Gražios kosmetikos ir buities priemonių pakuotės gamtai kainuoja labai daug. Visi tie dailūs buteliukai, indeliai, dėžutės galiausiai nugula sąvartynuose ir didina opią problemą – plastiko taršą. Laimei, jau ir Lietuvoje atsiranda priemonių, kurių galima įsipilti į atsineštą tarą. Tačiau kiek iš to naudos?

 

ekologija

Nauda ir Žemei, ir piniginei

 

Norint sumažinti plastiko taršą pasaulyje, neužtenka gaminti daugiau lengvai perdirbamų pakuočių. Metas iš esmės keisti supratimą apie grožio ir švaros priemonių įsigijimą, o tai galima pradėti nuo skatinimo pirkti jų papildymus. Taip prireiks daug mažiau pakuočių, be to, jie ir kainuoja pigiau. Taigi nauda irgi dviguba: ir Žemei, ir piniginei. Jau dabar nesunku rasti gamintojų, siūlančių įsigyti priemonių papildymų. Amerikiečių tinklalapio flawless.org atlikta apklausa parodė, jog 21 % žmonių, nors ir jaučiasi kalti nenaudodami ekologiškų priemonių, iki šiol nėra bandę įsigyti grožio ir švaros produktų papildymų. Viena priežasčių – aukšta kaina. Dažniausiai papildymų siūlo įsigyti prabangių prekių pardavėjai, o ne masiniai gamintojai. Kita priežastis – trūksta tokių prekių pardavimo vietų. Dauguma tokių vietų yra didmiesčiuose arba net ne Lietuvoje. Juk tik šių metų sausio 20-ąją vienas didžiausių prekybos tinklų „Rimi“ pasiūlė pirkėjams įsigyti iš anksto nesupakuotų arba daugkartinėse pakuotėse esančių švaros ir kūno priežiūros priemonių. Šis pasiūlymas pateiktas kaip revoliucinė naujovė mūsų šalyje.

 

Alternatyva – ekologiškos pakuotės 

 

Dėl vienokių ar kitokių priežasčių pilstomos švaros ir grožio priemonės (pa)tiks toli gražu ne visiems. Tačiau net ir tokiu atveju saugoti gamtą turėtų būti šiuolaikinio žmogaus prioritetas. Verta žinoti, kad ekologiškai kosmetikai dažniausiai naudojami maišeliai ir dėžutės iš biologiškai suyrančių medžiagų. Jei dėžutė yra ekologiška, tai nereiškia, kad ji bus visiškai paprasta. Ekologiškų priemonių pakuočių dizainas vertinamas labai atidžiai. Indelis, dėžutė ar buteliukas turi būti malonus liesti ir lengvai atpažįstamas pagal unikalų tam tikro gamintojo dizainą. Viena iš tendencijų yra storo arba perdirbto popieriaus ir kartono atliekų antrinis panaudojimas. Ne mažiau populiarūs ir metaliniai indeliai, tūbelės, taip pat maišeliai iš biologiškai suyrančio plastiko. Naudojami stikliniai indeliai, vis daugėja natūralios medienos pakuočių. Ekologinės kosmetikos pakuočių spalvų paletėje daugiausia natūralių atspalvių, rečiau pasitaiko ryškių spalvų (žalia, geltona, mėlyna, oranžinė). Gamintojai siekia parodyti, kad produktai yra natūralūs ir nekenksmingi, pagaminti iš uogų, žolelių, sulčių, vaisių ir medaus. Ekologiškos pakuotės retai būna raudonos, juodos ar auksinės, vengiama sudėtingų dekoratyvinių elementų. Jei reikia antrinės pakuotės, pasirenkami ekologiški maišeliai, kuriuos vėliau galima naudoti pakartotinai. Skaidri pakuotė, pagaminta iš natūralių pluoštų, yra praktiška ir patvari. Dėl to ją galima pakartotinai naudoti kai kurioms smulkmenoms saugoti ar dovanoms pakuoti. Pagrindinis ekologiškų pakuočių privalumas – galimybė greitai perdirbti ir jokių toksinų deginant.

