kremzlės dalis, todėl tą vietą pradeda skaudėti. Pajutus maudimą reikėtų pertvarkyti darbo vietą taip, kad pakistų riešų padėtis: išbandyti ergonomišką stalą, prie kurio galima dirbti stovint, įsigyti ergonomišką pelę, kuri suteikia galimybę plaštaką laikyti vertikaliai. Žinoma, pirmiausia dera numalšinti sąnarių skausmą, o tada išbandyti pokyčius.

 

Saugiai mankštintis ir masažuoti

 

Išvengti sąnarių skausmo ir sumažinti jau juntamą ilgainiui padeda mankštos. Fizinis aktyvumas sutvirtina raumenis, o šie geriau apsaugo nuo traumų sąnarius bei kaulus. Skaudant sąnariui gydytojas ortopedas gali paskirti kineziterapiją, kuri padės sutvirtinti raumenis, esančius ties pažeistu sąnariu.

 

Naudinga daryti specialias mankšteles sąnariams. Anot specialistų, sąnario kremzlė yra tarsi kempinė, kuri suspaudžiant ir atleidžiant įsisavina iš kraujotakos reikalingas medžiagas. Kuo dažniau spaudoma, tuo pilnesnė bus, o tai apsaugos nuo sąnarių skausmo.

 

Skausmą malšinti padeda ir masažai. Lengvas glostymas gerina kraujotaką ir sušildo pažeistus sąnarius, lengvina skausmą ir spartina gijimą. Masažuotoją svarbu įspėti, kurie sąnariai paveikti artrito ar traumuoti, kad jiems skirtų ypatingą dėmesį.

 

Kreiptis į medikus

 

Tiek dėl ūminio, tiek lėtinio varginančio sąnarių skausmo reikia apsilankyti pas ortopedą traumatologą. Jis tiksliai nustatys skausmo priežastį ir paskirs reikiamą gydymą ar sudarys gyvensenos keitimo gaires. Nemažai sąnarių skausmo atvejų išsprendžiami lengvai, atliekant fizioterapiją ir naudojant ortopedinius įdėklus, kurie padeda sugrąžinti sąnarių simetriją, sumažina kritinių taškų apkrovą, trintį, kremzlės susidėvėjimą bei slopina progresuojantį skausmą. Tačiau kitiems prireikia rimto gydymo, pavyzdžiui, vienkartinės didelės koncentracijos hialurono rūgšties injekcijos arba sąnario keitimo operacijos. Svarbiausia – nedelsti, nekęsti skausmo ir laiku gauti profesionalią pagalbą bei susigrąžinti darnaus judėjimo galimybę.

 

Kodėl skauda sąnarius?

 

Sąnarių skausmas gali būti ūminis arba lėtinis, o jį sukelia įvairios priežastys.

 

Ūminės traumos gali nutikti tada, kai sąnariui staiga tenka per didelė apkrova, pavyzdžiui, griūvant remiamasi delnu ir pažeidžiamas riešo sąnarys – jį ima skaudėti, riešas gali sutinti.

 

Sąnarius gali skaudėti dėl liekamųjų reiškinių po buvusių sužeidimų (meniskų plyšimų, raiščių, kremzlės pakenkimų).

 

Sąnarių skausmas, sukeltas degeneracinių ligų, dažniausiai vargina vyresnius žmones. Su metais dyla sąnario kremzlė, dengianti sąnarių paviršių, atsiranda defektų, mažėja sąnarinio skysčio, kauliniai paviršiai pradeda trintis vienas į kitą, vystosi uždegimas, todėl jaučiamas diskomfortas: skauda, traška, sutrinka sąnario funkcija. Pasitaiko, kad dalis kremzlės patyrus traumą ar dėl sudilimo atskyla ir patenka į sąnario vidų. Tuomet sąnarys judant stringa. Anot specialistų, dažniausiai degeneraciniai procesai paveikia stambiuosius sąnarius (klubų, kelių), kuriems tenka didesnis krūvis. Tačiau ši liga neaplenkia ir plaštakų, pėdų, čiurnų, stuburo.

 

Skaudėti sąnarius gali dėl uždegimo (artrito), kurį sukelia infekcija, medžiagų apykaitos sutrikimas ar autoimuninis procesas.

 

Įdomu

 
  • Žmogus turi apie 280 įvairaus dydžio sąnarių.
  • Kiekvieną sąnarį sudaro sąnarinė ertmė, kremzlė ir kapsulė.
  • Nuo artrito kenčia apie penktadalis žmonijos.
  • Sportininkai dažniausiai skundžiasi kelio sąnarių skausmais.
  • Daug dirbantiems kompiuteriu gresia riešo sąnario negalavimai.
  • Sąnarių ligas daugiausia nulemia gyvenimo būdas.