Sakoma, kad apie pinigus gerai išauklėtų žmonių kompanijoje nekalbama. Juk finansinė padėtis – asmeniška ir jautri tema. Tad nenorint užgauti pašnekovo nederėtų domėtis jo banko sąskaitos dydžiu ir finansiniais įpročiais. Visgi šios temos išvengti tikrai nepavyks, jeigu du žmonės planuoja bendrą ateitį. Santykių ekspertai, beje, primygtinai ragina pasikalbėti apie finansų tvarkymą dar prieš užmezgant rimtus santykius. Mat pinigai ir skirtingas vyrų bei moterų požiūris į juos dažnai tampa ne tik nesutarimų, bet ir skyrybų priežastimi.

 

Sąskaitos dilemaEuro,Currency,Coins,In,Heart,Shaped,Box,On,Grey,Stone

 

Socialiniai tinklai – šiuolaikinės visuomenės ir jos aktualijų veidrodis. Tad suprasti, kad pinigai šiame pasaulyje itin svarbūs, visai nesunku. Pastaruosius metus „Instagram“ ir „X“ socialiniuose tinkluose verda diskusija apie tai, ar vyras turi išlaikyti moterį ir ar tikrai vyro prašymas per pirmąjį pasimatymą pasidalinti restorano sąskaitą pusiau yra rimtas įspėjimas merginai antrajame pasimatyme nepasirodyti. Vieni socialinių tinklų vartotojai šį klausimą paverčia juokais, kaip, pavyzdžiui, jauna žavi amerikietė, „TikTok“ šmaikščiai skelbianti, jog ieško mėlynakio finansininko, turinčio patikos fondą ir ne žemesnio nei 1,85 cm. Ji į kitus kandidatus net nesižvalgo, nors tikimybė JAV rasti dar nevedusį ir visus išvardintus kriterijus atitinkantį jaunikį yra menka. Mat į šį įrašą sureagavę statistikos ekspertai apskaičiavo, kad visose Jungtinėse Valstijose tokių vyrų tėra 2. Kitiems pinigai ir jų įtaka santykiams visai nekelia ūpo pašmaikštauti. Juk būtent dilema, kas apmokės sąskaitą pirmojo pasimatymo metu, jiems užkerta kelią ieškant partnerio. Prieš 50 metų klausimas, kas apmokės restorano sąskaitą, net nebūtų kilęs. Buvo kone savaime suprantama, kad už viską mokės vyras. To reikalavo ir etiketas, ir socialinė padėtis. Moterys iš tiesų tuomet uždirbdavo gerokai mažiau nei vyrai, ir būtent stiprioji lytis natūraliai prisiimdavo finansinius įsipareigojimus. Dabar situacija šiek tiek kitokia. Nors moterys daugelyje pasaulio šalių vis dar uždirba vidutiniškai mažiau, tačiau daugybė dailiosios lyties atstovių yra finansiškai nepriklausomos. Apklausos rodo, kad kone du trečdaliai moterų per pirmąjį pasimatymą pasiūlo pasidalinti restorano sąskaitą, tačiau dalis jų slapčia viliasi, jog vyras mandagiai atsisakys ir ją apmokės pats. Maždaug 60 % vyrų tikisi, kad moteris bent pasiūlys sąskaitą pasidalinti. Mat tai mandagumo gestas. O štai 31 % stipriosios lyties atstovų įsitikinę, kad dalintis pasimatymo sąskaitą pusiau yra būtina, nes abu partneriai į potencialius santykius turi investuoti lygiomis dalimis – tiek laiko, tiek ir pinigų.

 

Kuo čia dėta infliacija?

 