 

Loreta Valatkevičiene

Specialistės komentaras

 

Loreta Valatkevičienė

Kauno kolegijos Medicinos fakulteto Kosmetologijos katedros lektorė, kosmetologė 

 

Ką manote apie į atsineštą tarą pilstomas kosmetikos ir higienos priemones? Ar tokius produktus saugu naudoti?

 

Kosmetikos ir higienos priemonių pakuotė toli gražu nėra tik gražus indelis ar dėžutė. Viena svarbiausių pakuotės funkcijų – tai produkto apsauga, kad šis išliktų maksimaliai sterilus ir veiksmingas visą naudojimo laiką, kad priemonė neturėtų galimybės gauti oro ir būtų apsaugota nuo bakterijų visą galiojimo laiką. Pilstant bet kokią kosmetikos priemonę iš originalios pakuotės į atsineštą saugumas prarandamas. Kokybiškos veido ir kūno priežiūros priemonės gaminamos laboratorijose, kuriose dirba mokslininkai, jų užduotis – ne tik sukurti tinkamą produktą, bet ir pritaikyti jam tinkamą pakuotę geriausioms savybėms išsaugoti. Tad atsakingai dirbanti kosmetologė niekada neparduos produkto neoriginalioje pakuotėje, suprasdama saugumo svarbą, taip pat nemenkindama gamintojo vardo.

 

Atsineštos pakuotės gali būti nesterilios, nesandarios, laidžios pašaliniams kvapams, dujoms, UV spinduliams. Kai kurios medžiagos praranda savybes gavusios deguonies, pvz., vitaminai E ir C. Vadinasi, svarbu, kad pakuotės dangtelis sandariai užsidarytų. Dažnai tokios medžiagos būna vienkartinėse pakuotėse, kurias atidarius produktą reikia sunaudoti iškart.

 

Ant originalios pakuotės visada bus užrašyta kosmetikos gaminio sudėtis, pažymėtas galiojimo laikas. Labai abejoju, ar pirkėjas žymėsis ant atsineštos pakuotės datą, kai pradeda naudoti priemonę, jis nežinos, kada gaminys praimtas iš originalios pakuotės. Jei pirkėjui priemonė bus netinkama, kils alerginė reakcija, nebus galimybės matyti komponentų sąrašo.

 

Ekologiškos kosmetikos ir higienos priemonės pakuojamos taip, jog būtų sunaudojamos nuo atidarymo per gana trumpą laiką, jose nėra cheminių konservantų. Tad pilstymas itin sutrumpins galiojimo terminą, veikliosios medžiagos praras veiksmingumą.

 

Jei atsinešta pakuotė nesandari, kai kurios cheminės medžiagos garuos, į higienos priemones, kurios dažniausiai laikomos vonioje, pateks vandens.

 

Žinoma, neteigiu, kad pilstoma priemonė akimirksniu taps visai nenaudinga ar žalinga. Tačiau aš pati, mokėdama pinigus už gaminį, noriu gauti jį maksimaliai naudingą ir saugų.

 

Dėl ekologinių priežasčių nemažai žmonių ketina naudoti būtent pilstomas priemones. Ką reikėtų žinoti apie tokios kosmetikos laikymą?

 

Galiu tik pakartoti, kad siekiant išlaikyti kosmetiką šviežią ir maksimaliai veiksmingą, geriausiai ją naudoti iš originalios pakuotės.

 

Siekiant likti draugiškiems aplinkai, rekomenduoju atsakingai rinktis kosmetiką, kurios gamintojai turi tokį patį tikslą. Ypač ekologiškos kosmetikos gamintojai, nes tokiai kosmetikai taikomi griežtesni standartai, dėmesys kreipiamas ne tik į sudėtį, bet ir komponentų išgavimo sąlygas. Visi tokios kosmetikos gaminiai sertifikuoti, priemonės privalo būti pagamintos iš ekologiniuose ūkiuose išaugintų žaliavų, perdirbant žaliavas turi būti užtikrintos minimalios cheminės reakcijos, o ekologiškų kosmetikos priemonių pakuotės turi neteršti aplinkos arba būti pagamintos iš antrinių žaliavų.

