Pirmoji vaikų meilė tėvams sukelia visą puokštę skirtingų emocijų. Apima nostalgija ir negalėjimas suvokti, kad tas į glėbį lengvai tilpęs mažas ryšulėlis jau pats mezga meilės ryšius. Kartu apima džiaugsmas dėl atžalos. Visa tai neabejotinai lydi nerimas ir baimės – kur tai nuves? Kaip derėtų elgtis susidūrus su pirmąja vaikų meile?

 

Priimti rimtaiVector,Cute,Sketchy,Style,Younge,Couple.,Valentine's,Card.,The,First

 

Dažnai suaugusieji, kai atžalos atvirauja apie savo meilės santykius, viską priima tarsi tai nebūtų rimta, tik vaikų žaidimai. Net jeigu taip galvojate, jokiu būdu nereikėtų to ištransliuoti. Jeigu paauglys drįso su jumis atvirai pasidalinti širdies reikalais, gerbkite tai ir didžiuokitės, kad jumis pasitiki. Kalbėti apie tokius dalykus paauglystėje, ypač su tėvais, tikrai nelengva užduotis. Blogiausia, ką gali padaryti tėvai – pasityčioti iš to, nuleisti juokais ar ignoruoti. Verčiau pabandykite prisiminti, kaip patys jautėtės kadaise įklimpę į pirmąją meilę. Juk tai atrodė svarbiausias žmogus, gyvenimo prasmė, nuoširdžiai tikėjote, kad niekada jokių kitų santykių jau nebebus. Tokiomis rožinėmis svajonėmis gyvena ir paaugliai. Tai natūralu ir nesvarbu, į ką išaugs ir kiek tęsis tokie santykiai, tėvai privalo juos gerbti. Juk paaugliams labiau nei kada nors tokiose situacijose reikia palaikymo, patvirtinimo, patarimų – net jeigu patys to jokiu būdu nepripažįsta. Tai žingsnis į visai naują pasaulį, tad tėvai turėtų tapti ta saugia vieta, į kurią visada galima sugrįžti, kai prireikia patarimo ar palaikymo.

 

Nekalbėti apie savo pirmąją meilę

 

Tėvų pirmoji meilė nėra tabu tema pati savaime. Apie tai galima ir netgi naudinga šnekėtis su atžalomis, tik svarbu pasirinkti tinkamą laiką ir aplinkybes. Kai paauglystę pasiekę ir apie pirmuosius santykius pasikalbėti panorę vaikai kreipiasi į jus, tuomet tai tikrai nėra tinkamas laikas prisiminti savo paauglystę ir pirmus santykius. Tokiu atveju visą dėmesį nukreipsite į save, taip tarsi sumenkindami vaiko jausmus. Juk dabar jis atėjo pas jus norėdamas pasikalbėti jautria tema – savo, o ne jūsų širdies reikalus. Gerbkite tai ir nesielkite egocentriškai, sutelkite visą dėmesį į tai, kas vyksta čia ir dabar, o prisiminimais galėsite pasidalinti vėliau.

 

Gerbti privatumą

 

Daugumai paauglių itin svarbus privatumas, ypač kalbant apie asmeninius santykius. Natūralu, kad sužinojus, jog atžala užmezgė romantiškus santykius, tėvams smalsu apie juos sužinoti kuo daugiau. Visgi reikėtų nekišti nosies pernelyg giliai. Jeigu kažkurios santykių detalės kelia smalsumą, tačiau nėra būtinos žinoti dėl saugumo ar kitų svarbių aspektų, o paauglys nenori apie tai šnekėti, leiskite jam tai pasilikti tik sau. Jokiu būdu slapčia nenaršykite vaiko telefone, socialiniuose tinkluose ar kitaip nepažeidinėkite asmeninės erdvės vien iš noro sužinoti įdomių detalių, kai tam nėra jokio rimto pagrindo. Tiesiog leiskite aiškiai suprasti, kad esate visuomet pasiryžę išklausyti, patarti, padėti, jeigu to reikės. Tam, kad paauglys nebijotų į jus kreiptis, pirmiausia turite būti geri klausytojai, gebėti priimti sakomą informaciją ir neskubėti kritikuoti.

 

Nepulti aiškinti apie seksualinius santykius

 

Dažnai tėvai, sužinoję, kad jų paauglystės amžiaus atžala užmezgė romantiškus santykius, sutapatina tai su lytinių santykių pradžia. Pirmiausia, nebūtinai taip yra. Nors amžius, kai tampama seksualiai aktyviais, iš tiesų vis jaunėja (dabar Lietuvoje vidutiniškai 16–17 m.), tačiau tai tikrai nereiškia, kad patyręs pirmąją meilę paauglys suskubo išbandyti fizinius malonumus. Net jeigu įtariate, kad taip yra, nederėtų primygtinai apie tai kamantinėti. Galite atsargiai priminti, ką svarbiausia žinoti apie saugumą lytinių santykių metu, bet tik tiek. Apskritai vaikų lytinis švietimas turėtų prasidėti gerokai anksčiau, negu jie užmezga pirmus romantiškus santykius. Šiais laikais apie tai jie daug sužino mokykloje, iš žiniasklaidos, interneto, tad tėvai – tik viena iš sudedamųjų dalių skleidžiant informaciją apie seksualumą ir su tuo susijusius dalykus.

 

Palaikyti santykiams nutrūkus

 

Santuoka ir šeimos sukūrimas su pirmąja meile – retas reiškinys. Dauguma paauglių romantiškų santykių yra intensyvūs, bet trumpalaikiai. Vis dėlto jiems nutrūkus susiduriama su stipriomis emocijomis – juk tai pirma tokia patirtis, tad natūralu, kad ji atneša daug skausmo, nežinios ir neaiškumo. Todėl tėvai, sužinoję, kad jų atžala patiria skyrybų sielvartą, jokiu būdu neturėtų numoti ranka ir nesakyti, kad meilių per gyvenimą bus dar daug ir nereikia pernelyg sureikšminti šios patirties. Taip tik sutryptumėte vaiko jausmus, kurie yra kuo tikriausi. Nedramatizuokite įvykių, bet parodykite, kad suprantate tą skausmą, esate pasiruošę išklausyti ir kuo galėdami padėti. Visgi turite likti patarėjais ir palaikytojais, neperženkite ribos ir nemėginkite visko išjausti ir išspręsti už patį paauglį.

 

Priminti apie kasdienes pareigas

 

Nors išgyvendami pirmąją meilę paaugliai jaučiasi tarsi skraidytų padebesiais, tikras gyvenimas su pareigomis ir taisyklėmis niekur nedingsta. Jeigu matote, kad meilės užvaldyta atžala apleido mokslus, pamiršo pareigas namuose ir kitus įsipareigojimus, ėmė elgtis pernelyg nerūpestingai, būtinai apie tai pasišnekėkite nelaukdami, kol tai atneš blogų pasekmių. Skatinkite palaikyti pusiausvyrą tarp visų gyvenimo sričių. Kad ir kaip būtų įsimylėję paaugliai, nedera pamiršti draugų, šeimos, laisvalaikio veiklų, hobių. Meilė anksčiau ar vėliau priblės, nurims, o gyvenimas tęsis. Jeigu reikia, nubrėžkite aiškias elgesio ribas, sugalvokite atitinkamas taisykles, sudėliokite dienotvarkę.

 

Autorius Jūratė Survilė