Statistika lyg ir leistų daryti prielaidą, kad sąskaitos apmokėjimas pirmajame pasimatyme neturėtų kelti problemų. Juk moterys žino, kad iš jų tikimasi mandagaus pasiūlymo, o vyrai suvokia, kad socialiai būtų labiau priimtina, jeigu jie imtųsi iniciatyvos ir pasiimtų čekį sau. Kaip ir daugelis dalykų kalbant apie priešingų lyčių bendravimą, tai socialinis šokis, kurio metu vyras ir moteris demonstruoja savo požiūrį ir pasufleruoja, ko iš jų galima tikėtis ateityje. Ir veikiausiai būtent tokia užuomina į ateitį lemia, kad neretai pirmasis pasimatymas baigiasi nesėkme. Nors laikai pasikeitė ir moterys užsidirba pačios, tačiau ieškančios būsimo sutuoktinio suvokia, kad ateityje bus laikotarpis, kai šeimos maitintoju neišvengiamai turės bent laikinai pabūti vyras. Vaikų susilaukusi moteris Europoje iškrenta iš darbo rinkos kone dvejiems metams. O jos pajamos sumažėja 30–50 %. JAV situacija dar sudėtingesnė, mat ten socialinės apsaugos sistema nekompensuoja motinystės atostogų ir ilgiau nei tris mėnesius vaiką namuose auginti nusprendusios moterys negauna jokios finansinės paramos iš valstybės. Tad vieninteliu finansinio saugumo garantu tampa partneris. Todėl neturėtų stebinti tai, kad moterims iš tiesų rūpi, ar vyras turi pinigų bei ar yra pasirengęs dalį jų išleisti dėl šeimos. Tiesa, dabar santykių ekspertai pastebi ir kitą tendenciją. Pasaulio ekonomiką kamuojanti infliacija verčia moteris, neretai ir vyrus ieškoti partnerio, kuris tiesiog padėtų išgyventi arba gyventi geriau. Tai itin ryšku didžiuosiuose pasaulio miestuose, kur nuomos kaina per trejus metus išaugo beveik 50 %, o maitinimo paslaugos ūgtelėjo daugiau nei trečdaliu. Šiuolaikiniai žmonės priversti ieškoti ne tik meilės, bet ir finansinio palaikymo. Štai tuomet sąskaitos apmokėjimo klausimas įgauna naujų atspalvių. Moterys vis labiau linkusios pritarti minčiai, kad vyrai turėtų prisiimti finansinę atsakomybę. O stiprioji lytis supranta, kad vidutinės pajamos ir net aukštesnės nebeleidžia to padaryti. Paprasčiau tariant, tik menka dalis vyrų netgi norėdami dėl ekonominės situacijos būtų pajėgūs visiškai išlaikyti partnerę.

 

Skirtingos kultūros padiktuoja skirtingą požiūrį

 

Pinigai rūpi visiems be išimties, tačiau požiūris į juos dažnai nulemtas kultūrinių aspektų. Štai Skandinavijos šalyse, Vokietijoje ir Didžiojoje Britanijoje moterys apklausų metu dažniau prisipažįsta nuoširdžiai norinčios pasidalinti pirmojo pasimatymo sąskaitą, taip pat mano, kad kartu gyvenantys vyras ir moteris visas išlaidas turėtų dalintis per pusę. Apie 52 % moterų šiose šalyse prisipažįsta pasijuntančios nepatogiai, jeigu partneris padengia jų išlaidas. O apie tai, kad menkai pažįstamas vyras mokėtų už vakarienę, negali būti nė kalbos, mat tuomet jos jaučiasi įsipareigojusios vienaip ar kitaip kompensuoti tas išlaidas. Šiaurės Europos vyrai irgi daug laisviau žiūri į finansinių įsipareigojimų pasidalijimą. Vos 15 % stipriosios lyties atstovių mano, kad vyras turi mokėti už vakarienes, teikti dovanas ar vaišinti kokteiliais. Lyčių lygybės principai šiame regione turi senas tradicijas, tad moterų nepriklausomybė gerbiama ir vertinama. Pietų ir Rytų Europos šalyse situacija kiek kitokia. Pietiečiai garsėja galantiškumu ir tradiciniu požiūriu į vyriškumą, o vienas iš būdų tai parodyti – leisti pinigus lepinant drauges, žmonas ar net potencialias partneres. Pasak apklausų, 64 % italų nesutiktų, kad restorano sąskaitą apmokėtų moteris. Panašiai mąsto ir Balkanų šalių gyventojai. Čia vis dar vyrauja įsitikinimas, kad vyras turi išlaikyti moterį. Beje, vyriškumas šiame regione siejamas su socialiniu statusu. Kuo vyras labiau pasiturintis, tuo laiko save patrauklesniu. Lietuviai atsiduria kažkur per vidurį. Mūsų šalyje apie du trečdalius vyrų ir moterų mano, kad vyras turi apmokėti sąskaitą per pasimatymą, taip pat labiau pritariama teiginiui, jog stipriosios lyties atstovai turi išlaikyti šeimą. Visgi realybė kiek kitokia. 2022 m. SEB banko atlikto tyrimo duomenimis, tik 26 % moterų iš dalies finansiškai priklausomos nuo partnerio pajamų. Visiškai išlaikomų namų šeimininkių tėra vos procentas. Visos kitos ne tik finansiškai nepriklausomos, bet ir dažnai rūpinasi puse ar net dar didesne dalimi šeimos biudžeto.