 

Norint įsigyti tinkamą kosmetikos gaminį ir išlikti draugiškam aplinkai, tikrai nereikia nešiotis nei į parduotuvę, nei pas kosmetologą savo pakuočių. Galima rinktis gaminį, kuris nepakuojamas į antrinę pakuotę, o pirminė pakuotė pagaminta iš perdirbamos žaliavos: stiklo, popieriaus ir pan. Dauguma kremo indelių jau gaminami iš perdirbamos žaliavos ir skirti ilgalaikiam vartojimui, t. y. papildomas tik pats kremas. Tokios kosmetikos gamintojai dažnai skatina pirkėją rinktis aplinkai draugišką gaminį, taikydami vis didesnes nuolaidas kiekvieną kartą įsigyjant.

 

Jei pirkėjas tikrai paiso ekologijos, o ne tik siekia būti madingas ar sutaupyti, pirks ekologišką gaminį, kur, kaip minėjau, pagalvota apie viską. Tuo labiau kad ekologiškas kosmetinis gaminys dažniausiai pakuojamas mažais kiekiais, nes be cheminių konservantų saugus ir veiksmingas gana trumpai. Dažniausiai tokios kosmetinės priemonės pakuojamos į stiklines vienkartines ampules ir, priklausomai nuo esamų veikliųjų medžiagų, skirtingo tamsumo. Mat, kaip minėjau, kai kurios medžiagos jautrios UV spinduliams.

 

Kalbant apie kosmetikos ir higienos priemonių laikymą, svarbu atsižvelgti į patalpos temperatūrą, laikymo vietą – neturėtų būti arti vandens čiaupų, itin šiltoje ir drėgnoje vietoje, nes tokia terpė tinkama atsirasti ir daugintis bakterijoms. Nederėtų palikti kosmetikos gaminių ant palangių, šalia radiatorių ir kaitrių saulės spindulių. Šiuo metu tapę madingi mini šaldytuvai kosmetikos priemonėms laikyti tinka ne visoms. Kasdien naudojamos turėtų būti laikomos kambario temperatūroje. Kai kurie produktai, laikomi šaldytuve, gali prarasti konsistencijos tolygumą, netekti savybių, nes pakinta cheminė sudėtis. Būtina atsižvelgti į kosmetikos priemonės sudėtį ir gamintojo rekomendacijas.

 

Savo klientėms sakau, kad skūpus visada moka du kartus, nes naudojant netinkamas priemones, t. y. tas, kurios užterštos mikroorganizmais, pakitusios cheminės sudėties, be veikliųjų medžiagų, kenkiate odai, o atsiradus odos sudirgimams, ligoms reikės papildomai lėšų odai nuraminti ir išgydyti. Prarasite ne tik pinigus, bet ir laiką, gerą nuotaiką.

 

Įdomu

 
  • Nuo 1950-ųjų visame pasaulyje pagaminta 8,3 mlrd. tonų plastiko.
  • Per pastaruosius 50 m. pasaulinė plastiko gamyba padvigubėjo.
  • Per metus žmogus suvalgo vidutiniškai 70 000 mikroplastiko dalelių.
  • Kasmet plastikas nužudo daugiau nei 1,1 mln. jūrinių paukščių ir gyvūnų.
  • 90 % plastiko taršos į pasaulio vandenynus patenka tik iš 10 upių.
  • 73 % šiukšlių paplūdimiuose sudaro plastikas.
  • Kai kuriose pasaulio dalyse naudoti plastiką jau dabar nelegalu.
  • Europos Parlamentas pritarė siūlymui nuo 2020-ųjų uždrausti tyčinę mikroplastiko gamybą ir naudojimą gaminant kosmetikos, higienos priemones ir valiklius.