 

Moterims reikia daugiau pinigų nei vyrams

 

2017 m. Lietuvoje atliktas vartotojų tyrimas parodė, kad moterys sukuria ekonomikos paradoksą – uždirba mažiau, tačiau perka daugiau. Paaiškėjo, kad 50,5 % prekybos centrų lankytojų sudaro dailiosios lyties atstovės. Jos dažniau lankosi grožio salonuose ir namų interjero parduotuvėse, taip pat perka daugiau rūbų ir galanterijos. Ir ne tik sau. Lietuvoje net 52 % dailiosios lyties atstovių iki 20 % gaunamų pajamų išleidžia vaikų poreikiams patenkinti. Tyrimas taip pat atskleidė, kad moterys vidutiniškai apsipirkinėja 10,3 karto per mėnesį. Vyrai į parduotuves išsiruošia tik 5 kartus. Beje, dailiosios lyties atstovėms lankymasis prekybos centruose teikia malonumą. Kas ketvirta lietuvė prekybos centre atsipalaiduoja ir pramogauja. Psichologai sako, kad dovanos (kaip dovaną galima vertinti partnerio duodamus pinigus asmeniniam apsipirkimui) iš tiesų yra dažna moterų meilės kalba. Tai reiškia, kad pinigais remiama ar lepinama moteris jaučiasi labiau mylima. Galbūt tai neskamba itin romantiškai, tačiau toks suvokimas neatsirado iš niekur. Juk ilgus šimtmečius visuomenėje buvo įprasta, kad vyras, siekdamas damos palankumo, demonstruoja dosnumą. Beje, amerikiečių statistikos ekspertai net suskaičiavo, kiek vyrams vidutiniškai tenka išleisti pinigų, kol moteris sutinka perkelti santykius į kitą lygį ir užsiimti intymiais santykiais. Beje, suma neįspūdinga. 2018 m. tai buvo iki 300 JAV dolerių. 2024 m. dėl ekonominių pokyčių jį padidėjo iki maždaug 500 dolerių. Visgi naujausios apklausos rodo, kad jauni vyrai antrųjų pusių poreikiams išlaidauja vis mažiau noriai. Šiuolaikiniai 20–25 m. vyrai prisipažįsta savo merginoms be progos neperkantys dovanų, neįteikiantys gėlių, o paprašyti dalintis degalų išlaidas keliaujant vienu automobiliu laikoma norma. Beje, jaunuoliai daug nuosaikiau žiūri ir į tai, kad moteris uždirba daugiau. 2021 m. žurnalas „Elle“ JAV atliko apklausą, kuri atskleidė, kad net 84 % vyrų nuo 18 iki 30 m. nenorėtų užmegzti santykių su moterimi, kuri uždirba daugiau.

 

Kas laukia ateityje?

 

Psichologai mano, kad daugelis šiuolaikinių žmonių, ypač jaunų (iki 25-erių), su pinigais užmezgę ne itin sveikus santykius. Viena vertus, žmonės nuolat siekia tokio gyvenimo būdo, kurį užtikrina finansinis stabilumas ir palyginti didelės pajamos. Tačiau jaunoji karta vis dažniau prabyla apie socialinį neteisingumą. Taip pat pamažu nyksta su pinigais susiję lyčių stereotipai. Ir ne todėl, kad žmonės tampa sąmoningesni, bet dėl objektyvių priežasčių. Dauguma tiesiog neuždirba tiek, kad galėtų už pinigus pirkti „patrauklumo taškų“ ir pelnyti patinkančio asmens dėmesį. Ir ši situacija, pasak sociologų, jau netolimoje ateityje veikiausiai padiktuos visai naują poros išlaidų dalijimosi būdą. Jeigu dabar siekiamybe būtų galima laikyti pasidalijimą pusiau, ateityje tai turėtų būti ne 50 % ir 50 %, o pajamoms adekvataus teisingo pasidalijimo principas. Jis reiškia, kad vyras ir moteris prisideda tiek, kiek leidžia jo ar jos pajamos. Uždirbantis daugiau padengia šių išlaidų didesniąją dalį, o gaunantis mažesnes pajamas kompensuoja likusią dalį. Veikiausiai visiems teks išmokti apskaičiuoti maržą – tam tikrų dviejų vienarūšių rodiklių dydžių skirtumą. Galbūt dabar tai atrodo šiek tiek juokinga ar net kvaila, tačiau iš tiesų toks skaičiavimas – vienas teisingiausių. Mat abu partneriai investuoja į santykius ir bendrą gyvenimą, nė vienas nesijaučia išnaudojamas ir dėl tokio išlaidų pasidalijimo abu gali gyventi panašiomis sąlygomis. Tik štai, kaip užsimena santykių ekspertai, taip žiūrėti į finansinę atsakomybę pavyksta retam. Juk visi be išimties turi tam tikrų lūkesčių. Ir dažniausiai jie stipriai prasilenkia su realybe. Beje, iliuzijų turi ne tik turtingo gražuolio finansininko ieškančios merginos, bet ir vaikinai. Mat tiek vieni, tiek ir kiti vis dažniau pasvajoja, kad partneris išspręstų jų finansinius sunkumus. Turbūt ne be priežasties tarp jaunimo taip išpopuliarėjo atlikėjų Cassö, Raye & D-Block Europe daina „Prada“. Kas gi nenorėtų, jog mylimasis ar mylimoji ne tik nupirktų butą, nuvežtų į Paryžių, bet ir padovanotų ką nors dailaus iš „Prada“ mados namų asortimento.

 

Autorius Eglė Stratkauskaitė